Ötödével nőtt az ittas vezetés miatt bekövetkezett balesetek száma

Vágólapra másolva!
Az év első nyolc hónapjában öt százalékkal emelkedett a közúti közlekedési balesetek száma az előző év azonos időszakához viszonyítva. Jelentősen, mintegy ötödével nőtt az ittasan okozott balesetek száma, továbbá ugyancsak megugrott az autópályákon történt balesetek száma - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett gyorsjelentéséből.
Vágólapra másolva!

Az előzetes adatok szerint az év első nyolc hónapjában több mint 13 ezer személyi sérüléssel járó baleset történt, amelyek 5 százalék halálesettel végződött, a balesetben elhunytak száma megközelítette a 800 főt. A lakott területen belüli halálos balesetek száma mintegy 14 százalékkal nőtt, a lakott területen kívülieké 4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakának adataival összehasonlítva, a súlyos sérüléssel járó balesetek száma 4 százalékkal, a könnyű sérüléses balesetek száma 6 százalékkal növekedett 2003 január-augusztusához képest.

A statisztikai hivatal jelentése alapján - az előző év azonos időszakát tekintve bázisidőszaknak - a balesetek száma az elmúlt nyolc hónapban mindenütt nőtt, a legnagyobb mértékben Észak-Magyarországon, közel 14 százalékkal. Csökkent a vasúti és közúti járművek ütközéséből származó balesetek száma 17 százalékkal, és több mint negyedével nőtt azoknak a baleseteknek a száma, melyben a baleset állattal történő ütközés miatt következett be.

A leggyakoribb baleset: keresztirányú ütközés

Az elmúlt nyolc hónap statisztikája szerint a balesetek leggyakrabban a keresztirányba haladó járművek ütközéséből adódtak (21 százalék). Jelentős volt a gyalogosok elütésének részaránya (17 százalék): százból nyolc eset halállal végződött. Az okokat vizsgálva a balesetek 90 százaléka a járművezetők hibájából történt. A kiegészítő kerékpáros-jelzőtáblák és útburkolati jelek 2002. januári bevezetése óta a kerékpárosok okozta balesetek száma évről évre csökkent, idén január-augusztusában az előző év azonos időszakához viszonyítva 4 százalékkal. A gyalogosok 8 százalékban voltak előidézői a balesetnek.

A KSH szerint ötödével nőtt az ittasan okozott balesetek száma, amelyeknek az összes baleseten belüli aránya a Nyugat-Dunántúlon és az észak-magyarországi régióban a legmagasabb (18 százalék). Az ittasan okozott balesetek az első nyolc hónapban is súlyosabbnak bizonyultak az átlagosnál: az esetek 6 százaléka halálos kimenetelű volt. Baleset következtében súlyos sérülést közel 5300-an szenvedtek, könnyebben sérültek közel több mint 12 ezren. Közép-Dunántúlon és Dél-Alföldön történt a legtöbb súlyos kimenetelű személysérülés, ott száz sérültből hatan meghaltak. Jelentősen, 21 százalékkal több személy sérült meg az autópályákon az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva. Szignifikáns a növekedés az M5-ös autópályán, ahol a sérültek száma több mint 2,5-szeresére nőtt - áll a KSH jelentésében.