Fehér fogak mindenáron

Vágólapra másolva!
Mivel a hófehér fogsor ma már ugyanúgy a tökéletes megjelenés része, mint a karcsú alak vagy a hibátlan bőr, várható volt, hogy előbb-utóbb a fogfehérítésnek is lesznek megszállottjai. A "betegesen fehérítőkre", Amerikában már szakkifejezés is született: ők a "bleachorexiások".
Vágólapra másolva!

"Elvesztettem az ítélőképességemet" - panaszkodik a MSNBC.com-on Jamie Burkhart, egy 23 éves amerikai lány, aki egy éve rendszeresen fehéríti a fogait. "Nevetséges, hogy milyen fehérek a fogaim, de még mindig azt gondolom, hogy nem eléggé."

A fiatal lány esete nem egyedülálló: a környezet által elvárt - vagy annak vélt - "tökéletes megjelenés" érdekében túlzásba vitt fogyókúrákról, plasztikai műtétekről,ezek káros hatásairól illetve pszichológiai hátteréről könyvtárnyi szakirodalom született már. A fogfehérítés azonban csak most került fel arra a listára, ami azokat a beavatkozásokat sorolja fel, amelyeket, ha valaki túlzásba visz, komoly egészségügyi problémái származhatnak belőle. A "betegesen fehérítőkre", Amerikában - ahol a ragyogó mosolynak évtizedes kultusza van - már szakkifejezés is született, ők a "bleachorexiások"(bleach = fehérít).

Carol Ann O'Keefe seattle-i háziasszony is azt hitte, hogy ha egy fogfehérítés után szépek lettek a fogai, akkor egyre több fehérítés után egyre szebbek lesznek.

"De nem így lett. Fél év után a fogaim olyan átlátszóvá váltak, mintha egy lámpával meg lennének világítva. Olyan fehérek lettek, mint a WC porcelánja."

Könnyen rögeszmévé válhat

Carolnak, és a cikk elején említett 23 éves hölgynek valószínűleg nem a fogai színével volt gond, hanem az önbizalmával, hiszen a felmérések szerint - csakúgy, mint az összes plasztikai sebészeti beavatkozásnak - a fogfehérítésnek is elsősorban önbizalomnövelő hatása van.

Ezt mondja a pszichológus is: Szendi Gábor szerint, aki mániákusan változtatni akar a külsején, mert a tükörbe nézve, a sokadik beavatkozás után sem elégedett, az minden bizonnyal önértékelési zavarokkal küzd.

"Az ilyen problémával küzdő emberek többsége így működik: "rákattan" valamire, ami aztán a rögeszméjévé válik. Ilyen például a testépítés, vagy, ha valaki havonta "átszabatja" valamelyik testrészét, vagy megszállottan fogyókúrázik, mert mindig túl kövérnek érzi magát. De ugyanez a szenvedély sokkal ártatlanabb dolgokban is tettenérhető: például, ha valaki banáncímkéket gyűjt, az önmagában nem probléma, de ha ez kényszeressé, az első számú életcéllá válik, az illető elveszíti a realitáskontrollját" - mondja Szendi.

A szakember szerint a fehér fogak iránti vonzalomnak mélyen gyökeredző, evolúciós okai vannak: "A fehér fog az egyik olyan tényező, ami miatt valaki vonzó lesz a másik nem számára: hiszen az erőt és egészséget sugároz. A legnépszerűbb plasztikai műtétek, vagy apróbb beavatkozások - mellnagyobbítás, orrkicsinyítés, végleges szőrtelenítés - repertoárja is ide vezethető vissza: hiszen az emberek, a másik nem tudatalattijában kódolt, termékenységet mutató külső jegyek tökéletesítésével szeretnék reklámozni magukat."

De miért is veszélyes?

Az Amerikai Esztétikai Fogászati Akadémia (American Academy of Cosmetic Dentistry) kutatása szerint, a fogfehérítés ma a legkeresettebb szépészeti beavatkozás a világon, hiszen gyors és látványos eredményt produkál, és tökéletesen fájdalommmentes. Azoknak azonban, akik állandóan elégedetlenek a végeredménnyel, a sokadik alkalommal már fájdalommal jár a kezelés, sőt szakemberek szerint, akár maradandó károkat is okozhat.

Irwin Smigel, egy New York-i fogorvos például azt mondja, hogy azok, akik túlzásba viszik a fehérítést, akár a fogaikat is elveszíthetik. "Volt olyan páciensem, aki olyan sokszor csináltatta, hogy a végén gyökérkezelni kellett a fogát, mert megsérültek a szövetek. De ezen kívül sérülést okozhat a fogzománcban is, és egy idő után a fognak természetellenes, kékesszürke színe lesz tőle" - sorolta az esetleges következményeket a szakember.

Hiányos tájékoztatás

A legtöbb internetes oldalon és a fogorvosok honlapjain az olvasható, hogy a fogfehérítés során komolyabb fogkárosodástól nem kell tartani, hiszen - ahogy mondják - ez nem fogászati, hanem szépészeti beavatkozás, s csak kevés helyen hívják fel a figyelmet a beavatkozás veszélyeire.

Például arra, hogy a fehérítéskor használt vegyszerek, többnyire a fodrászatban a hajfestésnél használt peroxidok rokonai, amelyek az ínyre nézve maró hatásúak is lehetnek, alkalmazásuk során sérülhet a fogzománc és hideg-meleg érzékenység alakulhat ki. Gyakran alkalmazva a fogak porozitása megváltozik, anyaguk nagy mértékben sérülhet, és szuvasodás indulhat meg.

Vagy arra, hogy a fogfehérítést csak a precízen előkészített fogazaton lehet elvégezni: a szájban nem lehetnek szuvas fogak - mert a peroxid a lyukas fogat tovább rocsolhatja, ami igen fájdalmas lehet -, sem elöregedett, megkopott, elszíneződött fogpótlások, mivel ezek a kifehérített fogakhoz képest még sötétebbnek és sárgábbnak fognak tűnni. Érdemes a fogpótlások elkészítése előtt elvégezni a fogfehérítést, vagy a már elöregedett, elszíneződött fogpótlásokat kicserélni korszerű, esztétikus porcellán koronákra, hidakra.