Mérlegen a kamaszok

Vágólapra másolva!
A kamaszok körében is mind népszerűbb, gyors és látványos eredménnyel kecsegtető "csoda-diéták", nemcsak, hogy nem tesznek jót egy fejlődő szervezetnek, de hosszútávon károsak is lehetnek, mivel a fiatalon felvett rossz szokások rögzülnek, és felnőtt korban is kísértenek.
Vágólapra másolva!

Zsuzsi 22 éves, budapesti főiskolás. Saját bevallása szerint még 14 sem volt, amikor fogyókúrázni kezdett. "A gimiben, ahová jártam, iszonyú nagy volt a verseny, és nem csak a tanulás, hanem a külső szempontjából is" - meséli. "Csak egy-két olyan lány volt csak, aki nem foglalkozott a súlyával és nem diétázott. A többiek, köztük én is, állandóan azzal voltunk elfoglalva, ki mennyit fogyott vagy hízott. Kívülről fújtuk az ételek kalóriatartalmát. Gyakorlatilag koplaltam, pedig egyáltalán nem voltam kövér, inkább csak átlagos, de mindenáron cérnavékony akartam lenni."

A fiatal lány kamaszkorát végigkísérte a fogyókúra: egy idő után zsírégető tablettákat kezdett szedni, végigkoplalta a napokat és amikor csak tehette, mérlegre állt. Mára több rajta a túlsúly, mint valaha.

"Amit gimis koromban lefogytam, azt a "versenyistállóból" kikerülve, ugyanolyan gyorsan vissza is híztam" - mondja. "Ugyanúgy étkezem, mint középiskolásként, csak egy kávét iszom reggel, egész nap nem eszem semmit - viszont amikor hazaérek, mindent magamba tömök, amit csak a hűtőben találok. Tudom, hogy ez rossz, de egyszerűen nem tudok rajta változtatni."

A rossz szokások megmaradnak

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) hírleveléből kiderül: ez a jelenség korántsem egyedi. A kamaszok - különösen a fiatal lányok - a testükben rendkívül gyorsan lezajló változások miatt, gyakran elégedetlenek a külsejükkel, kövérnek látják magukat és mindenféle divatos, gyors sikerrel kecsegtető "csodadiétához" nyúlnak, vagy egyszerűen nem esznek.

A kamaszkori szokások pedig nagy valószínűséggel rögzülnek, és idősebb korban is meghatározóak lesznek - még akkor is, ha felnőtt fejjel tisztában vagyunk azzal, hogy ezek távol állnak az ideálistól vagy az egészségestől.

Egy amerikai vizsgálatban 2516 kamasz táplálkozási szokásait figyelték meg, öt éven keresztül. Kiderült, hogy azoknak a fiatal lányoknak, akik a projekt első felében gyakran mérték magukat, a felmérés végére megnövekedett a testtömege, sőt, a gyakori mérleghasználat megjósolhatóan növelte a kóros étkezési szokások, vagy a falási rohamok előfordulását. Ráadásul az, hogy a kamaszok elégedetlenek a külsejükkel, nem sarkallja őket arra, hogy egészséges módszerrel, lassan, de tartósan fogyjanak le - inkább gyors és drasztikus módon próbálják leadni a plusz kilókat, még akkor is ha ez az eredmény csak rövid ideig marad meg.



Az esetlegesen kialakuló étkezési zavarokon - az akár életveszélyességig fajuló anorexián vgy bulimián - felül a helytelen diétás szokások egyik legkárosabb következménye lehet az úgynevezett jojó-szindróma: ha valaki drasztikus módszerekkel próbál megszabadulni a súlyfeleslegétől, majd az áhított súly elérése után visszatér az addigi, megszokott életmódjához, ugyannyit - vagy akár többet - szed vissza. Ha tehát egy tini, aki esetleg nem is szorul diétára, néhány hétig koplal, csak kávét és kólát iszik, majd a lefogyása után újra pizzát és hamburgert eszik, és tömi magába az édességet, hamarosan újra arra kényszerül, hogy fogyókúrázzon, és egy idő után, ha addig nem is volt, biztosan lesz rajta súlyfelesleg.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO egy kutatásából kiderül: a magyar 14-17 év közötti lányok rendszertelenül esznek, szinte soha nem reggeliznek, rengeteg szénsavas üdítőt és édességet fogyasztanak, emellett viszont minden ötödik rendszeresen fogyókúrázik, ehhez pedig általában egészségtelen, szélsőséges módszert választ.