Nem megoldás a német dízelválságra, ha a szennyező autókat keletre exportálják

Vágólapra másolva!
Nem lehet megoldás a német dízelválságra a nagy károsanyag-kibocsátás miatt a forgalomból kivont autók exportja az Európai Unió keleti tagországaiba - hangsúlyozta az Európai Bizottság lengyel tagja egy hétfői nyilatkozatában.
Vágólapra másolva!

Elzbieta Bienkowska a Der Tagesspiegel című német lapnak elmondta, hogy

és a németországi dízelválság tovább ronthat a helyzeten.

Csak átalakítás után lehetne exportálni

A berlini vezetés terve szerint a német gyártmányú, Euro 4-es és Euro 5-ös környezetvédelmi besorolású dízelautók tulajdonosai kedvezményes áron új autót vásárolhatnak. Az Euro 5-ös osztályba tartozó kocsik tulajdonosai az átalakítást is választhatják, ha a jármű alkalmas az úgynevezett SCR-rendszerű katalizátor beépítésére.

A program egyelőre a leginkább szennyezett levegőjű 14 településre és környékére vonatkozik, célja a légszennyezettség miatt fenyegető dízelautó-használati tilalom megelőzése.

Azonban Elzbieta Bienkowska szerint rendezni kell azt a kérdést is, hogy mi lesz a "lehasznált, rosszul beállított" kocsikkal, amelyeket a német tulajdonosok lecserélnek.

– mondta a lengyel uniós biztos.

A Németországban leselejtezett autókat csak akkor lenne szabad exportálni, ha átalakítják őket - tette hozzá Elzbieta Bienkowska, kiemelve, hogy hazájában is egyre több a nyugatról behozott használt autó.

Égetővé vált a probléma

A brüsszeli bizottság belső piacért, ipar-, és vállalkozáspolitikáért felelős tagja hangsúlyozta, hogy a német Volkswagen csoport 2015-ös dízelbotránya óta tartó vita a dízelautók károsanyag-kibocsátásáról európai ügy, amelyet nem lehet nemzetállami szinten rendezni.

A Volkswagen-botrányban kiderült, hogy a hivatalos adatoknál több káros anyagot bocsát ki a társaság több millió dízelüzemű gyártmánya.

A probléma azért vált égetővé Németországban, mert a szövetségi közigazgatási bíróság februárban kimondta:

az önkormányzatok korlátozhatják az Euro 6-osnál régebbi dízelmotorral működő járművek használatát

azért, hogy a település levegőjének minősége megfeleljen az európai uniós előírásoknak, az Európai Bizottság pedig májusban beperelte Németországot a főleg a dízelmotorok használatával a légkörbe kerülő nitrogén-oxid egészségügyi határértéken felüli kibocsátása miatt.