Felmérés a hazai allergiahelyzetről

Vágólapra másolva!
Koppány Judit főorvosnő és munkatársai annak néztek utána, hogy Budapesten és Pest megyében mekkora a légúti allergiás megbetegedések előfordulási gyakorisága, milyen tényezők kedveznek kialakulásuknak.
Vágólapra másolva!

A felmérés során 8 fővárosi kerületben és 10 pest megyei településen kérdeztek, illetve vizsgáltak meg embereket. A vizsgálatba összesen 1574 értékelhető kérdőív került.

A felmérés alapján a fővárosi-pest megyei lakosság 21,7%-a vélhető szénanáthásnak a panaszok alapján, míg vizsgálattal igazolt betegek aránya eléri a 16%-ot.

A felmérés szerint a lakóhely jelentősen befolyásolja a szénanátha előfordulását. Míg például Vácrátóton és környékén az arány csak 7% volt, addig Budapest zöldövezeti peremkerületeiben megközelíti a 20%-ot.

A lakóhely mellett a lakás is befolyásoló tényező. A szénanáthás és asztmás tünetekkel is rendelkezők körében dominál a panellakás. A nedves, penészes lakás szintén kedvez a légúti allergia kialakulásának. Míg az allergiások között a nedves és penészes lakások aránya 9,3% volt, addig a panaszmentesek körében ez az arány 6%-nak mutatkozott.

Noha a fűtési módszerben és a lakáson belüli állattartásban találtak eltérést tünetesek és nem tünetesek között, ez az eltérés statisztikailag nem bizonyult jelentősnek.

Jelentős különbség adódott azonban a környezeti szennyezettség mértékében. A panaszosok körében többen jelezték, hogy lakóhelyükhöz közel szennyező gyár, bánya található. A munkahelyi füst, gáz, vegyszer jelenlétéről szintén gyakrabban számoltak be az allergiás betegek.

A legszorosabb összefüggés a családon belüli dohányzás és a légúti allergia jelenléte között lehet. Az asztmások családjában átlagosan 62%, a szénanáthásokéban pedig átlagosan 43% a dohányzás jelenléte.

A tanulmányt Koppány Judit (Budapest, Észak-Pesti Kórház, Fül-Orr-Gége-Audiológia-Allergológia Szakrendelés) és munkatársai közölték a szeptemberi Háziorvosi Továbbképző Szemlében.

Budai Allergiaközpont