A jogász válaszol: asszonytartás, szülési szabadság apáknak

Vágólapra másolva!
Jogászaink a következő témákat érintő olvasói kérdésekre válaszolnak: lakáshitel, asszonytartás megszüntetése, ingatlanvásárlás utáni adófizetés, gyermektartás behajtása, plusz öt nap szabadság az apának szülés után, a válás költsége, munkabércsökkentés terhesség ideje alatt, támogatások nagycsaládosoknak, örökösödés, gyermek- és vagyonmegosztás.
Vágólapra másolva!
Amennyiben jogi problémái vannak, e-mailben fordulhat ügyvédeinkhez tájékoztatásért, tanácsért. A kérdéseire rövid időn belül válaszolunk, és az érdekes kérdéseket a válaszokkal együtt a Női lapozó oldalain is elolvashatják. Itt teheti fel a jogásznak kérdéseit.

Lakáshitel

Használt lakás megvásárlásához kedvezményes kamatozású lakáshitelt szeretnék felvenni. Az eladónak egy magánszeméllyel szemben fennálló pénztartozás biztosítékául a tulajdonában álló, és általam megvásárolni kívánt ingatlan tulajdoni lapjára széljegyként megemlítettük a tartozást. Az adósságát az általam fizetett foglalóból illetve előlegből egyenlíti ki. Így tudja töröltetni a széljegyet. A törlési kérelemnek a földhivatalhoz beadott igazolása elégséges a hitelkérelem beadásához, vagy meg kell várni a földhivatali törlést? Amennyiben a hitelkérelem beadásához elégséges a törlési kérelem benyújtásának igazolása, mennyi idő alatt kell a tényleges törlésről szóló határozatot a pénzintézethez benyújtani? Lehetséges-e a vételárnak a hitelből történő kifizetését ügyvédi letétre kifizetni?

A kérdésére a hitelintézet tudna Önnek pontos választ adni. A hitelbírálati eljárást ugyanis minden bank a saját szabályzata alapján folytatja le. A gyakorlat az, hogy elengendő ebben az esetben a jelzálogjog törlése iránti kérelemnek a széljegykénti feltüntetése, a törlés egyes földhivatalok esetében hosszabb időt vesz igénybe. A törlésről szóló határozatot értelemszerűen csak akkor tudja a bankhoz becsatolni, ha az megtörtént. A törlési kérelem földhivatali elintézése egyes helyeken néhány hét alatt megtörténik, másutt, főleg a fővárosban, hónapokig is eltarthat. A hitelösszeget főszabályként a bank az eladónak fizeti ki, de úgy gondolom, hogy a letéti szerződés csatolása esetén nincs akadálya annak, hogy Ön helyett a letéteményes ügyvédnek fizessenek.

Asszonytartás

Azt szeretném megtudni, hogyan lehet kártérítésre kötelezni azt az ügyvédet, aki becsapta a férjemet. Az történt ugyanis, hogy amikor a férjem elvált a volt feleségétől, az ingóságokat megosztották. A volt feleség betegsége miatt nem vállalhatott gyermeket, gyógykezelésre szorult, 100 %-os rokkantnak nyilvánították. Így havi rendszerességgel kapta és kapja a rokkantsági nyugdíjat. Ennek ellenére asszonytartást követelt, és a férjem ügyvédje azt tanácsolta, hogy egyezzen bele, mert a bíróság úgyis oda fogja ítélni. Az ügyvéd azt mondta akkor, hogy amikor a férjem új családot alapít, kérheti majd a tartás megszüntetését, tekintettel a saját gyermekre.

Sajnos, csak utólag tudtuk meg, hogy az ügyvéd minden szava hazugság volt, ezért szeretnénk vele megtéríttetni a kárunkat. Az első években havi 20 000 Ft-ot fizettünk, majd, miután két közös gyermekünk is megszületett, a bíróság felére csökkentette a tartásdíjat, de nem törölte el, mivel a férjem annak idején önként vállalta a tartásdíj fizetését, és nem bírósági ítélte meg, csak jóváhagyta. A mai napig kereken 800 000 Ft-ot fizettünk ki és havonta 10 000 Ft-tal nő a követelésünk, amit az ügyvédtől vissza akarunk kapni.

A bíróság annak a házastársnak ítél meg házastársi tartást, aki önhibáján kívül rászorul. Az, aki rokkant és rokkantsági nyugdíján kívül semmilyen más jövedelme nincsen, nyilvánvalóan rászorul a házastársi tartásra.

Ahhoz, hogy a bíróság megszüntesse a tartási kötelezettséget, a fizetendő tartásdíjnak veszélyeztetnie kell a saját, illetve kiskorú gyermekeinek tartását. Ilyenkor a bíróság nem azt vizsgálja, hogy önként vállalt vagy sem a tartást, hanem azt, hogy a körülményeiben bekövetkezett-e olyan változás, amely miatt a kötelezettség teljes megszüntetése lenne indokolt. A perben a bíróság nyilván vizsgálta a férje jövedelmi és vagyoni viszonyait, figyelembe vette kiskorú gyermekeit és ennek tudatában korlátozta a tartási kötelezettséget. Véleményem szerint a házassági bontóperben eljárt ügyvédtől semmilyen jogcímen nem követelhetik a kifizetett tartásdíjat, indíthatnak ugyan pert, de a kereset teljesítésének nincs reális esélye.