Peterhansel növelte előnyét a Dakaron

Tovább növelte előnyét az autósok között az összetettben vezető Stéphane Peterhansel: a francia pilóta érte el a legjobb időt a 26. Dakar-rali hétfői, ötödik, 337 km-es gyorsasági szakaszán. A magyarok közül Kis Sándor futott be elsőként a marokkói Ouarzazatéba, 91 célba érkező alapján a 29., s összetettben is ugyanezt a pozíciót foglalja el.

A Kis, Czeglédi páros a 26. Dakar-rali legjobb magyar eredményét érte el az 5. szakaszon: 29. lett a Nissannal versenyző duó az El Rachidia - Quarzazate közötti 575 km-es etapon, amelyen 337 km volt a gyorsasági. Ez volt a verseny eddigi legkeményebb napja, de a Nissan Navarra Pick Up-os kettősnek nem ismeretlen a vidék. Kora nyáron a legnehezebb Világkupa-versenyen, a Marokkó-ralin itt, ezen a környéken lettek összetett tizenegyedikek Kisék.

"Nem volt ismeretlen a vidék, legalábbis a talaj nem, de ez sajnos nem segített. Túl kemény beállítással mentünk, és emiatt legalább 15 percet 'bent hagytunk' a szakaszban. Nem baj, tanultunk belőle, holnap már másképpen hangoljuk - az egyébként tényleg lenyűgözően jó - versenyautót. A mai szakaszon kellett volna megküzdenünk az első dűnékkel, de Czeglédi Péter barátom tudhat valamit, mert úgy navigált, hogy a 20-22 km-es hosszúságú dűnesort 5 km alatt letudtuk. Úgy látszik, nem csak az autó jó, mi is azok vagyunk! Persze ez csak vicc, de ahogy így elnézem, kik vannak mögöttünk, komolyan is lehet venni" - mondta Kis Sándor közvetlenül a befutó után.

Az utolsó előtti helyről vágott neki az ötödik napnak a Szalay Balázs, Bunkoczi László kettős. Az Opel Frontera vasárnapi ékszíjszakadása után a kamionok előzgetésére és a felzárkózásra törekedett a Dakart első magyarként teljesítő Szalay Balázs, ami sikerült is. A szakaszt végül a 67. helyen fejezte be az Opelt kormányzó kettős. "Nehéz dolgunk volt. Idegháborút vívtunk, több mint 500 kilométeren keresztül. Az előző napi problémák miatt a mezőny végéről rajtoltunk, és így egymás után kellett előzgetnünk a nálunk lassabb autókat és a kamionokat. Az útról nem lehetett letérni, mert kősivatagban jártunk, ahol rögtön összetörtük volna a versenyautót. Volt, ahol lépésben haladtunk, és ennek tükrében igen jó eredménynek tartom a 67. helyet."

A magyar páros az összetett versenyben a 82. helyen áll. A kamionok versenyében a Szalay Dakar Team versenyzői továbbra is jól állják a homokot. Az etapot a 24. helyen zárták és az összetettben a 21.-ek.

A vasárnapi győztes Ari Vatanen 58 kilométer után kénytelen volt megállni Er Rachidia és Ouarzazate között mechanikai hibák miatt. A szakaszt Stéphane Peterhansel nyerte, a francia versenyző a legnagyobb riválisának tartott japán Maszoukát előzte meg 4 perc 35 másodperccel. A harmadik helyen Giniel De Villiers végzett, mögötte pedig Aplhand, De Mevius és McRae volt a sorrend - olvasható a dakar.hu honlapon.

Ami a motorosokat illeti, a második ellenőrző ponton még Fabrizio Meoni volt a leggyorsabb, de a szakaszt végül Esteve Pujol nyerte. A spanyol versenyző Joan Romát megelőzve érte el a legjobb időt. A harmadik Fabrizio Meoni lett 22 másodperc, a negyedik Andy Caldecott 3 perc 47 másodperc, és az ötödik Alfie Cox 4 perc 26 másodperc hátránnyal. A tavalyi győztes Richard Sainct csak a nyolcadik helyen végzett. Az összetettben Esteve Pujol megerősítette vezető pozícióját.