Liftfóbiás álmaink

Vágólapra másolva!
Álomfejtőnk több mint tíz éve foglalkozik az álmokban megjelenő szimbólumok megfejtésével. Tar Ildikó nemcsak ír az álmokról oldalainkon, de konkrét álomelemzéseket is bemutat.
Vágólapra másolva!

Az első álmodó: huszonhat éves hölgy, erős szorongásos tünetekkel fordult segítségért az álomban említett szakemberhez. A terápia első negyedében álmodta az alábbiakat:

A pszichológusnőmmel egy liftben megyünk lefelé, és látom, hogy az apám őrjöngve rohan felfelé, afelé a lakás felé, ahol a pszichológusom lakik és a kezeléseit is tartja. Lelapulunk a lift sarkába, én az ölébe fúrom a fejem, és érzem, hogy jó irányban haladunk, hiszen így apám nem láthat meg minket.

A második álmodó: harminc év körüli férfi. Az álma idején nincs állása, párkapcsolata, albérletek sorában él.

Beszállván a liftbe érzem, hogy lefelé kezd zuhanni, halálfélelmem van, de az utolsó pillanatban valahogy mégis megáll, ezt megúsztam.

A harmadik álmodó: harmincas éveinek első felében járó hölgy.

Első álma:
Nem merem a felső emelet gombját megnyomni, pedig oda kéne mennem, mert félek, hogy a lift nem áll ott meg, áttör a tetőn, és én kirepülök az égbe. Egy középső emelet gombját merem csak megnyomni. (Ez az álmom visszatérő jelleggel jelentkezik már több éve.)

Második álma:
Egy toronyház külső részén utazok egy liftben, azaz a házon kívül lengedezek egy liftben, aminek ráadásul oldala sincs. Csak egy rozoga, rozsdás vasváz az egész szerkezet. Egy kövér ember a liftkezelő, szerencsére, úgy látszik, hogy érti a dolgát, de azért én kellőképpen leizzadok.

Harmadik álma - az első kettő álomhoz képest eltelt körülbelül hét év

Liftben utazom, szinte suhan. Alig érezni, hogy mozog, ezt csak tudni lehet. Maga a lift belül elegáns, vörös padló-és oldalborítással, tükrökkel. Van egy liftkezelő is, akin látszik, hogy érti a dolgát. Ő maga szintén igen elegáns vörös-fekete egyenruhában van. A lift szinte rásimul a szintekre, ahol megáll. Csuda egy élmény ezen a liften utazni, olyan, mint egy tánc, amelyben senki sem véti el a lépést, suhan, száll, kering egy hallhatatlan zene ütemére, és élvezi is.

Gondolatok az álmokról

Az írás címe, "Liftfóbia" arra az indokolatlan, inadekvát szorongásra utal, amelyet többé-kevésbé mindannyian érzünk, ha be kell szállnunk egy liftbe. Mindnyájunkon átsuhan olykor a liftben tartózkodva egy-egy rossz gondolat: "Mi lenne, ha lezuhanna, tűz ütne ki, nem állna meg a legfelső emelet után, bent ragadnánk és elfogyna a levegőnk... stb.". A valódi fóbiások viszont olyannyira rettegnek a liftbe való beszállástól, hogy nem is utaznak lifttel, inkább felmásznak a lépcsőn az akárhányadik emeletre is, csak ne kelljen beszállniuk egy liftbe soha életükben.

Vannak olyan emberek, akiknek soha nem jut el a szorongásuk arra a szintre, hogy megjelenjen a nappali tudatban, de azért álmaikban megjelenik a liftprobléma.

Az, hogy hogyan működik egy lift az álomban, azt mutatja, hogy mennyire érett az álmodó, mennyire uralja a személyisége különféle rétegei, szintjei között való közlekedést, összeköttetés-teremtést, kapcsolattartást.

Az első álmodó álma visszajelzi, hogy a rideg apjával való gondjai megoldásához valóban segítséget kap a terápiától, azaz az által jut védelemhez, hogy a pszichológusnő útmutatásait követve, annak biztonságot nyújtó kíséretében, leszáll a gyermekkor és a tudatalatti területére, és onnan kigubancolva oldja meg a problémáit.

A második álmodó álma azt mutatja, hogy rengeteg olyan megoldatlan konfliktus lakik az álmodó személyisége mélyén, amely nem engedi őt felsőbb szellemi, tudati szintekre lépni, azaz ezek a rejtett, feldolgozatlan traumák állandóan visszarántják őt önmagukhoz.

A harmadik álmodónak erőteljesek a szellemi energiái, de úgy érzi, ha azokat hagyná, hogy "kiéljék magukat", akkor szinte kirepülne önmagából. Nem tudná kontroll alatt tartani őket. Pedig dolga van a magasabb, szellemibb világokkal, és hogy ez mennyire sürgető feladat, azt jelzi az álmok visszatérő jellege.

A másik álmában (negyedik álom) mégis elindul felfelé, de látható, hogy mintegy az épületen, azaz "önmagán kívül". Ez az álom egyértelműen jelezte, hogy a szellemisége el fog indulni a felsőbb tudati szintek felé, de akkor már üdvösebb, biztonságosabb lenne befogadni a személyiségébe ezeket az erőket.

Hét év elteltével az álma visszajelezte, hogy önismereti munkájának köszönhetően "felsőbb osztályba léphetett", azaz a harmincas éveinek végére már uralja a személyisége különféle rétegei, szintjei között való közlekedést, összeköttetés-teremtést, kapcsolattartást.

Tari Ildikó