Jó bőrben a Nap alatt

Vágólapra másolva!
A Nap tűz, a légkondicionálás és a szél szárít, a sós víz irritál, a melegtől pedig egyfolytában izzadunk. Nem csoda, ha meggyötört bőrünknek, hajunknak különleges ápolásra van szüksége a nyári hónapokban. Szépészeti kalauz, tetőtől talpig.
Vágólapra másolva!

Nyáron minden más: a szoknyák rövidebbek, a nappalok hosszabbak, a munkahét pedig valahogy lassabban telik: alig várjuk a hétvégét amikor végre elmenekülhetünk a hőség elől a strandra, vízpartra vagy akár csak a legközelebbi árnyas parkba.

A bőrünknek, hajunknak is más ápolásra van szüksége, mint a hidegebb őszi-téli hónapokban: míg akkor a hideggel és a széllel kell megküzdenünk, mostanság a napsütés, a sós, klóros víz vagy éppen a meleg okozhat komolyabb problémákat.

Fel a kalappal!

A hajunkkal és a fejbőrünkkel kapcsolatban, nyáron két probléma is súlyosbodhat: vagy a túlzott zsírosodással kell szembenéznünk, vagy pedig azzal, hogy a napsugarak, az uszodák vagy a tenger vize túlságosan kiszárítja, fénytelenné és erőtlenné teszi a hajszálakat. Ahelyett, hogy mindenféle "csodasampontól" várnánk a megoldást, inkább térjünk át a lehető legenyhébb termék használatára - nagyszerűen beválik a babasampon, amelyek bababarát összetételük miatt kevésbé terhelik meg a hajat, ráadásul az ára is kedvezőbb.

A hajformázó termékek használatát is csökkentsük a minimumra - tanácsolják a szakértők. Ezekre ugyanis nincs túl sok szükség a nyári hónapokban, érdemesebb hagyni szabadon megszáradni a hajunkat (a nagy melegben még jól is eshet, hogy vizes a hajunk). Kérjünk ezért olyan frizurát a fodrászunktól, amellyel nem kell túl sokat bűvészkedni, anélkül is jól néz ki, hogy órákig szárítgattuk-fésülgettük volna.

Ne feledkezzünk meg a rendszeres hajtáplálásról sem: a heti egyszeri regeneráló vagy tápláló maszk, amelyet legalább tíz percig hagyunk rajta a hajunkon, csodákat tehet. A víz, a nap vagy a légkondicionáló miatt kiszáradt hajszálak így könnyebben visszanyerhetik erejüket és ragyogásukat.

Ha szabadba megyünk (pl. strandra vagy kirándulni), mindenképpen viseljünk kalapot vagy kendőt: a káros UV sugarak ugyanis ugyanúgy károsíthatják a hajat, mint az arcbőrt.

Arcápolás, 30 fok felett

Ha a nyár és a napfény szóba kerül, a legtöbben egyből rávágják: fényvédő krémet az arcra. És bár ezt a szabályt egyre többen ismerik, a gyakorlatban kevesebben alkalmazzák, pedig a napfény nemcsak a leégésért felelős. Ha valaki rendszeresen használ fényvédő krémet, az lelassíthatja a bőr öregedését, és megelőzhet olyan súlyos betegségeket, mint a bőrrák.

Kardos Csilla kozmetikus szerint nemcsak akkor érdemes felkenni a fényvédőt, amikor "célzottan" a szabadba készülünk, hanem bármikor, amikor elhagyjuk az otthonunkat. "Különösen azoknál fontos ez, akik hajlamosak a bőrpigmentálódásra: májfoltokra, szeplőkre" - mondja a kozmetikus. "Érdemes legalább 25-ös faktorszámú készítményt használni: ma már több olyan krémet is lehet kapni, amelyet kifejezetten az arcbőr védelmére fejlesztettek ki. Érdemes könnyebb, zselés állagú krémeket választani."

Kardos Csilla szerint a másik "létfontosságú" dolog a szépségünk megőrzése érdekében a rendszeres, napi két alkalommal történő arctisztítás. "Nyáron többet izzadunk, így több por, kosz ragad az arcunkra, különösen akkor, ha városban élünk" - mondja. "Ez a környezet pedig kedvez a pattanások, mitesszerek kialakulásának. Mindenképpen érdemes letisztítani az arcunkat reggel és este, a bőrtípusunknak megfelelő arcápoló készítményekkel. Utána pedig mindenképpen ajánlom az arc tonikos áttörlését, ez ugyanis összehúzza a pórusokat és felfrissíti a bőrünket."

A kozmetikus szerint a zsírosabb bőrűek - akiknek könnyebben "átfénylik" az arca - nyugodtan alkalmazhatják a bőr napközbeni felfrissítésére az ásványvizes, termálvizes spray-ket, vagy átpaskolhatják a bőrüket egy kevés arctonikkal. "Ezek a módszerek azonnal mattítják a bőrt, és nagyon kellemes, friss érzést eredményezek" - mondja.

Forrás: [origo]

Különös figyelmet kell fordítni a szemkörnyéki vékony, érzékeny bőr védelmére. "A nehéz, zsíros krémeket inkább hagyjuk meg télre, vagy, ha mindenképpen ragaszkodunk a használatukhoz, inkább csak éjszakára kenjük fel őket. A legjobbak ilyen meleg időben a zselés, könnyű állagú ápoló készítmények. Ezek még fel is frissítik a bőrt" - ajánlja Kardos Csilla.