Belebetegedhetünk a szerelembe

Vágólapra másolva!
Svéd kutatók ismét próbát tettek, hogy a szerelem hatásait vizsgálják életünkre. Szinte nem is telik el hónap anélkül, hogy valaki ne akarná rendszerezni az érzések okozta mellékhatásokat. Most éppen a sötét oldal került terítékre.
Vágólapra másolva!

Bár a téma már jól ismert, Svédországban arra voltak kíváncsiak, hogy a boldogtalan kapcsolatban élő nők egészsége mennyit romolhat hosszú idő alatt. Több tucat nő bevonásával végeztek vizsgálatokat tíz éven keresztül. Kiderült, hogy azok, akik párkapcsolataikban nehezen találták meg a boldogságot, vagy inkább stresszként élték meg a szerelmet, sokkal gyakrabban lettek betegek, mint "boldogabb" társaik. Pedig étkezési szokásaikban, életmódjukban nem történt jelentősebb változás, mégis az évek alatt, egyre többször és egyre hosszabb ideig kerültek betegállományba.

A tünetek is egyre komolyabbak lettek az évek során: szív- és keringési betegségek, hátfájás, mentális problémák, depresszió. A svéd kutatócsoport szerint ez azt mutatja, hogy a kapcsolati stressz legalább olyan meghatározó a nők esetében, mint a munkahelyi problémák. Ráadásul nincs is jó esélyük túllépni ezen, mivel a betegszabadság alatt otthon kell lenniük, ahol a feszültség forrása is jelen van. Alkoholista, kábítószeres, hűtlen vagy depressziós férj tudja a legjobban tönkretenni a női lelket, legalábbis a vizsgált hölgyek válaszai szerint.

A probléma egyébként nem csak a nők körében figyelhető meg, a svéd orvosok egy magyar tanulmányra is hivatkoztak munkájukban, amely szerint a párkapcsolati stressz a férfiaknál is magas vérnyomást okozhat. A szerelem tehát egyik fél számára sem könnyű, és ha képtelenek vagyunk megbirkózni problémáinkkal, akkor ennek hosszabb távon egészségünk láthatja kárát.