Add ki a dühödet, és maradj egészséges!

Vágólapra másolva!
A harag és düh a pszichológia elhanyagolt területe, mondják kutatók. Hétköznapi megítélésük általában nem kedvező, főként azért, mert összekeverjük az agresszivitással. A pszichológiai irodalomban szó esik a düh kifejezésének egészséges hatásáról, másrészt szokás problémás dühöngésről is beszélni, amire kezelés a megoldás. A dühös nőkkel is foglalkoznak a szakemberek.
Vágólapra másolva!

Tudományos vizsgálatok és klinikai tanulmányok rávilágítanak, hogy a düh kifejezése hozzájárul kapcsolati problémák tisztázásához, segít üzleti tranzakciók megkötésében és bizonytalan helyzetekben visszaadja a kontroll érzését. Hétköznapi mérgelődéseinket vizsgálva a kutatók arra jutottak, hogy ezek többségében hasznosak lehetnek, például felrázzák a kapcsolati partnert, aki így jobban megérti a másikat. Nem az a jó kérdés, amit mérlegelni kell, hogy kifejezzük-e haragunkat vagy inkább elfojtsuk, hanem az, hogy hogyan oldjunk meg egy problémát. Közös megoldási szándék nélkül a düh kifejezése erőszakhoz vezethet, ha bennünk marad, depresszióhoz és más egészségi problémákhoz.

Munkahelyi környezetben a harag kifejezése a hatalmi helyzet kinyilvánítása lehet, ennyiben stratégiai célokat is szolgálhat. Vizsgálatok igazolják, hogy az emberek hajlamosak a dühüket kifejező kollégáikat vagy politikusokat magasabb státusúnak tekinteni.