Hogyan indokoljuk a munkahelyi késést?

Vágólapra másolva!
Szinte nincs munkavállaló, aki ne késett volna a reggeli munkakezdésnél. Hogy mi ilyenkor a teendő? Illik elnézést kérni és sokan indokolnak is. Vannak, akik nyers őszinteséggel próbálkoznak, és vannak, akik a kacifántos történetekben hisznek. Jó, ha vigyázunk, mert a sokadik késést már sem a szórakoztató, sem a könnyfacsaró történetek nem teszik megbocsáthatóvá. Dolgozóktól gyűjtöttünk megmosolyogtató történeteket és egy munkaadót kérdeztünk, náluk hogyan kezelik a késéseket.
Vágólapra másolva!

Ha már késve érkezünk be a munkahelyünkre tanácsos mérlegelni, hogy érdemes-e egyáltalán indokolni a késést, vagy jobb, ha az "Elnézést a késésért" formulával meghúzzuk magunkat a székünkben. Ha mégis indokláshoz folyamodunk, át kell gondolni, hogy mennyire vállalható fel a főnök előtt a késés valódi oka, illetve ha nem, akkor milyen történettel próbáljuk meg menteni a menthetőt.

Élen a közlekedési káosz

"Dugó volt" - hangzik el a legtöbbször, amikor valamivel elő kell hozakodni. Hihetőnek mondható érvelés, azonban ha ezt dobjuk be hivatkozásnak, akkor érdemes odafigyelni a részletekre is. "Még csak néhány hónapja dolgoztam a munkahelyemen, amikor egy otthoni vita miatt egyik reggel 20 perc késéssel értem be az irodába. Loholva rontottam be, egyből elnézést kértem és mondtam, hogy nem tehetek róla, de dugó volt a Váci úton. Nem akartam ugyanis a főnök orrára kötni a magánéleti problémáimat. Akkor még nem tudtam, hogy a csoportvezetőnk is éppen abból az irányból érkezik minden reggel az irodába, így egyből hozzátette, hogy érdekes, ő is onnan jött és szinte üres volt az út. Sajnos ezzel annyira elvágtam magam nála, hogy hosszú hónapok szorgalmas munkájába telt, mire valamennyire visszanyertem a hitelem nála" - mesélte el esetét Andrea, aki egy biztosítótársaság alkalmazottjaként dolgozik.

"Cicát találtam az utcában. Hazavittem."

Ennél kacifántosabban, mesekönyvbe illően indokolt Éva, egy másik dolgozó. "Miután általában magam sem tudom megmondani, hogy miért kések el, ezért sokszor kell történetet kreálnom, amit aztán előadok a főnöknek. Mindig igyekszem olyan sztorit kitalálni, ami önmagában annyira érdekes, hogy eltereli a figyelmet a késésről, így magáról az eseményről elindul egy beszélgetés, és kevesebb szó esik a késésről. Egyszer egy hétfő reggeli félórás késésnél azt mondtam, hogy találtam egy cicát az utcában, amelyik kétségbeesetten nyávogott. Be kellett vinnem, meg kellett etetnem, készítenem kellett neki almot, stb. A történet alapvetően igaz volt annyi különbséggel, hogy a cicát nem aznap reggel találtam, hanem még előtte való hétvégén. Mivel az akkori főnököm is macskabolond volt, tudtam, hogy nyert ügyem van és csak annyit kérdezett, hogy miért nem csináltam fotót az állatról."

Hosszúra nyúlt reggeli szex

Egy másik munkavállaló, Dávid úgy döntött, főnöke szigorú számonkérésére visszavág és kellemetlen helyzetbe hozza őt. "Tíz percet késtem egy olyan munkahelyről, ahol ennek igazán nincs jelentősége, mert ha szükséges, akkor úgyis bent maradok tovább. A főnök mégiscsak tudni akarta a késésem okát, ezért megmondtam, neki, hogy már éppen indultam, de az ajtóból kellett visszafordulnom, hogy elvégezzem a napi nagydolgom a mellékhelyiségben. Ennél nyersebben fogalmaztam. Mivel a főnök meglehetősen merev és prűd, így azonnal elvörösödött a válasz hallatán. Egyébként az érvelés még igaz is volt, azóta pedig nem kérte számon rajtam a késést egyszer sem." Dávidhoz hasonlóan Eszter is úgy döntött, hogy bármilyen obszcén is, megvallja az igazat főnökének. "Negyed órát késtem, amire a főnökasszony megkérdezte, hogy hol voltam. Erre én teljes nyugodtsággal megmondtam neki, hogy a tegnapi túlóra miatt későn feküdtem le, így ma tovább aludtam és mielőtt elindultam még lefeküdtem a barátommal. Nem értékelte túlzottan a válaszomat, de legalább következő alkalommal megkímélt a kérdéstől és megúsztam egy szimpla ejnye-bejnyével."

Magyarázatot vár a munkaadó

Hogy néz ki ez a munkaadó szempontjából? Minden esetben elvárják a késés indoklását az építőanyag-gyártással foglalkozó Masterplast Group Zrt-nél. "A cégnél létezik irányelv a késésekre vonatkozólag. Eszerint a beosztottnak még a megérkezése előtt értesítenie kell a felettesét arról, ha esetleg elkésik, valamint meg is kell azt indokolnia. Ezután egyéni elbírálás történik arról, hogy ez az indoklás mennyire volt hihető, vagy kevésbé hihető. Ez főleg attól függ, hogy az illető az adott indokot milyen sűrűn használja késései megmagyarázására" - számolt be Havasi Richárd kommunikációs vezető.

Hogy mivel indokolnak a Masterplast-dolgozók? "Leggyakrabban valamilyen közlekedési problémára fogják a késést. Szokványos indoknak számítanak, a dugó, a baleset, a defekt és a lerobbant autó, a sokáig zárva lévő vasúti sorompó, télen a hó miatt járhatatlan utak. Vidéki cégről lévén szó ez utóbbi különösen nagy népszerűségnek örvend. Volt olyan munkavállaló is, aki azt mondta, hogy befelé jövet elütött egy őzt. A közlekedésen kívül még a felkelés körüli nehézségekre szeretnek hivatkozni a dolgozók. Tipikus a lemerült a telefon, ami emiatt nem ébresztett, vagy a gyerek, akit nem lehetett felébreszteni, illetve jó indok a tavaszi óraátállítás is, bár ezt csak egyszer lehet elsütni egy évben. Olyan is előfordul, hogy a munkavállalók együtt jönnek be dolgozni, ilyenkor lehet azt mondani, hogy várni kellett a másikra, de hallottunk már olyanról is, akinek reggel kiszöktek a kutyái és nem tudta időben visszacsalogatni őket az utcáról." Havasi Richárd hozzátette, hogy a késések indokait csak abban az esetben ellenőrzik le a felettesek, ha a munkavállaló sokadik alkalommal késik, vagy ha nagyon átlátszó az ok.

Dorofejev Tamara