Van ír az igazságtalanságra

Vágólapra másolva!
Bár már másfél éve megalakult az Egyenlő Bánásmód Hatóság - amely akár pénzbüntetést is kiszabhat, ha valakit például a munkahelyén igazságtalanul kezelnek -, ahhoz képest, hogy itthon is volna hova fejlődni, egyelőre nagyon kevés a panasz.
Vágólapra másolva!

"Ő az egyedüli nő munkájának a területén, és ilyen módon a bérét nem tudják mihez viszonyítani" - indokolta az a munkáltató, amelyet az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) szeptemberben - Magyarországon elsőként - felelősségre vont és egymillió forintos pénzbírságra kötelezett, amiért az a betanított, fizikai munkát végző nőnek a férfi kollégáinál átlagosan 150 forinttal kevesebb órabért fizetett - írta az [origo].

A panaszos, aki a hatósághoz fordult az igazságtalanság miatt, öt éven keresztül dolgozott a cégnél, majd tavaly októberben a saját kérésére munkakört váltott. Az órabére változatlan maradt, de állítása szerint a munkáltatója szóban megígérte neki, hogy a fizetése emelkedni fog.

A nő óránként 385 forintot kapott a munkája után, míg a többi, ugyanilyen munkakörben foglalkoztatott, azonos időben, időszakban dolgozó férfi bére 430 és 660 forint között volt.

Bár az efféle diszkrimináció nem megy ritkaságszámba Magyarországon sem, mégis: ez volt az első eset, hogy valaki a hatósághoz fordult, és elégtételt is kapott.

Tavaly február, az EBH megalakulása óta, a 22 elmarasztaló határozatából hét született nemi diszkrimináció miatt. Az eljárás alá vontak mindegyike a bírósághoz fordult eddig, kérve az EBH határozatának a felülvizsgálatát.

A bíróság eleddig még csak egy ügyet zárt le, helyben hagyva a hatóság jogsértést megállapító döntését egy utazási irodával szemben, ahol koruk miatt különböztették meg hátrányosan a 45 éven felüli dolgozókat.

Sok eset, kevés panasz

Az embereket megkülönböztetni - akár munkahelyen, akár más viszonyban - sokféleképpen lehet, ezek közül csak egy a nők és a férfiak fizetése közötti különbség.

Az EBH-hoz az elmúlt másfél évben a legkülönfélébb területekről érkezett panasz, a leggyakoribb a romákkal szembeni, a foglalkoztatás területén történt jogtalan megkülönböztetést sérelmező kérvény volt. Különösen sok volt a fogyatékossággal élőkkel, illetve a nőkkel szembeni igazságtalanság - derül ki a hatóság adataiból, de a hatósághoz a megtörtént esetekhez képest csak töredéknyi bejelentés érkezett.

Mint Demeter Judit, az EBH elnöke mondja: a nők esetében a legtöbbször nem olyan egyenlőtlen bánásmódról van szó, amire első hallásra gondolnánk, nevezetesen, hogy ugyanazért a munkáért a nők kevesebb pénzt kapnak, mint a férfiak.

"Tény, hogy Magyarországon - az Európai Unióhoz hasonlóan - átlagosan 15 százalék a különbség az ugyanolyan munkakörben, ugyanolyan felkészültséggel és gyakorlattal rendelkező nők és férfiak fizetése között. De sokkal több az olyan bejelentés, hogy egy nőt azért nem vesznek fel egy munkahelyre, illetve bocsátják el onnan, mert éppen babát vár vagy családot tervez" - mondja Demeter Judit, hozzátéve: sok hátrány éri a munkaerőpiacon elhelyezkedni vágyó, 45-50 éves nőket is.

Bár Magyarországon is - csakúgy, mint a világban - sorra fordulnak elő hasonló esetek, egyelőre nagyon kevesen vannak, akik az igazságtalanságra jogorvoslatot kérnek.

Az egyik probléma, hogy sokan nem is tudják: létezik Magyarországon az EBH, amely kifejezetten a jogtalan megkülönböztetésekkel foglalkozó szervezet. Másrészt, az emberekben, minden jel szerint erős a félsz: az általunk megkérdezett nők többsége például nem biztos abban, hogy "jól járna", ha a hatósághoz fordulna valamilyen panaszával.