Néhány apró trükk Photoshophoz

Vágólapra másolva!
Fotóink kisebb-nagyobb hibáit sok esetben helyre tudjuk pofozni néhány egyszerű Photoshop-trükkel. Az alábbiakban néhány ilyen megoldást ismertetünk.
Vágólapra másolva!

A profi képfeldolgozók számára alapvető eszköznek számító Adobe Photoshop otthoni, úgymond amatőr felhasználók számára is hasznosnak bizonyulhat. A szoftverrel könnyen kijavítható digitális vagy szkennelt fényképeink hibája, s amennyiben valamivel jobban "ráfekszünk" a témára, első látásra hihetetlennek tűnő módosítások is elvégezhetők a felvételeken. Az alábbiakban sorra veszünk pár gyakran előforduló alapvető képmódosítást, amelyeket egy amatőr a szoftverrel általában el szeretne végezni. Arra kérem a haladókat, most ne szisszenjenek fel: ők is az alaplépések elsajátításával kezdték.


Monokróm képek készítése

Photoshop kisokos 1./techbazis/szoftver/20020517photoshop.htmlPhotoshop kisokos 2/techbazis/szoftver/20020523photoshop.htmlPhotoFX, a fotókipofozó/techbazis/szoftver/20020617photofx.htmlKépszerkesztők a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/informatika/szoftverek/segedprogramok/kepszerkesztok,_keplopok/Képek, kamerák, tesztek a DigiFoto rovatbanhttp://www.origo.hu/techbazis/digifoto/

Az Image menü Adjustments+Hue/Saturation parancs kiadásával (Ctr+U) megnyíló ablakban aktiváljuk a jobb alsó sarokban lévő Colorize négyzetet, majd a Hue csúszkával beállítjuk a kívánt színárnyalatot, a Saturation csúszkával pedig a színtelítettséget. Ha a Saturation csúszkát ütközésig balra, nulla állapotba húzzuk, képünk teljesen fekete-fehér lesz. Megjegyzem, a színezést természetszerűleg nem lehet elvégezni Grayscale színmódú képeknél. Ha fekete-fehér képeket akarunk színezni, először az Image/Mode menüben át kell állítani a színmódot RGB Color vagy CMYK Color színmódra.


Képvágás

A szerszámosládában található Crop Tool eszköz aktivizálásával (C billentyű), az egér gombjának nyomva tartásával tudunk új keretet húzni képünkre, amelynek pozícióját a gomb felengedése után még módosíthatjuk. A keretet oldalirányban is elbillenthetjük. Ha beállítottuk a képhatárokat, az Enter gomb megnyomásával végezhetjük el a vágást. Ha a legördülő menü alatti sávban a vágás előtt beírunk hosszúsági és szélességi értékeket, a vágóeszköz ebben a méretben és arányban végzi el a vágást.


Fizikai felbontás csökkentése

Gyakran van szükség, főleg a fotók internetes felhasználásakor a kép fizikai felbontásának csökkentésére. A nyomdai felbontás általában 300 pixel/coll (adott fizikai képméret mellett), de ezt, ugyanezen képméret megtartásával internetes felhasználáskor célszerű 72 pixel/coll méretűvé csökkenteni. Az Image/Image Size parancs kiadása után megjelenő ablak bal alsó sarkán lévő Resample Image négyzetet kipipáljuk, majd a Resolution mező értékét 300-ról 72 pixel/inch-re módosítjuk. Ne ijedjünk meg, a Photoshopban a képünk a monitoron "össze fog ugrani" kicsire, de a CTR+ billentyűkombinációval a kívánt méretre nagyíthatjuk. Az eredeti állományra ne mentsünk rá, mert a kicsinyítés adatvesztéssel jár és az eredeti állapotot a kép bezárása után visszaállítani nem tudjuk. Inkább mentsünk más néven.


Világosítás/sötétítés

Többféle megoldás is létezik. Az Image/Adjusments/Brightness/Contrast parancs elég elnagyolt eredményt ad, javasolható inkább az Image/Adjusments/Curves parancs használata. Irányvonalként elmondható, hogy az ablakban található átlós egyenest hasonló görbévé kell alakítani, mint az ábrán. Hogy milyen mértékben? Ez természetesen attól is függ, hogy a képen mennyit akarunk világosítani. Túlságosan nagy mértékű módosítás már észrevehető minőségromlást (pl. szemcsésedés) okozhat.