Lázár: A Fidesz kész vitatkozni az új munka törvénykönyvéről

Vágólapra másolva!
Az új munka törvénykönyvében olyan szabályozásra van szükség, amely a munkanélkülieknek, a gyermeket nevelő anyáknak, a szülési szabadságról visszatérőknek a munka világába való visszavezetését szolgálja, ezzel ellentétes szabályozást a Fidesz nem fog támogatni - mondta az MTI-nek hétfőn Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. A kormánypárt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által közzétett dokumentumot munkaanyagnak tekinti.
Vágólapra másolva!

A frakcióvezető azt mondta, ma az ország egyik legnagyobb gondja, hogy nincs elég munkahely, és ez számos össztársadalmi probléma forrása. Új munkahelyek létrehozásához azonban új szemlélet és új szabályok is szükségesek - tette hozzá, emlékeztetve, hogy a munka törvénykönyvét 1992-ben fogadta el az akkori országgyűlés, és az elmúlt években a munkavállalói és munkaadói szervezetek, sőt a korábbi kormányok is szerettek volna átfogó módosítást végrehajtani a jogszabályon.

"A Fidesznek kötelessége, hogy segítséget, támogatást nyújtson ahhoz, hogy egy ilyen idejemúlt törvényt felváltson egy mindenki által támogatható, modern, a valós munkavállalói és munkaadói igényekhez igazodó szabályozás" - mondta Lázár János, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy olyan szabályozásra van szükség, amely a munkanélkülieknek, a gyermeket nevelő anyáknak, a szülési szabadságról visszatérőknek a munka világába való visszavezetését szolgálja. Ezzel ellentétes szabályozást a Fidesz nem fog támogatni - emelte ki.

Lázár emlékeztetett rá, az NGM által közzétett anyag is rögzíti, hogy a tárca álláspontjáról van szó, így azt a Fidesz egyelőre munkaanyagnak tekinti. A munkaanyag lehetőséget biztosít arra, hogy az érintett szervezetek elmondják róla a véleményüket. A Fidesz is ezt fogja tenni, és azért, hogy jó szabályozás születhessen, ajánlásokat tesz, ha pedig kell, vitatkozni is fog - tette hozzá.

A Nemzetgazdasági Minisztérium múlt pénteken hozta nyilvánosságra az új munka törvénykönyve tervezetét. A kormany.hu oldalon olvasható tervezet szerint változna a rendkívüli munkavégzés kifizetése, a szabadság kiadása, a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos szabályozás, és megszűnnének a felmondási tilalmak is. Az [origo] által megkérdezett szakértők szerint a változtatások várhatóan nem érik el kívánt hatást, és nem fogják javítani az ország versenyképességét (erről bővebben itt olvashat).

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője hétfőn hangsúlyozta, a dokumentum konzultációs munkaanyag, melyhez továbbra is várják az észrevételeket, javaslatokat, véleményeket. A kormány át fogja tekinteni, hogy ezek közül melyeket tudja beépíteni a törvényjavaslat végleges formájába - jegyezte meg. A védett kor intézményének biztosítása azonban már a szociális konzultációval eldőlt, ahogyan az is, hogy a munka törvénykönyvébe be kell épülnie annak, hogy a "segély helyett a munkalehetőség biztosítása a kívánatos út" - mondta a szóvivő.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára június végén az [origo] kérdésére azzal indokolta a munka törvénykönyvének tervezett változtatásait, hogy "a foglalkoztatás viszonyait hozzá kell igazítani a valósághoz" a hazai cégek versenyképességének javítása érdekében.