Kézzel kell frissíteni a Firefoxot

Vágólapra másolva!
Noha már két hete, hogy megjelent az új Firefox böngésző, egyelőre még sokan nem találkozhattak vele: ugyanis míg a korábbi verzióknál a program automatikusan frissült az új kiadásra, a mostani váltáshoz "kézi" frissítésre van szükség.
Vágólapra másolva!

Akik Firefoxot használnak, már megszokhatták, hogy időről-időre felbukkan egy kis ablak a böngészőben, mely a legújabb kiadású verziót kínálja fel - feltéve persze, hogy az automatikus frissítés opciót nem állította át a felhasználó. Ez a frissítési lehetőség azonban a Firefox 2.0-s változatnál nem él: a biztonság kedvéért nem frissülnek a böngészők, kinek-kinek magának kell letöltenie az új változatot.

Nem minden működik, ami korábban igen

Mint Tímár András, a Firefox magyarra fordítását koordináló FSF.hu Alapítvány kurátora megkeresésünkre elmondta: míg korábban csak biztonsági, stabilitási javításokat tartalmazott egy-egy, a browserhez kiadott frissítés, a 2.0-ra váltás új funkciókat is ad. Így a változatlanság, kiszámíthatóság megszűnhet - előfordulhat, hogy a korábbi verzióra telepített kiterjesztések egy része nem képes együttműködni az új verzióval. Ezért nincs automatikus frissítés: ennek ellenére a felhasználóknak azt javasolják, minél előbb töltsék le és telepítsék az új változatot.

Maga a frissítés egyébként nem okoz túl nagy fejtörést: le kell tölteni, és telepíteni kell a 2.0-s verziót, amely megőrzi az összes személyes beállítást, jelszavakat, könyvjelzőket, ám nem őrzi meg azokat a kiegészítőket - például a böngésző megjelenését ("ruháját") befolyásoló úgynevezett témákat, amik nem kompatibilisek az új változattal. Addig, amíg az avultabb kiegészítők fejlesztői nem frissítik a kis programokat, azokat nem is lehet használni.

Forrás: [origo]
Netscape-ruhába öltöztetett Firefox 2

Mindemellet a Firefox így is rendkívül népszerű: míg a másfél évvel ezelőtt megjelent 1-es változatot egymillióan, addig a két héttel ezelőtt útjára bocsátott 2-est már kétmillióan töltötték le a megjelenést követő 24 órában - legalábbis a szoftverfejlesztők központi oldaláról. Pontos nyilvántartás egyébként nem készül a böngésző letöltéseinek számáról, hiszen - szemben az Explorerrel - a Firefoxszabadon terjeszthető, bárki - magánszemély, vagy vállalkozás - kiadhatja CD-n, vagy felteheti a saját oldalára, hogy az internetezők közt terjessze a "tűzrókát". Mindenesetre a böngésző igen népszerű: az [origo] weboldalát látogatók 19 százaléka használja a Firefoxot - ám közülük is mindössze minden tizedik frissítette 2-es verzióra a programot.

Hogy lesz magyar nyelvű?

Mint Tímár Andrástól megtudtuk: a soron következő kiadásokat - és az 1.0-s verzó megjelenése óta tulajdonképpen folyamatosan - egyszerre fordítják le mindazon nyelvekre, amelyeken kiadják a böngészőt. Jelenleg az eredetinek tekinthető angol változaton kívül 39 nyelven jelenik meg a Firefox - az arabtól kezdve a norvégon át a törökig. A magyar fordítócsapat feladata egyébként a saját alapítványi letöltésközpontjuk karbantartásán kívül a Mozilla európai disztribúcióján belül a magyar oldal frissítése, és a Mozillához kötődő többi program magyarítása is.