Az allergia megállapítása (diagnózis)

Vágólapra másolva!
Az allergia kezelésének legelső lépése a gondot okozó allergén elkerülése. Ehhez azonban ismernünk kell, mi az, ami a tünetekért felelős. A kérdéses allergén megtalálása teszteléssel történik. A leggyakrabban használt tesztek a bőrteszt (ún. Prick- és epicutan-teszt) és a vérteszt.
Vágólapra másolva!

A BŐRTESZT

Az allergiás bőrpróba lényege, hogy megállapítsák, melyik allergén vált ki allergiás tüneteket. A teszt során az allergén kivonatát a bőrre helyezik, majd a bőrt megkarcolva elősegítik, hogy az allergén érintkezhessen a bőr szarurétege alatti szövetekkel. Ezek után figyelik a bőrön kialakuló allergiás tünetek mértékét.

Mi történik a bőrteszt során?
Első lépésként az orvos vagy az asszisztens megvizsgálja és alkohollal letörli az alkar bőrét. (Néha a bőrtesztet a háton végzik el.) Ezt követően a bőrön tollal jelzéseket helyeznek el, hogy az allergéneket felvitelük után is azonosítani lehessen. Az allergén-kivonatok egy-egy cseppjét egyesével felviszik a bőrre. A cseppek alatt kis tűvel felsértik a bőr legfelső rétegét, elősegítve, hogy az allergén bejusson a bőr mélyebb rétegébe. A bőr felsértése nem jár szúrással, nem okoz fájdalmat és vérzést sem.

Néha a bőr felsértése helyett az allergént injekciós tűvel juttatják a bőr alá. Más esetben a hátra ragasztják fel, karcolás nélkül (ún. epicután teszt). Ekkor az eredmény leolvasása naponta történik, több napon keresztül.

Ha a szervezetben az allergénnel szemben ellenanyagok találhatóak, az allergén cseppje alatt a bőr felduzzad, vörössé válik, viszket, akárcsak egy szúnyogcsípésnél. Ez a reakció jelzi, hogy a szervezet allergiás az adott allergénre.

Mennyi időt vesz igénybe a bőrteszt kivitelezése?
A teljes bőrteszt kivitelezése közel egy óráig tart. Az allergének felhelyezése 10-15 percet vesz igénybe. A reakció leolvasásáig szintén kb. 15 percet kell várni.

Az epicután tesztnél az allergének felhelyezése kb. negyed óráig tart, azonban az eredményt a felhelyezést követő 20. és 40. percben, illetve 24., 48. és 72. órában kell leolvasni.

Hogyan lehet felkészülni egy bőrtesztre?
A bőrteszt elvégzése előtt tájékoztassa orvosát, milyen gyógyszereket szed (minden gyógyszerről be kell számolni) és milyen kezeléseket kap. Ezek alapján az orvos megmondja, mely gyógyszereket hagyja el a tesztet megelőzően, mely gyógyszerek befolyásolhatják a teszt eredményét. Például antihisztamin szedése alatt bőrtesztet végezni nem lehet - ennek szedését a teszt előtt legalább hét nappal abba kell hagyni.

Ha van olyan gyógyszer, amelynek szedését nem tudja felfüggeszteni, az orvos kontrolltesztet végezhet annak kiderítésére, vajon az adott gyógyszer mennyire és milyen módon befolyásolja a bőrteszt eredményét.

Fáj-e a bőrteszt?
A bőrteszt okozhat bizonyos irritációt, viszketést, azonban fájdalom nem szokott előfordulni.

Biztonságos-e a bőrteszt?
A bőrteszt során csak kis mennyiségű allergént juttatnak a szervezetbe, szabályos kivitelezés esetén tehát a teszt teljesen biztonságos. Nagyon ritkán azonban anafilaxiás sokk is kialakulhat.

Mi történik a bőrtesztet követően?
Az allergén-kivonatokat és a jelzéseket alkohollal eltávolítják a bőr felületéről. A viszketés, vörösség, duzzanat mérséklése érdekében helyi gyulladáscsökkentő kenőccsel kenik be a bőrt.

Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a következő tüneteket tapasztalja, hívjon orvost:

  • láz
  • zavartság
  • nehézlégzés
  • szédülés

A VÉRTESZT

A vérteszt célja is azon allergének azonosítása, amelyek az allergiás tüneteket okozzák. Olyankor alkalmazzák, ha az allergiás betegnél a bőrteszt kivitelezése valamilyen akadályba ütközik, pl. bőrbetegségben szenved vagy antihisztamint szed. Hasonlóan nem javasolt bőrteszt végzése allergiás szezonban.

A vértesztnek kér formáját használják leggyakrabban: egyik az ún. radioallergosorbent teszt (RAST), másik az enzim-kapcsolt immunosorbent assay (ELISA). Mindkettő esetében a betegtől levett vérben található ellenanyagokat mutatják ki. Az ellenanyagok magas szintje allergiáról tanúskodik.

Forrás: Budai Allergiaközpont