Az ellenőrök ellenszenvesek, a betegápolók kedveltek

Vágólapra másolva!
A közelmúltban nemzetközi felmérés készült arról, milyen a bizalom egyes szakmák képviselői iránt. Ennek kapcsán néhány hazai munkavállalóknál érdeklődtünk. Amint a válaszokból kiderül, nem népszerűek az adóellenőrök, a BKV-jegyellenőrök, a hivatali ügyintézők, a politikusok. Az újságírók és az orvosok megítélése vegyes. A tanárokat és a betegápolókat interjúalanyaink tisztelik.
Vágólapra másolva!

Ghurzó Mártonnénak, az egyik hangulatos kis budai biobolt tulajdonosának elmondása szerint nem kifejezetten egyes szakmák képviselőivel vannak problémái." A gond az igazából az: egyes emberek úgy testesítenek meg bizonyos foglalkozásokat, hogy viselkedésükkel rossz fényt vetnek a szakma egészére" - magyarázza. Némi töprengés után azért hozzáteszi: egy időben a postai csomagfelvételen dolgozó bürokratikus gondolkodásmódú alkalmazottakkal kellett hosszas szócsatákat vívnia, ami szerinte nagyon rosszat tesz a hivatali dolgozók presztízsének. "Még abba is belekötöttek, hogyan kössem a masnit a csomag tetején. Egyébként sem szeretem, amikor a hivatalnokok packáznak velem" - indokolja ellenszenvét. Ezzel szemben az óvónők, a pedagógusok és az egészségügyben dolgozók munkáját nagyra értékeli a bolttulajdonos."Aki ezen a területen dolgozik, szívvel - lélekkel végzi a munkáját és a kedvezőtlen fizetés ellenére is elhivatott. Ez pedig nagyon becsülendő"- tette hozzá.

A BKV-ellenőrök hatalomfitogtatók

Futó Péter, ősztől történelem szakos hallgató, jelenleg egy könyváruházban dolgozik és a buszjáratokon dolgozó BKV-ellenőrök látványa mindig kihozza a sodrából. "Tudom, hogy csak a munkájukat végzik. De ahogy a "hatalmukat" próbálják fitogtatni az visszataszító és idegesítő, mert nagyon visszaélnek a helyzetükkel. Péter népszerűségi listáján a bürokraták és a bulvárújságírók is csak a sor végén kullognak."A legtöbb ügyintézést a bürokraták keserítik meg. Persze, nem lehet könnyű egész nap mosolyogni és fárasztó ügyfélkérdésekre felelgetni, de mégis az adófizetők pénzéből kapják a fizetésüket - ezért pedig elvárható lenne valami normálisabb magatartás. A bulvárfirkászok pedig minden botránynál ott törtetnek az első sorokban. Vájkálnak az emberek magánéletében és a jó ízlés határait túllépő, ostoba kérdésekkel keserítik meg az amúgy is bajban lévők életét, csakhogy nőjön a példányszám, erről ennyit" - mondja. Péternek a kritikák ellenére azért vannak favoritjai is a munka világában."A betegekben az emberi méltóságot is tiszteletben tartó nővérekkel, háziorvosokkal minden rendben van"- mondja.

Ellenszenves dokik, megvesztegethető adóellenőrök

Horváth Zoltán, egy budapesti bank fiatal biztonsági őre már nem ennyire toleráns az orvostársadalommal szemben - a huszonéves férfi például a legellenszenvesebb foglalkozásokat űzők közt tartja számon az orvosokat. "Nem vagyok jó véleménnyel a "fehérköpenyes istenekről." Az orvosok többsége csak a pénzre." A többi egészségügyben dolgozó-az ápolók, a mentősök, a beteghordók- munkáját azonban elismeri. Ám az APEH-ellenőröket sem szívleli túlzottan."A családomban dolgozó vállalkozókat minden egyes ellenőrzéskor addig provokálják, amíg nem hajlandóak néhány tízezer forintnyi kenőpénzzel letudni az ellenőrzést" - ad hangot nemtetszésének a férfi. Ám az újságírókat kedveli és becsüli."Tetszik, hogy több oldalról, objektíven próbálnak megvilágítani bizonyos témákat, dolgokat. Nem lehet könnyű munka, ezért elismerem, még ha sok dologról másként is vélekedek, mint ahogy egy-két cikkben lehet róluk olvasni"- teszi hozzá.

A honatyák bort isznak és vizet prédikálnak

Másik megkérdezettünk véleményéből arra is fény derült: a politikusoknak is alaposan meg kell még dolgozni a társadalmi megbecsülésért. Lauter Györgyi, egy ruházati bolt eladónője a téma kapcsán annyit jegyzett meg: számára az országgyűlési képviselők a legellenszenvesebbek."A politikusok bort isznak és vizet prédikálnak, miközben képtelenek beleérezni a hétköznapi dolgozók világába"- adott hangot ellenérzésének. Györgyi, hogy pozitívumot is mondjon a gyógynövény-és biotermékeket árusító boltok, vagy kisebb üzletek személyzete, dolgozói a legszimpatikusabbak. Azt azonban már nem mondta, miért éppen ők...

Takács Gabriella