Álláskeresés ötven év felett - mi a nyerő stratégia?

Vágólapra másolva!
A munkáltatók sokszor a fiatal pályázókat részesítik előnyben a korosabbakkal szemben. Még akkor is, ha ezzel esetleg egy tapasztalatlanabb munkaerőhöz jutnak. Ennek részben anyagi okai is vannak, de számtalanszor emberi tényezők is szerepet játszanak. A legrosszabb helyzetben az 50 év felettiek vannak, akik fiatalok a nyugdíjhoz, de már elég idősek ahhoz, hogy ne kapkodjanak utánuk a munkaerőpiacon. Milyen technikákkal szerezhet ez a korosztály munkalehetőséget?
Vágólapra másolva!

Élnek negatív előítéletek az 50 feletti pályázókkal szemben a céges világban - fogalmazza meg tapasztalatait Vidéki Klára, a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó ProfiPower tanácsadója. "Még nekünk, személyzeti tanácsadóknak is sokszor nehéz meggyőzni egy céget arról, hogy egy idősebb jelölt is lehet olyan jó, mint egy fiatalabb. Nem vezetői pozícióba nem könnyű "eladni" az 50 felettieket a cégeknek és ennek elsősorban nem anyagi okai vannak. Előfordul, hogy szó esik arról, hogy az idősebb munkavállaló többe kerül, de jellemzően nem ez a fő ellenérv. Ha az 50 év felettiek vezetői szint alatt is labdába akarnak rúgni, akkor alkalmasságukat jó nyelvtudással, folyamatos képzéseken való részvétellel és energikus, nyitott hozzáállással bizonyíthatják leginkább. Emellett rendkívül fontos az interjún való jó megjelenés is, érdemes elegánsan, visszafogottan, a jelölt korához illően, de a mai divatnak megfelelően felöltözni. Az elmúlt pár év során pozitív irányú elmozdulást látunk a 'szenior' pályázók felkészültségében, hozzáállásában" - összegezte a HR-szakértő.

Még az IT-specialistának sem könnyű

Elvileg a vezetőknek és egy-egy speciális munkát alaposan ismerőknek jobb a helyzetük, náluk nem tapasztalható olyan mértékű diszkrimináció, mint az átlagos munkakörök esetében. Nem kellett azonban sokáig keresgélnünk ahhoz, hogy rácáfoljunk erre az állításra. Az 53 éves Miklós IT fejlesztési területen dolgozik és menő specialistának számít a szakmájában, ennek ellenére egy évvel ezelőtt szembesülnie kellett azzal, hogy komoly szaktudása ellenére sem kell a cégeknek. "Jó ideje dolgozom már ugyanannál a cégnél, de egy évvel ezelőtt kezdtem megunni a munkámat, nem jelentett már számomra kihívást. Úgy döntöttem, hogy körülnézek az álláspiacon és megpályáztam néhány a végzettségemnek és szakmai tapasztalatomnak megfelelő állást. Körülbelül 15 önéletrajzot küldtem el, és ebből mindössze egyetlen interjúra hívtak be, ahol elismerően bólogattak a szakmai múltam hallatán, de érdeklődésüket veszítették, amikor rátértünk a fizetési igényemre. Éppen annyit mondtam, amennyit akkor kerestem, mert még alkudni is hajlandó lettem volna belőle egy kihívásokkal teli munkakörért cserébe, de még így is irreálisan magasnak tartották. Később hallottam, hogy egy nálam 15 évvel fiatalabb, jóval tapasztalatlanabb pályázót vettek fel" - mesélte el történetét az 53 éves informatikus, aki azóta is ugyanannál a cégnél dolgozik, ahonnan korábban el akart jönni.

Érdemes kivárni az igazit

Herczku Mónika karrier-tanácsadó azt javasolja az 50 felettieknek, hogy ha tehetik ne kapkodják el az álláskeresést. "Ha az illetőnek vannak tartalékai, akkor mindenképpen érdemes kivárnia mire végzettségének és tapasztalatának megfelelő állást kap, ehhez azonban nem árt bevetni az ismeretségi kört is, ugyanis enélkül ennek a korosztálynak igen nehéz érvényesülnie. Rengeteg türelem és lelkierő kell ahhoz, hogy sokadik visszautasítás után se adják fel a céljaikat, és lejjebb az elvárásaikat. Egy 50 feletti hölgy ügyfelem munkáltatója kivonulása miatt kényszerült álláskeresésre, a munkaszerződése megszűnése előtt két hónappal állt neki a pályázásnak. Mivel még volt munkája megtehette, hogy ne kapkodjon, hanem olyan állást keressen, amely a képzettségének megfelelő, és ahol megbecsülik majd. Körülbelül százötven önéletrajzot küldött ki, ebből összesen huszonötször hívták be interjúra, de végül egy négykörös beszélgetés után őt választották ki egy nagy cég egyik felsővezetője mellé titkárságvezetőnek."

Finom trükkök: Skype-elérhetőség megadása

Az egyik legjellemzőbb sztereotípia az idősebb korosztállyal szemben, hogy hadilábon állnak a számítástechnikával, valamint a modern kor kommunikációs eszközeivel. Ha sikeresen szeretnének pályázni, akkor az egyik legfontosabb feladatuk, hogy valóban naprakészek legyenek a fontosabb programokból, mint például excel, word, outlook, powerpoint, stb. Éppen az 50 felettiekkel szembeni előítéletek miatt a felvételiztető valószínűleg fokozottan lesz kíváncsi az ilyen jellegű ismeretekre. Érdemes ezekre tudatosan, apróbb megjegyzésekkel is rácáfolni. Például ha a telefonálásról kerül szó, akkor oda lehet szúrni, hogy a mobiltelefon helyett inkább a Skype-ot preferálja, ezzel is kiemelve, hogy nyitott az újdonságokra és nem ismeretlenek számára az interneten elérhető szolgáltatások sem.

Különösen a kisebb cégek számára jelenthet komoly értéket egy idősebb munkavállaló szakmai kapcsolatrendszere, amelyet korábbi munkahelyein alakított ki. Ezt érdemes kihangsúlyozni már az önéletrajzban és a motivációs levélben is, majd erre terelni a témát az állásinterjún, akár konkrétumok megemlítésével.

Öt tipp szenior álláskeresőknek:

- Ne várjunk azonnali sikert, legyünk türelmesek
- Álláshirdetésre pályázás helyett vagy mellett inkább építsünk a kapcsolatrendszerünkre, használjuk a közösségi médiát is
- Nagy multi céghez csak multi háttérrel vagy vezetői posztra pályázzunk
- Az önéletrajzban hangsúlyosan jelezzük a nyelvtudást és az informatikai ismereteket
- Próbáljunk ki álláskeresői klubokat (a helyi munkaügyi központok működtetik), ugyanis csoportosan, egymástól és szakértőtől tanulva könnyen átlendülhetünk a holtpontokon.

Dorofejev Tamara