Talmácsi brillirozott!

Valentino Rossi idei nyolcadik győzelmét szerezte meg a Csendes-óceáni Nagydíjon, Japánban. Ezzel 67 pontos előnyre tett szert a gyorsasági motoros világbajnokságban nagy riválisával, a versenyen eleső Max Biaggival szemben. A negyedlitereseknél a hazai Harada győzött, míg a 125-ösöknél Talmácsi Gábor élete legjobbját nyújtva hatodik lett.

A verseny drámaira sikeredett. Éppúgy, ahogy Brnóban is, a gyári Yamahás fölény véget ért. Ugyanis a hatodik körben az utolsó sikánban Biaggi kicsúszott a pályáról és nagyon esett. Ezúttal azonban nem tudta magát és motorját összeszedni, s azzal a tudattal kellett visszatérnie a bokszba, hogy a világbajnoki cím galaktikus távolságba került.

A rajtnál Kenny Roberts tört az élre, de hamarosan Biaggi megelőzte és átvette az első helyet. Rossi azonban a nyomában volt és ketten elhúztak a mezőnytől. Roberts visszaesett a mezőnyben, s Barros Capirossival elkezdett az éllovas duóra felzárkózni. S úgy tűnt, hogy az élen megismétlődnek a tavalyi események csak ezúttal Roberts jelenléte nélkül.

Azonban hat kör után eljött a döntő momentum és Biaggi túl mélyen bedöntve motorját a kanyarban kicsúszott. Rossi alig hitt a szemének, s így biztos előnnyel gyűjthette be az első helyért járó pontokat. Ezután ugyanis elhúzott Barrostól, aki mögött messze leszakadt hondás márkatársa, Capirossi. Amint a brazil csökkentette a távot közte és Rossi között, Rossi mindig egy kicsit előrébb tudott lendülni, s így tartani tudta a távolságot és meg tudta szerezni az első helyet.

Az élen álló trió mögött a helyi hősök szórakoztatták a nézőket. Norick Abe a 16. helyről tört előre és végül a negyedik lett. Ukawa is bizonyította tehetségét, hiszen ötödik lett, miközben Nakano lett a hatodik. Csapattársa, a francia Jacque kiesett. Gibernaut saját honfitársa, Carlos Checa és saját csapattársa, Roberts előzte ki és így végül a kilencedik hely jutott osztályrészéül. Gibernaunak motorja üzemanyag adagolásával voltak gondjai, ez volt a visszaesés oka. A suzukis szabadkártyás Yukio Kagayama zárta az első tízet. Így az első tíz utolsó három helyét a Telefonica Movistar Suzuki versenyzői foglalták el.

Rossinak már csak nyolc pontra van szüksége ahhoz, hogy bebiztosítsa a királykategória világbajnoki címét. Biaggi lehet a második Capirossi előtt. Alex Barros csak 16 ponttal van lemaradva márkatársa mögött a világbajnoki ponttáblán.

"Mikor visszatértem a nyári szünetből, csak tíz ponttal vezettem, és most már 67 pontos az előnyöm, ami nagy esélyt jelent a világbajnoki cím megszerzésére. Fontos volt a jó start, majd a tervem az volt, hogy ráragadok Biaggira, mígnem később ő elesett. Szeretem a Phillip Islandon lévő pályát, Ausztráliában. S már csak nyolc pont kell a világbajnoki címhez, amelyre még három verseny van hátra" - nyilatkozta a verseny után a boldog Rossi.

250 kcm - Harada győz, Katoh bukik

Tetsuya Harada nagyon boldog lehet, hiszen idei harmadik győzelmét zsebelhette be a Motegi Twin Ringen. Daidzsiro Katoh, a világbajnokság vezető versenyző hamar befejezte a mai versengést. Előtte bukott Marco Melandri, s Katoh, aki Melandri mögött motorozott nem tudta kivédeni Melandri és motorja sodrását. Katoh eddigi 33 versenyéből most először bukott. Ez azt jelenti, hogy Harada 24 pontnyi különbségre csökkentette hátrányát Katoh-hoz képest a világbajnokságban. Ez a különbség azonban még simán behozható Harada számára a maradék három versenyen.

A verseny különben szokásos módon kezdődött, Katoh elhúzott a mezőnytől már az első kanyarban. Azonban ezúttal kielőzte őt az Apriliás duó, Harada és Melandri. Bár rajtuk tudott maradni, s így a trió elhúzott a többiektől, így a negyedik helyen versenyző McWilliams-től is.

Ebben a versenyben is a hatodik körben jött el a fordulópont, ugyanis Melandri elvesztette az irányítást a motorja felett és elcsúszott a pályán. Katoh nem tudta kikerülni őt, így Melandri teste szabályosan lekaszálta őt motorjával együtt. Ezután Harada még jobban elhúzott az élen és McWilliams és Alzamora küzdhetett meg a második helyért és a 20 pontért. Végül Alzamora csodálatos előzési manőverével megszerezte a második helyet.

Talmácsi hatodik lett

Talmácsi Gábor a kilencedik helyről rajtolt el és élete legjobb helyezését érte el a 125 köbcentis kategóriában. Ideje 42.30.056 volt. Így egy hellyel előrébb ugrott a világbajnokságban, s most a 18. helyet foglalja el, 34 ponttal. Ő az újoncok legjobbika.