A Fidesz nem alakítaná át az MFB-t

Vágólapra másolva!
A választások kimenetelétől függ, hogy valóban a magyar vállalkozók bankjává szervezik-e a Magyar Fejlesztési Bankot (MFB) és összefonják-e a most szétszórt vállalkozásfejlesztési szervezeteket - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

Az átalakításhoz több jogszabály módosítása is szükséges - többek között az MFB-ről szóló törvényé -, ezeket előkészíti még ugyan a Gyurcsány-kabinet, az Országgyűlés elé azonban már nem tudják beterjeszteni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MFB és az érintett intézmények vezetőivel folytatott pénteki megbeszélése után. Bár a szükséges kormányrendeleteket még tavasszal elfogadják, az intézmények a GKM irányítása alá kerülnek. A tervek szerint január elsején kezdené meg működését az átalakított MFB.

A Fidesz viszont nem változtatna az MFB jelenlegi működésén, ha megnyerné a választásokat - mondta a Napi Gazdaságanak Varga Mihály, a párt gazdaságpolitikusa. Szerinte nem az intézményeket kell átalakítani, hanem a támogatások összegét kellene növelni. Az egyablakos rendszer sem hozna sok újdonságot, a vállalkozások már eddig is a kereskedelmi bankokon keresztül vették igénybe ezeket a támogatásokat - véli Varga.

A kormány az MFB-be olvasztaná a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht.-t, a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht.-t, az Információs Társadalom Kht.-t, a Regionális Támogatásközvetítő Kht.-t, a Promei Kht.-t, a Hitelgarancia Rt.-t, a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt.-t és a Regionális Fejlesztési Holding Rt.-t.

Egy részükben tulajdonrészt szerezne az MFB, másokat megszüntetnének, és a bank átvenné feladataikat. Így a jelenlegi széttagolt struktúra helyett az intézmény egyablakos szolgáltatást nyújtana a vállalkozásoknak. A kormány milliárdos nagyságrendű megtakarítást remél az átalakítástól

Az MFB pénteken hozta nyilvánosságra nem konszolidált mérlegét és eredménykimutatását, melyből kiderül, hogy a bank 29 százalékkal, 779,86 milliárd forintra növelte mérlegfőösszegét. Duplájára emelkedett adózás előtti eredménye, így 10 milliárd forint osztalékot fizet a tulajdonos államnak