Extrém minikamera síeléshez

Vágólapra másolva!
Kipróbáltuk a Samsung új, strapabíró digitális kamkorderét, melyet kifejezetten kültéri sportok szerelmeseinek ajánl a dél-koreai cég. Az álló- és mozgóképrögzítésre, mp3-lejátszásra és hangfelvételre képes kütyühöz külső kamera is jár, melyet például fejre vagy csuklóra lehet szíjazni.
Vágólapra másolva!

Egy kirándulás során számos olyan pillanat adódik, melyet szívesen megörökítenénk az utókor számára, de nem vihetjük magunkkal mindenhová a videokamerát. Bár egy tengerparti nyaralás alatt nem okoz gondot a térdig érő vízben állva felvételeket készíteni, hegymászás, biciklizés, gördeszkázás közben, esetleg a hullámvasúton ülve igencsak nehéz lenne mozgóképet rögzíteni egy kézben tartott kamerával. Mivel a Samsung új, Miniket X105L típusú digitális kamkordere pontosan az utóbbi helyzetekre kínál megoldást, nagy várakozásokkal kezdtünk neki tesztelésének.

Nemkívánatos elemek

A Miniket nagyjából akkora, mint egy cigarettásdoboz, kék-fekete gépházát gumi és puha műanyag borítás védi a sérülésektől, kihajtható LCD-je közepes méretű, 2 collos. Az alapcsomag részét képező, cseppálló, mikrofont is tartalmazó külső kamerája leginkább egy mikrofonhoz hasonlít: egy félméteres dróttal lehet a kamkorderhez csatlakoztatni. A vezetékes megoldás használata kényelmetlen, szerencsésebb lett volna, ha például bluetoothos konstrukcióval rukkol elő a dél-koreai gyártó. Szerencsére a külső egység zsinórján egy csiptetőt is elhelyeztek, melyet például a kabát hajtókájára lehet rögzíteni, s ez tartalmazza a felvételindító gombot is. Döbbenten konstatáltuk viszont azt, hogy a különálló optikába használat előtt két darab AAA méretű ceruzaelemet is be kell helyezni, ezek nélkül ugyanis nem működik. Tekintve, hogy nem vezeték nélküli megoldásról van szó, ez teljesen érthetetlen.

Az alapcsomagban egyébként egy extra akkumulátor, valamint sor szíj és pánt is megtalálható, ezekkel a külső kamerát felkarra, csuklóra, esetleg fejre rögzíthetjük. Sajnos a tucatnyi kiegészítő használatát a kütyühöz adott leírás nem részletezi túl alaposan, így a kamera rögzítésével elég nehezen boldogultunk.

Téli sportokhoz javallott

Tapasztalataink szerint a Miniket kamerát leginkább síelés vagy szánkózás közben érdemes használni. Ennek oka igen egyszerű: a folyamatos felvétel során a külső egység, de főként a zsebre vágott kamkorder körülbelül húsz percnyi folyamatos használat után érezhetően felmelegszik. Ez a jelenség egy átfagyott túrázó számára akár még kellemes is lehet, de nyáron mindenképp zavaró.

Az általunk kipróbált kamera fél gigabájt memóriával rendelkezett, melyre a legjobb (Super Fine) minőség mellett csupán 10 percnyi mozgóképes anyagot tudtunk felvenni, a Fine-t választva 15 percet, normál minőség mellett pedig ennek dupláját. A Miniket háttértárját opcionálisan megvásárolható Memory Stick Pro kártyával akár 2 gigabájttal is ki lehet bővíteni (egy 1 GB-os kártya 20-22 ezer forintba kerül). Az így nyert extra tárhelyen azonban még mindig nem fér el túl sok videoanyag: 1 órányi anyag durván 6-800 megabájt helyet foglal el normál, s kétszer ennyit a legjobb minőségben, 720x576 pixeles felbontásban (a feleekkora felbontást szándékosan nem próbáltunk, elvégre egy kamkorderről s nem fényképezőgépről van szó).

Forrás: [origo]

A normál fokozat esetén a kamkorderrel nagyjából olyan minőségű felvételt lehet készíteni, mint egy középkategóriás digitális fényképezővel, míg a Super Fine minőséget választva a tömörítés foka kisebb, így a kép sem lesz annyira pixeles. Mozgóképes anyagok rögzítését a tolókapcsolóval adagolható tízszeres optikai zoom és kézremegést kompenzáló képstabilizátor segíti.

