Karrierépítés közösségért végzett munkával - amit az önkéntesség ad

Vágólapra másolva!
Nyugat-Európában és az USA-ban nagy hagyománya van, szinte kötelezően szerepelnie kell az önéletrajzban a közösségért végzett ingyenes munkának. Magyarországon még gyermekcipőben jár álláskereséskor az önkéntes munkára hivatkozás. Pedig előnyös, gyakorlati tapasztalatról árulkodó lehet, ha másokon segítetve a köz javára tevékenykedtünk.
Vágólapra másolva!

Az önkéntes, azaz nem ellenszolgáltatásért végzett munkáról leggyakrabban az elesettek - betegek, hajléktalanok - segítése jut eszünkbe. Pedig a lista ennél jóval szélesebb: önkéntes munka lehet gyakorlatilag minden, ami mások vagy éppen a közösség javát szolgálja, és mentes anyagi érdekektől. Nyugat-Európában és az Amerikai Egyesült Államokban nagy hagyománya van az önkéntes munkának, olyannyira, hogy az önéletrajzban szinte kötelezően szerepelnie kell annak, milyen tevékenységet végzett a jelentkező a köz javára.

A rendszerváltás után rossz íze volt a társadalmi munkának

A rendszerváltás után itthon is egyre-másra alakultak civil szervezetek, például lakótelepi csoportok, az emberek ellenállása azonban nagy volt - valószínűleg a kommunista szombatok emléke, a "nem kötelező" társadalmi munka miatt is. A szemlélet lassan változik, de egyre több civil szervezet foglalkoztat önkénteseket, és nő a segíteni akarók száma is.

Sokan végeztek önkéntes munkát, de kevesen rendszeresen

Egy 2004-es felmérés szerint az adományozásba, az önkéntes tevékenységbe vagy a véradásba a 14 évesnél idősebbek négyötöde kapcsolódott be. Igaz, a legnagyobb részt a természetben vagy pénzben adományozók teszik ki, de az önkéntesek száma így is közel negyven százalék - miközben akadnak olyanok is, akik nem csak dolgoztak a közösségért, hanem pénzzel is segítettek egy szervezetet. A véradók 78 százaléka például valamilyen önkéntes tevékenységet is végzett. Az ötezer fős mintán végzett felmérés szerint a legtöbben lakóhelyükön, településükön segítettek, vagy hivatalos ügyet intéztek el, a megkérdezettek 21 százaléka pedig szociális, egészségügyi vagy művelődési területen tevékenykedő szervezetet segített. Mindez azonban nem volt rendszeres: a hetente önkéntes munkát végzők száma a tíz százalékot sem éri el.

Beteggondozástól adminisztrációig

Amellett, hogy segíthetünk - magunkon és másokon - közvetett haszna is lehet az önkéntes munkának. A már megszerzett elméleti tudást "kiegészíthetjük" gyakorlati ismeretekkel, de teljesen új dolgokat is tanulhatunk. A lehetőségek száma végtelen, az önkénteseket kereső civil szervezetek igényeitől, és az önkéntes hajlandóságától függ. Így lehet például szemétszedés, betegek gondozása, de akár adminisztráció is.

Kompetenciakérdőív önkéntes munka után

Az újonnan megszerzett képességeket pedig rendszerezhetjük, egy erre a célra készített összegző kérdőív kitöltésével. Az önkéntes portfóliónak is nevezett eszköz rendszerezi a megszerzett tudást, segítségével az önkéntes jobban átlátja majd, hogy milyen új kompetenciákat sajátított el az önkéntes munka során. Épp emiatt kitöltését főleg azoknak ajánlják a portfolió létrehozásában résztvevő Önkéntes Központ Alapítvány (ÖKA) munkatársai, aki legalább egy évet dolgozott önkéntesként. "A hat ország képviselői által közösen kifejlesztett eszközt a magyar viszonyokra akarjuk alakítani" - mondta Hadrévy Borbála, az ÖKA programvezetője. Hozzátette, civil szervezetek önkéntes koordinátorainak és munkaadóknak is szeretnék bemutatni a kérdőívet. A hosszú - kiegészítésekkel együtt csaknem negyven oldalas - portfolió ugyanis később, a munkakereséskor is hasznos lehet. A kérdőív segítségével összesíteni lehet az elvégzett tevékenységet és a megszerzett tudást is, ami csatolható bármilyen önéletrajzhoz, így az EU-formátumú önéletrajzhoz is.