Napozás előtt: a pigmentfoltok megelőzhetők

Vágólapra másolva!
Kitartó napozással a nyár végére legtöbbünknek egyenletesen barna lesz a bőrszíne. Azonban nem mindenki boldog a vakáció végén. Sokan már tavasszal is fényvédőt kénytelenek használni, nehogy az arcukon lévő pigmentfoltok túl feltűnővé váljanak, mások a nyár végére kénytelenek megtapasztalni, hogy bőrükön az egyenletes barnaság helyett nem kívánt foltok jelentek meg. A fokozott bőrfestéktermeléssel járó, kozmetikai jelentőségű elváltozások sajnos a korral is egyre szaporodnak.
Vágólapra másolva!

Egyes számú foltocska: a szeplő

Ez a leggyakoribb pigmentzavar. Három jellegzetes formája ismert:
- a kisgyermekkori szeplők néhány milliméter átmérőjű, éles határú, halványbarna pigmentfoltok, amelyek elsősorban szőke vagy vörös hajszínű, fehér bőrű egyéneken jelennek meg 4-5 éves korban. A fénynek kitett helyeken (arc, hát, mell, váll, felkar) láthatók, napozás hatására feltűnőbbek, télen gyakran eltűnnek. A hám alapi sejtsorában több a festék, a festéktermelő sejtek (melanociták) száma nem emelkedett, de gyorsabban és több pigmentet termelnek - ez a tulajdonságuk öröklött. Azokon az északi tájakon, ahol a szeplős tejfehér bőr nagyon gyakori, sokan kifejezetten szexisnek tartják, ám vannak, akiknek megkeseríti az életét.
- a rendszerint napégést követően a háton és a vállakon kialakuló óriás szeplők,
- idős egyéneken a tartósan fénynek kitett bőrterületeken (arc, alkar, kézhát) megjelenő, szabálytalan, sötéten pigmentált foltok, a szenilis óriás szeplők (lentigo senilis). A nagy teljesítményű szoláriumok használatát követően megjelenő pigmentfoltok is ennek felelnek meg.

Kettes számú folt: a májfolt

Éles határú, szimmetrikus, barna elszíneződés az arcon, a homlokon és a felsőajkon. Foltjai összefolyhatnak, maszkszerű elszíneződést okozva, mely napfény hatására megsötétedik. A festéktermelő sejtek száma a foltban nem változik, de a hám festéktartalma megnő. Leggyakrabban terhesség alatt lép fel, de fogamzásgátlók szedése után is sokszor látjuk.

Gyulladás után kialakuló pigmentáció

A gyulladással járó bőrbetegségek egy részénél, a gyógyulás után az eredeti elváltozással azonos alakú pigmentfolt maradhat vissza, mert a gyulladásos vérbőség miatt átmenetileg fokozódhat a bőrfesték termelése. Ha a hám-kötőszöveti határ is sérül, a festék az irhába kerülhet, így a pigmentáció maradandóbb.

Fototoxikus pigmentáció

Az ultraibolya sugárzás festéktermelést fokozó hatását erősítik bizonyos fényérzékenyítő anyagok. Jellegzetes helye a nyak két oldala, ahol parfümök és a napfény együttes hatása váltja ki. Középkorú nőkön gyakori ez az elváltozás. Számos növény nedve (pasztinák, petrezselyem, füge, zöldcitrom) is hólyagos, napégésszerű reakciót, maradandó barna foltokat okozhat.