Nemcsak mókusoknak való!

Vágólapra másolva!
Az olajos magvak fogyasztása korábban elsősorban az év hidegebb évszakaira korlátozódott. Mára azonban az év teljes időszakában élvezhető a ropogós magvak eltéveszthetetlen aromája. Gondolj csak például a friss gyümölcssalátába, ízletes reggeli müzlibe vagy a színpompás nyári fagylaltkelyhekbe rejtett finomságokra.
Vágólapra másolva!

A diófélék, olajos magvak a gyümölcsök nagy családján belül sajátos külön csoportot alkotnak. A különbözőség oka nagyon is eltérő tápanyag összetételükben keresendő. Hiszen mit is szoktunk meg a gyümölcsöktől? Bőséges víztartalmat, ami a kifejezett frissítő hatást és diszkrét fehérje, valamint zsírtartalmat, ami a szerényebb energiatartalmat alakítja ki. Az olajos magvaknál ezek a tulajdonságok ellentétes előjellel vannak jelen. Víztartalmuk igen csekély, általában 5-10% alatti. Az alacsony nedvességhányad pedig koncentrált tápanyagtartalmat jelent.

Mennyi energiát tartalmaznak?

A sort a paradió vezeti, a maga 709 kcal energiatartalmával, a sereghajtó pedig 167 kcal-val a gesztenye. Ezen nyersanyagcsoport jellemző tápanyaga a zsír. Az előbb említett tekintélyes energiamennyiség jelentős része ebből származik. 10 dkg-ként átlagosan 45-60 g-os zsírtartalommal számolhatunk. Itt is felfedezhetők különbségek, legmagasabb zsírtartalommal a paradió (66,9 g), legalacsonyabbal pedig a gesztenye (1,5 g) rendelkezik. Külön említést érdemel a magvak olajának kedvező zsírsav összetétele, hiszen pl. a tökmag, a dió és a földimogyoró olaj az érrendszerre kedvező hatású olaj- és linolsavban gazdag (ezek egyszeresen, illetve kétszeresen telítetlen zsírsavak). Különleges a kókuszzsír összetétele is, mivel nagyon könnyen felszívódó közepes szénláncú zsírsavakat tartalmaz, ezért pl. egyes bélbetegségekben fogyasztását ajánlják.

Kevésbé előnyös vonás, hogy a kifejezett zsírtartalom folytán az olajos magvak avasodásra rendkívül hajlamosak (bár a hűtve tárolás nagyrészt megoldja ezt a problémát). Nem szabad említés nélkül hagyni a diófélék tekintélyes fehérjetartalmát. Főként ezen jellemzőjük folytán szerepelnek a vegetáriánus étkezés értékes alapanyagai között. 10 dkg magban átlagosan 20-25 g fehérje van jelen. (legkevesebb, 3,9g, a kókuszban - legtöbb, 33,9 g, a tökmagban). Ezen felül a dió és a gesztenye C-vitamint is hordoz. Az ásványi anyagok közül jelentősebb mennyiségben káliumot, magnéziumot, kalciumot, foszfort és vasat tartalmaznak.