Pánik helyett segíts magabiztosan!

Vágólapra másolva!
A Léghajó programot ez év januárjában indították azzal az elhatározással, hogy kifejezetten gyakorlati ismereteket nyújtsanak szülőknek, nagyszülőknek azokra az esetekre, ha a gyerekkel igazán nagy baj történik, például félrenyel egy mogyorót, megégeti magát a vasalóval, elesik a biciklivel, vagy kruppos lesz.
Vágólapra másolva!

- Ezeknek a vészhelyzeteknek az a sajátjuk, hogy hirtelen következnek be, kiszámíthatatlanok - magarázza dr. Krivácsy Péter, a program egyik előadója, a Szt. László Kórház gyermekintenzív osztályának orvosa. - Sokszor nem elég a mentőt vagy a háziorvost hívni, hanem be kell avatkozni, mégpedig határozottan és hatékonyan. Ez csak akkor lehetséges, ha valaki ismeri ezeket a helyzeteket, úrrá tud lenni a pánikon, tudja alkalmazni a szükséges trükköket, fogásokat. Tévhit ugyanis az, ha nagy baj van, akkor mindent megold az orvos, a mentő. Vizsgálatok bizonyítják, hogy amennyiben megtanítják a szülőket az újraélesztés fogásaira, akkor az életveszélyes helyzetek túlélési esélye akár 50-70%-kal is nőhet. Ez óriási szám, és ékes bizonyítéka annak, hogy szükség van ezeknek a technikáknak az elsajátítására.

Konkrét példaként érdemes beszélni például a bölcsőhalálról, ami évente 25-45 áldozatot követel. Sok hasznos információt lehet olvasni újságokban, interneten. A szülők félnek ettől a betegségtől, jogosan. Jelen pillanatban odáig jutottunk, hogy egyre többen vesznek légzésfigyelő monitort, lehet kölcsönözni is. Csak arról nem nagyon beszélünk, hogy az még nem segítség, ha csak észleljük a légzésleállást, hanem haladéktalanul meg kell kezdeni a lélegeztetést. Ekkor és csak ekkor van esélye a babának a túlélésre.

- Hatodik éve dolgozom a budapesti gyermekrohamkocsin, és egyetlenegy alkalommal nem sikerült bölcsőhalálnál segítenem, egyszerűen azért nem, mert már késő volt, mire kiérkeztünk, hiszen keringés híján néhány perc alatt bekövetkezik az agyhalál. Kilenc év gyermekintenzív osztályos munkám alatt számtalanszor kérdezték a szülők, hogy mit tehettek volna - meséli Krivácsy Péter.

De mit kínál a Léghajó program?

Ami a legfontosabb; megtanulható, hogy mit kell tenni egy szülőnek, amíg kiérkezik a mentő. Hogyan lehet felismerni az életveszélyes állapotokat? Hogyan lehet elkerülni, hogy pánikba essünk? Mit kezdjük, ha nagyon magas a gyermek láza, ha hány, ha mérgező anyagot evett, ha keringési zavarai vannak? Ezekre a kérdésekre is választ és a megoldásokhoz gyakorlati tanácsokat kapnak egy-egy kurzuson a résztvevők. Számos olyan trükköt, módszert is megosztanak a szülőkkel, amivel csökkenthetik az esélyét az életveszélyes szituációk kialakulásának.

- A program beindulása óta eltelt tíz hónap alatt számos olyan visszajelzésünk volt, hogy a szülők használják a nálunk tanultakat. A legbüszkébbek arra az esetre vagyunk, amikor egy kislány félrenyelt egy jókora sajtdarabot, és nem kapott levegőt, elkékült, szemei fennakadtak. A szülők pont két héttel előtte voltak nálunk és tanulták meg az idegentest eltávolításának technikáit. Az édesapa volt az, aki kezébe vette a kicsit, és rövid időn belül sikerült a sajtot kimozdítani, és a kislány ismét kapott levegőt.