Brit anyák: le veled, Jamie Oliver!

Vágólapra másolva!
Angol anyák egy csoportja fellázadt a Jamie Oliver-féle, egészséges iskolai étkeztetés ellen, mondván: szegény gyerekek nem szeretik a brokkolit, mást meg nem kapnak. Egy brit iskolában a kerítésen át adogatják be a csipszet és a hamburgert.
Vágólapra másolva!

"Szegény gyerekek nem eszik, amit az iskolai büfé vagy étterem ad nekik, mert nem tetszik nekik az étel állaga. Most olyanok, mint a ketrecbe zárt állatok: amíg kivárják a sort, már nincs is idejük megenni az ebédet. Mi csak azt adjuk nekik, amit szeretnének: friss és meleg ételt" - indokolta a brit anyák egy csoportja, hogy miért megy napközben az iskola elé, és ad be ételeket a kerítésen keresztül a gyerekeknek.

Nagy-Britanniában szeptemberben nagy vihart keltett, hogy Yorkshire megyében a szülők "fish and chips"-et (sült krumplit és sült halat) adogatnak be a gyerekeiknek az iskola kerítésén keresztül, mert szerintük az intézményi étkeztetés nem kielégítő. Mindez azután történt, hogy a szigetországban tavaly elindult a Jamie Oliver sztárséf nevével fémjelzett mozgalom, amely az általános iskolások étkezési szokásainak a megváltoztatását és az egészséges ételek propagálását tűzte a zászlajára.

Oliver, a megmentő

Az idei új tanév kezdetétől a brit iskolai étkeztetés már jóval egészségesebb táplálékot kínál a korábbiaknál. Az iskolai étrend megreformálása erősen köszönhető Jamie Olivernek, akinek az elmúlt években zajló kampánya nyomán, a kormány rendeletben száműzte az egészségtelen ételeket a brit iskolák étlapjáról.

A séf annak idején aláírásgyűjtést szervezett, hogy a brit lurkók végre ne hamburgert és sült krumplit kapjanak az iskolai menzákon, helyette bárányhúst, finomra vágott salátát és vajon pirított új burgonyát követelt - írta a Kreatív. Az egészségesebb ételekért megfogalmazott petícióját 271 ezren írták alá. Ez a szám még a brit miniszterelnököt is meggyőzte. Tony Blair - a rosszmájúak szerint újraválasztását is segítendő - a tavaly tavaszi brit választások előtt megígérte, kormánya 280 millió fontot különít el az iskolai menzák kínálatának javítására a szigetországban.

Ettől az évtől az intézményi büfékben nincs sült krumpli és hamburger, helyettük olyan főételeket kínálnak a gyerekeknek, mint a rakott brokkoli vagy lazacrudacskák. A sótartó és a ketchupos flakonok eltűntek a menza asztalairól, és a brit iskolákban naponta legalább kétszer zöldséget vagy gyümölcsöt is adnak a gyerekeknek.

A botrány akkor tört ki, amikor egy Yorkshire megyei anya, Julie Chritchlow a két gyerekének elkezdett hasábkrumplit, csipszet és egyéb zsíros, cukros ételeket szállítani napközben az iskolába - írta a BBC. Hamarosan egyre több "megrendelő" érkezett a kapukhoz, ami más anyákat is arra inspirált, hogy "rendesen ellássák" a gyerekeiket.

"Az új iskolai menü egyrészt drága, másrészt a gyerekek nem szeretik" - nyilatkozta Critchlow. Szerinte "Jamie Olivernek semmi köze ahhoz, hogy az ő gyerekei mit esznek, a szakács foglalkozzon csak azzal, hogy mit ad a saját gyerekeinek" -, de azért hozzátette: nem az a céljuk, hogy a "junk food"-ot (gyorsételt) népszerűsítsék, hiszen egy sor "rendelést" kaptak a gyerekektől például friss szendvicsekre is.

A lázadó brit anyák kifogásolják azt is, hogy a gyerekek nem kapnak sem elég időt, sem pedig elegendő választási lehetőséget ebédkor (ebben az évben valóban kétszer fél órára csökkent Nagy-Britanniában a diákok szünetideje, a korábbi 15-45 perccel szemben).

EU-s szabályok

Az Európai Unióban egyre gyakrabban merül fel a kormányok részéről, hogy az iskolai étkezést megpróbálják egészségesebbé tenni. Franciaországban például határértékeket adtak a menzák étrendjére vonatkozóan, és kitiltották az iskolákból az üdítő- és élelmiszerautomatákat.

Az EU tavaly március 15-én hirdette ki az Étrend, fizikai tevékenység és egészség című cselekvési programját. Eszerint a fogyasztó-tájékoztatás - beleértve a cimkézést -, az oktatás, a testmozgás promóciója, marketing és reklám területén kell konkrét lépéseket tenni. Szintén kiemelték, hogy lehetővé kell tenni az egészséges élelmiszer, mint alternatíva elérhetőségét.