Receptek vadlakomához

Vágólapra másolva!
Ma már nem csak a főurak és a vadászok csaphatnak vadlakomát, hiszen az áruházak mélyhűtőiből az év minden szakában, ősztől pedig különösképpen választhatunk vadhúst.
Vágólapra másolva!

Sokan azt tartják, hogy a vadhús csak akkor jó, ha pácolva van. Igazából ennek csak idősebb vadaknál van értelme, hogy húsuk puhább és porhanyósabb legyen.

Páclé a vadhúsok pácolásához

Hozzávalók: 1/2 liter ecet, 2 liter víz, 1 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 kis zeller, 2 vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 babérlevél, néhány szál kakukkfű, pár szem fekete bors, só.

A tisztított zöldséget és hagymát karikákra vágjuk, a fűszereket hozzáadva az ecetes vízzel jól átforraljuk. Ha kihűlt, a vadhúst néhány napig benne pácoljuk a felhasználásig.

A vadak csoportosítása
Apróvadak: nyúl, fácán, fogoly, vadliba, vadkacsa, fürj, szalonka
Nagyvadak: őz, szarvas, dámvad, vaddisznó

A vadhúsnak az élvezeti értékén túlmenően élettani értéke is jelentős. Csekély a zsírtartalma, fehérjetartalma magas. A vadhúsokból és vad szárnyasokból igen változatos ételeket készíthetünk. A szokottnál kissé erősebben fűszerezzük őket, mert így a vadhús íze jobban érvényesül, illatosabb lesz. Ajánlatos fűszerek: borókabogyó, lestyán, szegfűbors, babérlevél, kakukkfű, majoránna, köménymag. Az egyik legfinomabb vadhús a fürjpecsenye. Ha hozzájutunk fürjhöz, füstölt szalonnával burkolva, zöldségágyon süssük meg, kevés száraz vörösborral locsolva. Fogyasztani kizárólag csak kézben fogva érdemes.

Szarvasbélszín á la Stroganoff

Hozzávalók: 56 dkg szarvasbélszín, 5 dkg vöröshagyma, só, bors, cukor, 1 dl száraz fehérbor, 8 dkg füstölt angol szalonna, 8 dkg csemege uborka, 10 dkg laska gomba, 4 dkg sertészsír, 4 dkg liszt, 1 dl tejszín, 2 dkg mustár, 4 adag párolt rizs (24 dkg rizsből), 4 adag főtt brokkoli (60 dkg brokkoliból)Forrás: Magyar Konyha

A szarvasbélszínt 5 cm hosszú és 1 cm széles csíkokra vágjuk. A finommetéltre vágott angol szalonnát zsírban üvegesre sütjük, és benne a finomra vágott vöröshagymát világosra pirítjuk. A metéltre vágott és a lisztben megforgatott bélszínt hozzátéve angolosra pirítjuk. Ezután beletesszük a finomra vágott laskagombát, a sűrített paradicsomot, és még pár percig pirítjuk. Hozzáadjuk a finommetéltre vágott csemege uborkát. Összerázzuk, és tejszínnel, borral felöntjük. Sóval, borssal, mustárral, kevés cukorral ízesítjük. Összeforraljuk, forrón rizskoszorúba tálaljuk. Főtt brokkoli rózsákkal körítjük.

Elkészítési idő: 80 perc
Egy adag: 1970 kJ/470 kcal
Ajánlott ital: rosé - Egri Rosé Barrique 2003