Állóképből a Miniket legfeljebb 800x600 pixeles felbontásút tud készíteni, ez nagyon kevés, még egy jobb mobiltelefon is többre képes. Emellett zavaró, hogy a kamera kis mérete miatt nagyon könnyű az ujjal eltakarni a lencsét kép vagy videó rögzítése közben. Pozitívum viszont, hogy a tízszeres zoom ilyenkor is használható, s a már említett elektronikus képstabilizátor is rendelkezésre áll. Beállítási lehetőség nem sok van, négyféle programmódból választhat a felhasználó, s a képek kicsiny mérete miatt temérdek eltárolható a memóriában.

Apró-cseprő buktatók

Tesztjeink során a legjobb képminőséget a kamkorder saját lencséjével tudtuk elérni, a külső kamera képét gyengébbnek találtuk, ráadásul az utóbbi esetben sem digitális, sem optikai zoomot nem lehet használni (bár ez érthető, körülményes is lenne síelés vagy biciklizés közben állítgatni a nagyítást). Nehezíti a használatot, hogy a külső optikát nem elegendő csupán az eszközhöz csatlakoztatni, még a menüben is külön be kell kapcsolni. Hiányoltuk továbbá azt is, hogy a külső kamerát csatlakoztatva kizárólag videofelvételre van mód, hagyományos állóképek rögzítésére nem.

Ráadásul a tesztelésre kapott példány esetében a külső egység elég megbízhatatlanul működött: néha hiába nyomtuk meg a felvétel gombot, az eszköz nem reagált. Problémás továbbá az is, hogy a felszíjazható lencsében lévő elemek állapotáról semmilyen tájékoztatást nem kap a felhasználó, pedig ha ezek lemerülnek, leáll a mozgóképrögzítés is.

Forrás: [origo]

Dicséretes, hogy a Miniket kamkordert nem csak a PC-hez, hanem a PictBridge nevű nyomtatási szabványt támogató printerekhez is közvetlenül csatlakoztatni lehet, ráadásul egy USB portra köthető, töltőként is funkcionáló bölcső is jár a géphez. Ennek segítségével az eszközt akár webkameraként is használni lehet. Az viszont némileg lerontja az összképet, hogy a PC-hez való csatlakozáshoz nem elég a bölcsőbe helyezni a kamerát, a kapcsolódás nem automatikus: ki kell hajtani az LCD-jét, és még a menüben is rá kell menni a fájlátviteli vagy webcam-üzemmódra.

A készülék memóriájában lévő videofelvételeket egyszerűen át tudtuk másolni a PC-re, azonban lejátszásukhoz a Samsung saját kódolóját is fel kell telepíteni. Bár ezt mellékelik a kamerához adott CD-n, ha ismerőseinknek szeretnénk megmutatni a videót, azt vagy át kell konvertálni, vagy pedig el kell küldenünk neki a kodek telepítőjének elérhetőségeit.

Forrás: [origo]
Kép a kamerához adott szoftverből

Sajnos a mellékelt szoftverek terén sem büszkélkedhet a Miniket kamera: ImageMixer nevű alkalmazása szoftver-ergonómiailag nincs épp a topon, kezelése nem túl egyszerű, ráadásul valamiért csak teljes képernyős módban hajlandó futni.

Végszó

Összességében csalódottak voltunk a Samsung új sport kamkorderével: rossz ötletnek tartjuk az elemről működő, vezetékes külső optikát, ami próbáink alatt mindig a legrosszabbkor merült le, ráadásul ezt - visszajelzés híján - néha csak késve vettük észre.

Borsos, bruttó kétszázezer forintos árához képest keveselltük a Miniket X105L fél gigabájtos memóriáját is: a rendelkezésre álló háttértár még egy 2 gigabájtos memóriakártyával együtt is csak durván 2,5 órányi mozgókép tárolására elegendő elfogadható minőség mellett. Ez egy egy túra legérdekesebb perceinek megörökítéséhez kevés lehet. Hasznosnak találtuk a készülék által nyújtott optikai képstabilizátort, a tízszeres zoomot és a webkamera-funkciót, ugyanakkor a 800x600-as állóképfelbontást a két megapixeles kamerás mobilok korában már nem tartjuk elegendőnek. A Samsung sportkameráját szigorúan csak annak érdemes megvennie, aki ehhez hasonló videókat szeretne készíteni.