Narancsbőrtelenítés

Vágólapra másolva!
Először comb- és fenéktájon tűnik fel, aztán lassan felkúszik a hasra,  aztán alattomos módon eléri, és apró gödröcskékkel árasztja el a felkart is a nők életének megkeserítője, a narancsbőr. Mivel jelenlétét leginkább hosszú évekig tartó semmitevésnek köszönhetjük, megszabadulni sem lehet tőle egy nap alatt -, de minimális odafigyeléssel pár hét látványos javulást eredményezhet.
Vágólapra másolva!

A tavasz első napja valójában nem március 21-e, hanem az a nap, amikor a sarki fehérnemű bolt kirakatában az egész télen a próbababán porosodó békahátú úszódresszt lecserélik valami színes, kétrészes apróságra. Teszik ezt azért, hogy az ember lánya időben észbe kapjon: közelg a bikini-szezon, ideje felkészülni - elsősorban testileg - a nyárra. Ettől kezdve szigorúbban méregetjük magunkat a tükörben, és a legtöbben ilyenkor szembesülünk a ténnyel, hogy a reklámok harmincasra sminkelt tinijeinek tökéletes combjától több száz apró bőrgöröcske választ el bennünket. A cellulit, beszédes magyar nevén a narancsbőr ugyanis a 20 és 35 év közötti nők több mint 70 százalékának önbizalmát tépázza, ötvenéves kor felett pedig ez a szám 98 százalékra nő - testalkattól függetlenül.

Próbájuk megelőzni, s ha már ott van, eltüntetni! Nem lehetetlen vállalkozás, csak némi odafigyelést igényel, és megéri: kis idő elteltével a rücskös narancs helyett a barackot idézi majd a bőrünk felszíne.

A narancsbőr vajon mi?

A bőr meglazult kötőszöveti rétegében megduzzadt, és a bennük lerakódott méreganyagoktól begyulladt zsírsejtek halmaza.

Hogyan alakul ki?

A cellulit hátterében a nyirokrendszer elégtelen működése áll. A bőr feszességének csökkenése miatt nyirokpangás alakul ki, emiatt a zsírsejtekben lerakódnak az anyagcsere-salakanyagok. A salakanyagoktól felduzzadt zsírsejtek akadályozzák a szövetfolyadék útját, így a megfelelő anyagcsere, a méreganyagok kiválasztódása akadályozott.

Ennek hátterében állhat:

- öröklött hajlam: genetikai adottságoktól függ, hogy a kötőszövetekben mennyi zsírsejt található;
- hormonális változások: ha a szervezetben megnő az ösztrogén mennyisége ( serdülőkorban, terhesség idején vagy fogamzásgátló tabletták szedése során), akkor könnyebbé válik a zsír és a víz raktározása;
- túlsúly: a többszörös méretűre duzzadt zsírsejtek lassítják a nyirok- és vérkeringést, így a káros anyagcseretermékek könnyebben felhalmozódnak a szövetek közti térben;
- mozgáshiány: az ülőmunka és a mozgásszegény életmód hatására nem megfelelő az altest nyirok- és vérkeringése, ezáltal az anyagcseréje, zsírégetése, vízlebontása lassú, s ez fokozza a méreganyagok lerakódását, a zsírsejtek növekedését;
- helytelen táplálkozás: ha sok zsíros ételt fogyasztunk, az egyensúly felborul, és a túlzott raktározás lesz jellemző, melynek hatására százszoros méretűre nőhetnek a zsírsejtek, látható elváltozást okozva a bőrön.
- kevés folyadékfogyasztás: a folyadék ugyanis serkenti a nyirokkeringést, és elősegíti a salakanyagok gyorsabb kiürülését.

A legújabb kutatások szerint pedig a szilícium hiánya is nagymértékben hozzájárul a probléma kialakulásához. A szilícium teszi ugyanis testünk kötőszöveteit egészségesebbé, rugalmasabbá és szilárdabbá. Szilíciumhiány esetén a kötőszövet rugalmatlanabbá, gyengébbé válhat.

Cellulit és cellulitisz
Sokan azt gondolják, hogy a cellulit a cellulitisz rövidített változata, holott az utóbbi egy igen komoly bakteriális eredetű betegséget takar, melyet leggyakrabban a streptococcus egyik fajtája okoz. Lázzal, hidegrázással, végtagfájdalmakkal, nyirokcsomó-duzzanattal jár, és antibiotikumokkal kezelendő.



Hol jelentkezhet cellulit?

Elsősorban a belső combokon, külső combokon, a popsin, majd 'felkúszik' a hízásnak indult hasra, és egy idő után a felkaron is megfigyelhető.

Kinek lehet narancsbőre?

Szinte mindenkinek: az elhízott gyerekeknek, a rendszeresen fogyókúrázó, a "jojo-effektustól" szenvedő, nem sportoló vagy fogamzásgátlót szedő fiatal lányoknak, az idősebb nőknek, akiknél természetes folyamat a kötőszövet lazuló szerkezete. A férfiaknál azért ritkább ez a kötőszöveti elváltozás, mert míg a nők kötőszöveti rostjai egyébként is lazák és párhuzamosan futnak, addig a férfiaknál a nagy szakítószilárdságú irharéteg vastagabb a bőr aljához képest, a kötőszöveti rostok pedig keresztirányúak és sűrűbben kapcsolódnak egymáshoz. Így az ő bőrük mindig feszesebb marad - esetükben a gyomor környéke, és meglepő módon a nyak a veszélyeztetettebb terület.

Mind egyforma?

Egy egyszerű teszttel otthon is felmérhető bőrünk állapota:

0.stádium: a bőr álló és fekvő helyzetben egyaránt sima.
2.stádium: a bőr álló és fekvő helyzetben továbbra is sima, de a bőr összenyomásával narancsbőr idézhető elő.
3.stádium: a bőr fekvő helyzetben sima, de a narancsbőr felálláskor magától is megjelenik.
4.stádium: az elváltozás álló és fekvő helyzetben, a bőr összenyomása nélkül is látható.

A kialakult cellulit két fajtáját különböztetjük meg: a keményebb változatot, amely általában az aktívabb, erős izomzatú embereket támadja meg - ezt a típust nehezebb orvosolni, ugyanis nehéz a kötött izorostok közül kipiszkálni, kipréselni a megduzzadt zsírsejteket - és a puhább változatot, amikor az elernyedtebb izomzat következményeként a bőr elveszti a rugalmasságát, elveszíti feszességét, laza és megereszkedett.

Mi a helyzet a bőrcsíkokkal?

Az nem narancsbőr, hanem stíra, ami párhuzamos fehér bőrcsíkok, bőrrepedések képében jelentkezik. A stíra elsősorban a terhesség vagy hirtelen és nagymérétkű súlygyarapodás során alakul ki, amikor a hámszövet, bármennyire is rugalmas, nem tudja követni a test gyors térfogatnövekedését.