Gyalogszertorna

Vágólapra másolva!
A gyaloglás a legkevesebb kibúvót engedélyező sportág: nem igényel különösebb felkészültséget, sem felszerelést, sem speciális terepet, kor- és súlyhatár nélkül űzhető - viszont kedvünk szerint variálhatjuk intenzitását, tempóját, vagy a legújabb trend szerint használhatunk hozzá botot. 
Vágólapra másolva!

Civilizációs betegség - vagy inkábbostobaság -, hogy a szinte kíméljük magunkat az erős fizikai aktivitástól - busszal vagy autóval utazunk, szabadidőnkben leginkább a számítógép vagy tévé előtt ülünk. Persze vannak sportágak, amelyek akár társasági eseménynek is beillenek - mint például a bowling a teke vagy a biliárd -, s így igen nagy népszerűségnek örvendenek, ám ezek nam igazán hatékonyak - különösen, hogy művelésük rendszerint nagy mennyiségű sör-bor vagy egyéb szeszesital fogyasztásával jár, amelyek kalóriatartalma köztudottan igen magas.

A bizonyítékok arról szólnak, hogy még a mértékletes, lassú mozgásnak is van rövid- és hosszú távú előnyei. A rendszeresen, heti három alkalommal - otthon, szabad levelgőn vagy fitnesszteremben - végzett, úgynevezett aerob aktivitás ugyanis csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, fitten tartja tüdőt, növeli az állóképességet - és nem utolsósorban zsírégető hatású. Már az is sportértékű lehet, ha munkába vagy hazafelé menet egy megállóval előbb szállunk le a buszról, és a maradék utat tempósan sétálva tesszük meg.

Se korhatár, se súlyhatár

A rossz kondiban lévőknek, túlsúlyosoknak, negyven év fölöttieknek, kisgyermekeseknek jó hír, hogy nem kell lemondaniuk a mozgás öröméről, izületeikért, szívükért, a családi programokért aggódva: számukra ideális a gyaloglás. Egy életen át űzhető, mivel az ember legtermészetesebb mozgásformája, épp ezért kicsi az elhasználódás, a sérülés veszélye is. A gyaloglás annál több kalóriát éget, minél gyorsabban és minél hosszabb ideig és minél több emelkedő közbeiktatásával végezzük. Nem kell speciálisan beöltözni hozzá, bárhol űzhető, hatására a szívbetegségek és a magas vérnyomás kockázata jelentősen csökken. Ha a súlyvesztés a cél, heti öt alkalommal 45-60 percet ajánlott, a kényelmesnél tempósabban gyalogolni.

Tízezer lépés

Az egészségkutatók szerint legalább ennyit kell megtennünk egy nap ahhoz, hogy egészségesen éljünk. A gyalogláshoz ezért jó ötlet "pedométert", azaz lépésszámlálót - feltenni.

- A tenyérnyi méretű szerkezetet egyszerűen az övre, vagy a nadrág szélére a csípőhöz kell kapcsolni, vagy a térdünk felett, egy gumiszalagon is hordhatjuk.
- A japánok "manpo-kei"-nek hívják, ami annyit tesz: 10.000 métert számláló.
- Egy átlagember nagyjából 3.000 lépést tesz meg egy nap - tehát ha napi 5.000 - 7.000 lép, akkor már jelentősen javította kondícióját.
- Tízezer lépés csökkenti a rák, a cukorbetegség, az oszteoporózis és a szívrendszeri betegségek kialakulását.



Első alkalommal egy átlagos hétköznap szereljük magunkra. Ha csak kétezret számlál a gép, akkor nem kell a tízezres álomhatár elérni - elég ha ezresével emeljük a napi limitet. Ha fogyókúrás céllal gyaloglunk, akkor a 15.000 - 18.000 lépés lehet elégendő a súlycsökkentéshez.

A pedométer még arra is jó, hogy rádöbbentsen bennünket, arra, hogy mennyire vagyunk fittek. Van, aki biciklizget, szépen ráérősen elteker a munkahelyére és azt hiszi, ettől hű rendkívül aktív, míg lehet, hogy az, aki buszozik, de mondjuk fut a busz után, vagy napközben lift helyett lépcsőzik, sokkal többet mozog. Az sem iránymutató, ki mennyire fárad el a nap végére, hiszen a fizikai aktivitást a szellemi és érzelmi megterhelés is befolyásolja.

Testi és lelki feltöltődés
Az aktivitás hatást gyakorol az egész szervezetre. Testmozgás közben gyorsabb és erőteljesebb a szívműködés, felgyorsul a vérkeringés. Ennek hatására javul az anyagcsere, a salakanyagok gyorsabban távoznak a szervezetből, megakadályozva ezzel a zsírlerakódást, amelynek jelentős szerepe van a szívbetegség és a szélütés kialakulásában.
Egy idő után a szívizomzat megerősödik, a szív teherbíró képessége nő, és kevesebb erőkifejtéssel nagyobb teljesítményre lesz képes. Ugyanakkor csökken a vérnyomás is.
A tüdő és a légzőrendszer szintén hatékonyan működik, kevesebb munkával több oxigént továbbít. Az izomzat gyarapszik, több energiát használ fel, másfelől a zsírszövet lebomlik és felhasználódik, csökkentve ezzel a felesleges zsír tömegét. Ezek a pozitív folyamatok növelik a szervezet energiaszintjét és az állóképességet. A csontok tömege szintén növekszik, gyarapszik, ezáltal csökken a csontritkulás kockázata.
A testmozgás javítja a koncentrációt, és elősegíti a lelki egyensúly kialakulását, éberebbé tesz, csökkenti a belső feszültséget.
(Forrás: leszoktam.hu)