Középkategóriás kamera a Panasonictól

Vágólapra másolva!
Kiváló minőségű Leica objektív, nagy átfogású optikai zoom, képstabilizátor és mozgóképrögzítés: többek között ezen funkciók jellemzik a Panasonic középkategóriás digitális kameráját, a Lumix FZ1-est.
Vágólapra másolva!

Bár a Panasonic nem elsőként jelent meg a digitális kamerák piacán, úgy tűnik, igen fontos a cég számára ez a szegmens, hiszen a jó szereplést nem bízza a véletlenre. A siker érdekében egy kiváló szövetségest keresett, a legendás német fényképezőgép-gyártót, a Leicát. Így a Matsushita kamerái igazán sokat ígérnek mind optikailag, mind elektronikailag, hiszen maga a japán cég évtizedek óta készít videokamerákat.

Forrás: ORIGOA Panasonic Lumix DMC-FZ1 két színben (ezüst, fekete) kapható, műanyag borítása jó minőségű. A nagyméretű objektívnek köszönhetően az új Lumix nem egy zsebre vágható készülék, de így is elég kompakt, egy kisebb táskában már elfér. Kis mérete ellenére kényelmes fogású, a kezelő-szerveket könnyedén el lehet érni. Az FZ1-esbe elektronikus keresőt (EVF) építettek, mely dioptriakorrekciós, így szemüveg nélkül is használhatjuk. A keresőben természetesen az összes beállítás visszajelzése megtekinthető, akárcsak a hátlapon található 1,5 inch képátmérőjű LCD-n, melynek felbontása 114 ezer pixel. A kereső, illetve a monitor között a Display gombbal válthatunk. A kereső képe nem túl nagy, de helyes beállítással jól látható benne az élesség, a szemkagyló pedig kényelmessé teszi a használatát. Az LCD monitor - mondhatni természetesen - erős fényben nem igazán használható. Sajnos a helyes expozíciót sem mutatja igazán, meg kell szokni, és figyelembe kell venni, hogy a számítógép monitorán sötétebbek lesznek majd a képek.

Tekintse meg tesztképeinket!javascript:open_doc('http://www.origo.hu/galleries/Panas2003522151748/index2.html',500,440)Digitális fényképezés a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/ipar_es_mezogazdasag/ipar,_iparugy/muszeripar,_muszertechnika/optika._foto-_es_filmtechnika/fototechnika/digitalis_fenykepezes/

Igazán érdekes a gép vakuja, mely egy szellemes megoldással emelkedik ki a vázból. A vaku "lábait" két részből építették fel, s így az magasabbra emelkedhet fel. Erre azért van szükség, hogy az objektív tubusa ne takarja ki a vaku fényét. A kellemes formatervbe illeszkedik, mégsem tűnik jó megoldásnak a csatlakozók fedeleinek kemény műanyagból való elkészítése, hiszen az ilyen kihajtható fedelek sokszor igen hamar letörnek, míg a lágy gumis megoldás általában jóval tartósabb. A gép objektívjéhez kapunk egy tulipán formájú napellenzőt, illetve egy adaptert, mellyel a napellenzőt és 55 mm-es szűrőket helyezhetünk a gépre. Kicsit körülményes, hogy az adapter felrakásához előbb egy gyűrűt kell lecsavarnunk az objektívről, bár a szűrők használatának lehetősége kárpótol a kényelmetlenségért. A gépet a Panasonic saját formátumú lítium-ion akkumulátorával használhatjuk, melyhez töltőt is találunk az alapcsomagban. Az akkumulátor mindennapi használatban nagyon jól bevált, de hosszabb úthoz mindenképp ajánlott pótakku beszerzése.

Kezelőszervek, kezelés

A gép kezelését könnyen meg lehet tanulni, a kezelőszervek elrendezése logikus, használatuk egyértelmű. A felső rész jobb oldalán találjuk a módváltó tárcsát, amivel a különféle felvételi módok, illetve a visszajátszás közt váltogathatunk. A nyolcféle felvételi mód a következő:

- Normal: a záridőn és a rekeszen kívül mindent beállíthatunk
- Macro: ugyanazok a beállítási lehetőségek, mint Normal módban, de az objektív makró módban van, így közeli tárgyakra is élesre állítható (nagylátószögnél a közelpont akár 5 cm is lehet.)
- Portrait: a kamera a lehető legnagyobb rekesznyílást állítja be, a háttér elmosásához
- Sports: a lehető legrövidebb záridő használata
- Panning: hosszú záridő, mellyel a téma mozgását követve a téma éles lesz, míg a háttér a mozgás irányában elmosódik. A képstabilizátor ebben a módban csak a függőleges elmozdulásokat korrigálja.
- Night Portrait: hosszú záridő és vakuzás, ezáltal a háttér és téma is megfelelően exponált lehet.
- Motion Image: 320 x 240 felbontású videofájl rögzítése hanggal. A felvétel elején rögzített beállításokkal készül az egész film, melynek maximális hossza a rendelkezésre álló tárolóhelytől függ.
- Simple: teljesen automata.
- Playback: a felvételek megtekintése.

Forrás: ORIGOKözvetlenül a programtárcsa mellett kapott helyett egy másik kapcsoló, mellyel a sorozat módot érhetjük el. Ezzel másodpercenként akár 7 felvétel is lehet készíteni a fájlmérettől és a tömörítéstől függően. Itt találjuk továbbá a kioldó gombot és a zoomot vezérlő kapcsolót is.

Mindkettő a szabványosnak mondható működést követi, azaz az elsütő gombot félig lenyomva megtörténik az élességállítás és a beállítások rögzítése, majd a teljes lenyomást követően az expozíció. A zoomgombbal állítható a fókusztáv felvételnél, illetve lejátszásnál a nagyítás mértéke.

A készülék hátulján helyezték el a többi kezelőszervet. A kereső mellett található a dioptriakorrekció beállítására szolgáló tekerő. Mellette következik a vakut felnyitó gomb, a Display gomb, amivel a kereső és az LCD között válthatunk, illetve a feliratokat kapcsolhatjuk ki-be. A következő billentyű a Focus, mellyel előre beállíthatjuk az élességet, emellett pedig a főkapcsoló kapott helyet. Az LCD mellett egy négyirányú vezérlőtárcsát találunk, mellyel a menükben lépkedhetünk, visszajátszáskor pedig ezzel tologathatjuk a képet. Az egyes irányokhoz rendelték hozzá még az önkioldó, a vaku, illetve az expozíció-korrekciós beállítási lehetőségeket, valamint itt kapott helyet még a menüt bekapcsoló és a törlés gomb is.

A gép jobb oldalára került a hálózati adapter, a bal oldalra az USB és A/V kábelek csatlakozója. Alulról helyezhetjük be az SD vagy MMC memóriakártyát és az akkumulátort.