Ötvenhatos emlékérmék aranyból és ezüstből

Vágólapra másolva!
Arany százezer és ezüst ötezer forintost bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank szerdán az 1956-os forradalom és szabadságharc fél évszázados jubileuma tiszteletére.
Vágólapra másolva!

Az MNB 1968 óta bocsát ki a legjelentősebb történelmi események, évfordulók kapcsán aranyérmét. A sort Semmelweis Ignác emlékére vert érmével kezdte meg, és legutóbb hazánk európai uniós csatlakozására jelentetett meg aranypénzt - mondta Auth Henrik, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke Budapesten sajtótájékoztatón.

Hozzátette: a jegybank ezúttal is emlékérme kibocsátással járul hozzá az évforduló megünnepléséhez. Felhívta a figyelmet arra, hogy pénteken 500 forintos forgalmi emlékpénzt is kibocsátanak, méghozzá 15 millió példányban. Ez a szám üzenetet jelent a nemzethez.

Kibocsátanak emellett kétmillió 50 forintost is. Mindkettő hátlapján a parlament és a lyukas zászló a fő motívum.

A 100 ezer forintos emlékérme 986 ezrelék finomságú aranyból készült, súlya 20,946 gramm, átmérője 38,61 mm, amely megegyezik az ezüstérme átmérőjével. A bicolor ezüstérme (925 ezrelék finomság, 38,61 mm, 31,46 g) egyedülálló, most először az érme recézett szélét és 2 mm-es peremét aranyozás díszíti.

Az arany- és ezüstérméket tervező Rónay Attila ötvösművész elmondta, hogy modern érmesort tervezett, figurális ábrázolás helyett csak a jelképekre épített. A szovjet diktatúrát fémlemezzel jelenítette meg, amelyet az 56-os forradalom jelképe, a lyukas zászló felszakít.

Az arany emlékérméből 5000 darab készült, az ezüstből 10 000, melyből 5000 selyemfényű és 5000 tükörfényes kivitelű.

Az első arany- és ezüstérmét szerdán ünnepélyesen elhelyezték a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.

Az emlékpénzek 90 százaléka előjegyzésben már elkelt, így a Magyar Pénzverő Rt. már csak korlátozott darabszámban árusítja.