Jó befektetés az FHB a KPMG szerint

Vágólapra másolva!
Az állam jó árat kaphat a Földhitel- és Jelzálogbank-beli (FHB) részesedésért, a vevőnek pedig még sokáig magas jövedelmet hoz majd a részvénycsomag - állította Simonyi Tamás, a KPMG igazgatója egy sajtóbeszélgetésen.
Vágólapra másolva!
A következő években ugyan várhatóan csökken a jelzáloghitel-piac bővülésének üteme és jövedelmezősége, ám a piac így is ígéretes marad alacsony kockázatával és jó jövedelemtermelő képességével - mondta az igazgató.

Szerinte nem bánja meg, aki beszáll, és ha jó pillanatban adja el az állam az FHB Jelzálogbankot (FHB), várhatóan nagyon jó pénzt kap majd. Az igazgató szerint olyan nagy részvénycsomag van az állam kezében, amely még hosszú ideig jól jövedelmez.

Simonyi Tamás úgy látja, hogy az FHB árfolyamába már kezd beépülni a stratégiai prémium, s ha a kisebbségi részvényesek nagyon felhajtják az árat, ez az állami pakettét lenyomja majd a vevő későbbi ajánlati kötelezettsége miatt.

Az igazgató egyetért azzal, hogy az FHB-t szakmai befektetőnek kívánják értékesíteni. A szinergiahatások miatt az esetek zömében a szakmai befektetőnek való értékesítés hozza a legnagyobb bevételt - mondta.

Vannak persze olyan esetek is, amikor nemzetgazdasági megfontolásból - például, mert a börzét szeretnék fejleszteni - a tőzsdére viszik az értékesítést. Többségi részesedést azonban egyértelműen szakmai befektetőnek szokás értékesíteni - hangsúlyozta.

Az FHB-ért Simonyi szerint főleg a magyar piacon jelen lévő befektetők versenyeznek majd, mert ők tudják kiaknázni a szinergiából fakadó előnyöket.

Elmondta, bankvásárlásnál a volumen növekedése miatt a költségoldalon akár 60-80 százalékos megtakarítás is lehet, a vevő tulajdonképpen ezt fizeti meg. Bevételi oldalon is előnyökkel lehet számolni, mert a hitelfelvevők előbb-utóbb más banki termékekre is vevők lesznek - tette hozzá.

Külső befektető általában akkor lép be egy piacra, ha esélye van arra, hogy az első öt-hat piaci szereplő között legyen, az FHB azonban csak a tizenegyedik helyezett - hívta fel a figyelmet a KPMG igazgatója. Úgy véli, kívülről legfeljebb egy-két, Magyarország iránt elkötelezett befektető érdeklődésére lehet számítani, akik a piacra lépésért fizetnének prémiumot.

A privatizációs tanácsadó legnagyobb feladata Simonyi szerint az lesz, hogy az Allianz Hungária blokkoló tulajdoni hányadából fakadó különleges helyzetet kezelje. Úgy tudni, erről már voltak megbeszélések a pénzügyminiszter és az Allianz között.

Az igazgató kijelentette: helyesnek tartják, hogy a kormánydöntés után visszavonták az FHB zártkörű tanácsadói pályázatát. Kétséges volt, hogy valóban csak öt cég alkalmas erre a feladatra. Így nyíltabb a verseny. Feltehetően közbeszerzési eljárást írnak ki, amelyen a KPMG is indulni kíván - mondta.

Az állami vagyonkezelő október 24-én hirdetett meg zártkörű, egyfordulós pályázatot befektetési szolgáltató kiválasztására, a pályázatot azonban visszavonta, mert a kormány október 31-én úgy döntött, hogy az FHB állami tulajdonban lévő 50 százalék + 1 szavazatot megtestesítő "A" sorozatú részvényeit pályázat útján, szakmai befektetőnek értékesíti.

Az FHB 6,6 milliárd forintos jegyzett tőkéjének 87,88 százaléka a tőzsdére bevezetett A kategóriájú törzsrészvény, 12,12 százaléka szavazatelsőbbségi részvény. A legnagyobb tulajdonos az állam 54,11 százalékkal, ebből 50 százalék + 1 szavazat "A" sorozatú részvény, 4,11 százalék pedig "B" sorozatú szavazatelsőbbségi részvény.

Az Allianz Hungária Biztosító az FHB harmadik legnagyobb tulajdonosa 9,57 százalékkal. A kényes kérdés az, hogy az FHB "B" sorozatú szavazatelsőbbségi részvényeinek többsége is része-e pakettnak, ezekhez ugyanis különleges jogosítványok kapcsolódnak.

A részvényosztály tulajdonosai - a részvényosztály többségének egyetértése esetén - vétójoggal élhetnek a fontosabb kérdésekben (ilyen például az alapszabály módosítása, az alaptőke felemelése és leszállítása, a társaság egyesülése, átalakulása, az igazgatóság tagok, valamint a könyvvizsgáló megválasztása).