Álomfajták - tartalmi jellemzőik alapján

Vágólapra másolva!
Az álmokat kategorizálni - első ránézésre - majdnem olyan lehetetlen vállalkozásnak tűnik, mint egy éles késsel megkísérelni felszabdalni a végtelen vizet. Mégis megtehető, hiszen amikor az álom kommunikál a nappali tudatunkkal, akkor kölcsönkéri annak formáit, alakjait, szavait, érzeteit, érzelmeit. Elmesélhető, átélhető történetté válik. Így, konkrét megvalósulási formában, jellegzetességei alapján megragadható, csoportosítható. Ezen a héten az álmokat tartalmi jellemzőik alapján csoportosítjuk.
Vágólapra másolva!

1. A nappali eseményeket egy az egyben visszajelző álmok

A nappali eseményeket visszajelző álmok, mintegy belső moziként, visszajátsszák elénk a napközben, aznap, előző nap velünk történteket. A hivatali munkát, a bevásárlást, az iskolában eltöltött órákat, fogadásokat, aktuális családi rendezvényeket. Úgy tűnik fel, hogy a mélytudat minden nappal velünk történő eseményt átvizsgál, emésztgeti a történteket.

2. A nappali eseményeket módosulással visszajelző álmok

Ha módosulást fedezünk fel a nappal átélt eseményekhez, látott képsorokhoz képest, akkor érdemes megvizsgálni, hogy pontosan hol és miben tér el a nappali tudatunk emlékezetéhez képest az álomtudat emlékezete.

Például egy fogadáson jártunk az elmúlt napokban, és ott - nappali tudatunk szerint - csupa unalmas alakkal kellett eltöltenünk az estét, alig vártuk, hogy végre elmehessünk.

Éjjel a fogadással álmodtunk, és az egyik vendég igen különös fényben állt az álmunkban. Érdemes jobban szemügyre vennünk ezt az álomalakot, mert valami üzenetet hordoz. Az álmodóról mindenféleképpen, de előfordulhat, hogy arról a valóságos személyről is, akivel a fogadáson megismerkedtünk. Bizonyára félreismertük, amikor jellegtelennek éreztük. Esetleg előfordulhat, hogy a jövőben majd dolgunk lesz egymással, például munkatársak leszünk. Ez utóbbi esetben a jövőt jelző álmok kategóriájába sorolhatjuk át az álmot.