Várandósan és kisbabával a munkahelyen

Vágólapra másolva!
Megilleti-e felmondási védelem a próbaidejét töltő vagy határozott idejű szerződéssel foglalkoztatott állapotos nőt? Mennyi szabadság jár, ha gyermekápolás miatt szünetel a munkaviszony? Jogi tanácsadóink válaszolnak.
Vágólapra másolva!

Érdeklődni szeretnék, hogy a terhesség alatt mikortól élvez védelmet a munkavállaló, ha a munkáltató esetleg el szeretné bocsátani.

A munka törvénykönyve 90. § (1) bek. d) pontja szerint a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt: a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság. Az Mt. 85. § (1) bekezdése pedig előírja, hogy a nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi véleménybemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges. A terhességet igazoló orvosi igazolás bemutatásától kezdve felmondási védelem alatt áll. A rendkívüli felmondásnak terhesség esetén sincs akadálya, ahhoz azonban az kell, hogy a munkavállaló valamely munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal megszegje.

Terhes nőnek felmondhatnak-e a munkahelyén, és mikor kell bejelentenie a munkáltatónak terhességét? Valamint gyes, gyed alatt felmondhat-e a munkáltató?

A terhes nők felmondási védelem alatt állnak, rendes felmondással nem lehet megszüntetni a munkaviszonyukat. Álláspontom szerint a terhességet jobb minél előbb bejelenteni a munkáltatónak, hiszen a terhes nőknek egyéb kedvezmények is járnak, például kötelező elengedni a munkahelyükről őket a kötelező orvosi vizsgálatokra, egészségi állapotuknak megfelelő munkahelyre kell áthelyezni őket, nem vehetők igénybe éjszakai munkára. A felmondási védelem kiterjed a gyed és a gyes időszakára is. Csak közös megegyezéssel lehet ilyenkor megszüntetni a munkaviszonyt, vagy ha ön mond fel, vagy ha megszűnik a cég.

Határozott idejű munkaviszony és gyes

Jelenleg 1 hónapos kismama vagyok és szeretném megtartani a babát. Jelenleg munkaviszonyban állok. Másfél éve dolgozom ennél a cégnél, határozott idejű 2 hónapos szerződéssel, melyet mindig hosszabbítanak. Milyen lehetőségeim vannak? A munkahelyemen nem akarok szólni a babáról, mert attól tartok, hogy nem hosszabbítanák meg a szerződésemet, de ha elmegyek táppénzre akkor még állományban maradok. Az lenne az elsődleges kérdésem, ha táppénzt veszek igénybe, akkor tudok-e utána gyed-et igényelni?

Sajnos a határozott idejű szerződés nem biztosít önnek semmilyen munkajogi védelmet. A szerződés annak lejártakor minden további nélkül megszűnik. Amennyiben azonban elmegy táppénzre, ezt követően jogosult gyed-re és gyes-re is, azonban a munkahelyére már nem tud visszamenni. Arra azonban figyelni kell, hogy a munkaviszony megszűnését követően, úgynevezett passzív táppénzen csak 90 napig maradhat, s ha biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon túl szül, a táppénze is lejárt és nincsen más jogcímen biztosítási jogviszonyban, akkor nem igényelhet gyed-et.

Terhesség próbaidő alatt

Négy éve folyamatos a munkaviszonyom, most új munkahelyen dolgozom két hónapja, próbaidős vagyok. Pár napja kiderült, hogy terhes vagyok, ráadásul veszélyeztetett, most betegállományban vagyok. Tájékoztattam a munkahelyemen a főnökömet a terhességről. Október végén jár le a próbaidőm, amit nem tudom, hogy meghosszabítanak e majd ebben az esetben, valószínűleg nem. Tudom, hogy próbaidő alatti terhesség alatt nem él a felmondási tilalom. Abban az esetben, ha felmondják a munkaszerződésem maradhatok e 9 hónapig betegállományban úgy, hogy megkapom az előző évi átlagfizetésem 75 százalékát? A gyermek születése után, jár-e ebben az esetben a tgyás, a gyed és a gyes?

Sajnos ha megszűnik a munkaviszonya, csak passzív jogon mehet táppénzre, ennek pedig maximális ideje 90 nap, így egész terhessége alatt csak akkor lehet táppénzen, ha munkaviszonyban áll. A táppénz összege egyébként az átlagkereset 70 százaléka.

A gyed igénylésénél pedig az a probléma, hogy az előzetes biztosítási idővel ugyan rendelkezik, de a gyedre jogosultsághoz az is kell, hogy biztosított legyen a gyed igénylésekor is. A terhességi gyermekágyi segély (tgyás) igénylésénél pedig az a probléma, hogy aki a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon túl szül, és már táppénzen sincs, nem jogosult tgyás-ra. Álláspontom szerint két megoldás lehetséges:

  1. Amennyiben a munkáltató nem kívánja tovább foglalkoztatni, de munkájával elégedett volt, próbáljon meg vele megállapodni abban, hogy közös megegyezéssel (ezt nem tiltja a törvény) szüntessék meg a munkaviszonyt a szülés várható időpontjára. Ekkor el tud menni a szülésig táppénzre, az utolsó hónapban pedig szülési szabadságra, s ezt követően minden ellátásra jogosult. A munkáltatónak sem jelent ez nagy terhet, hiszen így nyugodtan felvehet mást az ön helyére, s az ellátások nagyrészét nem ő, hanem a társadalombiztosítás fedezi. A munkáltatónak egyedül az úgynevezett táppénz-hozzájárulást kell fizetnie a táppénz ideje alatt ön után. Ez a hozzájárulás a táppénz egyharmada, és a társadalombiztosítás egyösszegben fogja kiszámlázni a munkáltatónak. Az összes többi ellátást a társadalombiztosítás fizeti önnek.
  2. Amennyiben ez semmiképpen nem megy, jelentkezzen be munkanélkülinek, hogy a biztosítási jogviszonya folyamatos legyen.

Ideiglenes áthelyezés terhesség alatt

Gyermeket szeretnénk vállalni, de olyan munkahelyen dolgozom, ahol emelgetni, cipelni kell. Aziránt szeretnék érdeklődni, hogy ha egészséges terhességem lesz, a munkáltató köteles-e könnyített munkát biztosítani? Nem szeretném táppénzes állományban tölteni azt a kilenc hónapot, de jelenlegi munkakörömben nem tudnék biztonságosan dolgozni.

A munka törvénykönyve 85. §-a szerint: a nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény bemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges. Előző átlagkeresete természetesen ebben a munkakörben is megilleti. A terhes nőt éjszakai munkára sem lehet igénybe venni.