Hústalan utakon

Vágólapra másolva!
Nemcsak etikai okok vezethetik azt, aki úgy dönt, nem eszik többé húst: egyre több hír szól arról, hogy a vegetáriánus életmódot követők sokkal egészségesebbek, mint húsevő társaik.
Vágólapra másolva!

Kitti 23 éves, és közel egy éve nem eszik húst - ezen kívül teljesen ugyanolyan az élete, mint bármelyik más korabéli egyetemistának: pizzázik, bulizni jár, és a családi ebédeken is részt vesz. "Nem változott meg túl sokban az életem" - meséli. "Bár a családom, a környezetem nehezen fogadta el, hogy nem szeretnék húst enni, de mára megszokták. Én sokkal jobban érzem magam így."

A vegetáriánusság vajon mi?

A vegetáriánusok nem esznek húst. Vannak, akik ezen felül semmilyen állati eredetű terméket nem esznek, kivéve a tojást - ők az ovo-vegetáriánusok; míg akik húst és tojást nem, de tejet és tejtermékeket fogyasztanak, azok a lakto-vegetáriánusok csoportjához tartoznak. Akik csak tisztán növényi táplálékon élnek, azokat a vegánok. Létezik szemivegetáriánusság is: akik ezt követik, halat és szárnyast is esznek - őket azonban a hagyományos vegetárius életmód követői nem tekintik "igazi" vegetáriánusoknak.

A vegetáriánusság nem divatos, új keletű életforma, és nem fogyókúrás módszer, mint ahogyan azt többen gondolják. A világon több millióan élnek a vegetarianizmus elvei szerint, a leggyakrabban vallási okokból: a brahmanizmus, a buddhizmus és a dzsainizmus követői is azt vallják, a húsevés bűn. Ókori szerzők (többek között Püthagorasz, Plutharkhosz, Ovidius és Seneca) műveiben is szerepelnek a vegetáriánus életmódra utaló mondatok - ők elsősorban erkölcsi okok miatt ajánlják az embereknek a tisztán növényi étrendet.

A 1970-es évektől ugrásszerűen megnőtt a vegetáriánusok száma Nyugat-Európában: egyre több könyv jelenik meg az állatokkal szembeni kegyetlenségről, a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés fontosságáról, és arról, milyen káros hatásai vannak a húsevésnek. Bár manapság is előfordul, hogy furcsán néznek arra, aki "inkább nem kér húst", de a vegetáriánusság egyre elfogadottabbá válik.

Mit védünk: önmagunkat, a környezetet, az állatokat...

Többféle oka lehet annak, ha valaki a húsmentes életmódot választja. Kitti alapvetően etikai okok miatt döntött a vegetáriánusság mellett: "Korábban sem szerettem a húst olyan nagyon, éppen ezért könnyű volt az átállás" - mondja. "De etikai okok miatt döntöttem így. Mint ahogy az egyik népszerű sorozatban mondták: nem akarok semmi olyasmit enni, aminek arca van."

Zsolt 40 éves, és 17 éve él a vegetáriánusság szabályai szerint. Neki az orvosa tanácsolta, hogy hagyjon fel a húsevéssel. "Volt egy ismerős doki, aki nyitott volt az alternatív gyógyászat iránt, és amikor felkerestem a gyomorpanaszaimmal, egyből azt ajánlotta, hogy próbáljak meg hús nélkül élni, legalább egy ideig" - meséli a háromgyermekes családapa. "Egy-két hónap után már azt tapasztaltam, hogy sokkal jobban érzem magam, megszűntek a panaszaim, és sokkal több energiám van. Arra gondoltam: miért cserélnék le valamit, ami bevált, egy olyan dologra, ami bár megszokotabb, de árt nekem? Ma már eszembe sem jut, hogy húst egyek."

A vegetáriánusság mellett szóló legfontosabb érvek

1. Az állatokat "húsgyárakban" tartják, kegyetlen és etikátlan körülmények között.
2. Az állatok ugyanolyan érző lények, mint az emberek, és nekik is ugyanolyan joguk van az élethez.
3. A vegetáriánus életmóddal csökkenthetjük több súlyos betegség előfordulásának esélyét. A vegetáriánusok általában nem elhízottak, nem szenvednek szívbetegségekben, és bizonyos rákos megbetegedések esélye is csökkenhet a húsmentes életmóddal.
4. A húsevés és a állattartás sokkal inkább szennyezi a környezetet, mint a vegetarianizmus.
5. Az állattenyésztés felelőssé tehető az éhínségért is: azokból a növényekből, amelyekkel az állatokat táplálják, jól lehetne lakatni az éhezőket.
Forrás: GoVeg.com



Zsolt elmondása szerint, aki orvosi tanácsra kezd el húsmentesen élni, egy idő után a környezettudatosságra és az etikára is jobban odafigyelt. "Olyan emberekkel beszélgetsz, olyan barátaid vannak, olyan könyveket olvasol, amelyekben le van írva, milyen kegyetlenül bánnak az állatokkal, vagy hogy a húsevés mennyire szennyezi a környezetet" - mutat rá. "Egy idő után átszövi az egész életedet, a gondolkodásodat."