Vágólapra másolva!
Egy tűzről pattant indiai nőt neveztek ki a Pepsi élére augusztusban: Indra Nooyi ezzel 51 évesen bekerült a Forbes magazin "a világ 50 legbefolyásosabb asszonya" listájára. Az 500 legnagyobb amerikai vállalatból jelenleg csak 11 élén áll nő, az egyikük Nooyi.
Vágólapra másolva!

Azt gondolnánk, hogy ha valaki rajta van az amerikai Forbes magazin "50 legbefolyásosabb nő" listáján, akkor az csakis amolyan megközelíthetetlen, kemény üzletasszony típus lehet.

Nos, Indra Nooyi, a Pepsi új nemzetközi vezérigazgató-elnöke nem ilyen. Nooyi már főiskolás korában sem tűnt egy rugalmatlan személyiségnek: fronténekese volt ugyanis egy csak csajokból álló rockbandának - ahogy azt a The Economist brit gazdasági magazin megírta, és úgy ment aztán Amerikába egy szegény kis indiai faluból, hogy sem pénz, sem pedig "biztonsági háló" nem volt körülötte.

Afelől nincs kétség, hogy Indra Nooyi kinevezése a Pepsi élére a legjobb döntés volt, amit a vállalat hozhatott, mindazonáltal nem kis meglepetést okozott a nemzetközi üzleti körökben és a médiában - és nem csak azért, mert Nooyi nő.

Noha az indiai "biznisz lady" nem "ejtőernyősként" pottyant bele a Pepsi vezérigazgatói székébe - előléptetése előtt a nevéhez fűződött a Pepsi Tropicana gyümölcsleveinek és a Quaker keksztermékeinek a bevezetése -, de az alapvetően üdítőital-gyártó cég előző elnök-vezérigazgatójának, Steve Reinemundnak a visszavonulását senki nem várta. Ez a sztori egy erős nő egyszerű története.

Szári munkainterjúra

Miközben Nooyi az amerikai Yale-en az iskoláit végezte, recepciósként dolgozott hajnaltól naplementéig, hogy összekaparhassa azt az 50 dollárt, ami az első munkainterjújához illő kosztümre kellett.

Végül nem egy szoknyás megoldást, hanem nadrágot választott, amelynek a szára alig a bokájáig ért. Miután a munkát nem kapta meg, az egyetemi professzorához fordult tanácsért és biztatásért.

A professzor megkérdezte tőle, hogy mit viselne vajon egy indiai munkainterjún. Nooyi válaszára - hogy mindenképpen a hagyományos indiai viseletet, a szárit -, a tanár azt tanácsolta neki: legyen önmaga. A következő interjún, a később üzleti nagyasszonnyá váló, akkor még kislány, szárit vett föl - és megkapta a munkát.

A filozófiát azóta is követi minden döntésében: ahogy egy indiai online lap írta, Indra Nooyi "mindig megpróbált önmaga maradni, hűen a gyökereihez és a megérzéseihez, és hitt a saját erejében". "Olyannyira biztos vagyok magamban, hogy nem kell amerikainak lennem ahhoz, hogy az üzleti szférában dolgozzam" - nyilatkozta.

Amikor Indra Nooyi még kisiskolás volt, az indiai Chennai-ban minden áldott nap megkérdezte az anyja őt és a testvérét, hogy mik szeretnének lenni, ha felnőnek. A lányok minden nap más és más ötlettel jöttek elő, az anyjuk pedig a legjobb ötletet ajándékkal jutalmazta.

A kis Indra megszokta, hogy álmodozzon, és hogy elképzelje magát különféle szerepekben a jövőben, és ez a gyerekkori játék volt az, ami afelé a döntés felé sodorta, hogy 1978-ban, szinte üres zsebbel, elhagyja Indiát és szerencsét próbáljon Amerikában.