Képstabilizátoros kamera kezdőknek

Vágólapra másolva!
A 6 megapixeles Panasonic DMC-LZ5 rendkívül gyorsan fókuszál, optikájába pedig képstabilizátort építettek, manuális beállítási lehetőségeket viszont nem kapott, így leginkább azoknak ajánlott, akik szeretik a fényképezőgépre bízni a döntést.
Vágólapra másolva!

A digitális fényképezőgépek piacán az utóbbi években a Panasonic jelentős pozíciót vívott ki magának, és ma már az ultrakompakt kütyüktól kezdve a tükörreflexes kamerákig szinte minden kategóriában jelen vannak. Az LZ-sorozatot egy évvel ezelőtt, 2005. februárjában mutatta be a japán gyártó: az akkori modellek 4, illetve 5 megapixeles felbontású, hatszoros optikai zoommal ellátott termékek voltak, kezdő fotósoknak kialakított kezelőrendszerrel. Ahogyan arról a Digifotó oldalain is beszámoltunk, idén januárban egészítettek ki a termékpalettát két új digigéppel, a Panasonic Lumix LZ3 és LZ5 típusokkal.

A mostani teszt során a Lumix LZ5-öt volt alkalmunk kipróbálni, mely a kompakt gépek között a középkategóriába sorolható. Az elődökhöz képest csupán apróbb finomításokat lehet rajta észrevenni, sajnos nem valódi modellújításról van tehát szó. Az induló sorozat hibái közül néhányat orvosoltak, ám még maradt így is teendő a jövő évre.

Forrás: [origo]

Külső kialakítás

A Lumix LZ5 bizony nem kimondottan szép fényképezőgép, külsejével egészen biztosan nem lehet villogni a tömegben. Műanyag borítású vázat kapott, így elvileg nem is lenne súlyos, sajnos azonban a két darab ceruzaelem ezt valamelyest ellenpontozza. Méretét tekintve középkategóriás, vagyis egy ingzsebben nem, de egy kabát zsebében kényelmesen elfér. A markolat mérete az előző változathoz képest megnőtt, és fém merevítést is kapott, így egy kézzel is nagyon stabilan lehet tartani. Kézben tartva masszív, strapabíró gépháznak tűnt, a műanyag túlsúlya ellenére.

Képérzékelő, stabilizált optika

Mint már említettük, a Panasonic új LZ fényképezőcsaládja nem hozott forradalmi újításokat. Ez az állítás a szenzorra is vonatkozik: a tavalyi modellhez képest 1 megapixellel, 6 megapixelesre nőtt a felbontás, mely a gyakorlatban szinte elhanyagolható különbség.

Az objektív szintén változatlan maradt: átfogása kisfilmes értékekre átszámítva 37 - 222 milliméter, azaz hatszoros optikai zoomot biztosít. Ebben a kategóriában a háromszoros zoomtartomány a megszokott, tehát ez mindenképpen előnynek számít a Panasonic esetében. Érdekes viszont, hogy míg a gyártó legtöbb készülékén a lencse Leica márkanevet kapott, ez esetben saját címkét tettek rá, de minőségére nem lehet különösebb panasz.

Forrás: [origo]

A hatszoros zoomon kívül van még egy tulajdonsága az új Lumixnak, ami kiemeli kategóriájából, ez pedig az optikai stabilizátor. Az összes Panasonic fényképezőben megtalálható MEGA O.I.S. elnevezésű technika lehetővé teszi, hogy rossz megvilágítási viszonyok között a hosszú expozíció ellenére se mozduljon be a kép, illetve teleobjektív állásban is csökkenti a kézremegés hatását. A rendszer kétféle módban működik: a Mode 1 folyamatosan kompenzálja a kézmozgást könnyebb komponálást biztosítva, a Mode 2 viszont csak az exponálógomb lenyomáskor lép életbe, és az előzőnél általában jobb eredményt ad.

Nagy kijelző, gyors autófókusz

Változás a már említett tavalyi típusokhoz képest az új, nagyobb LCD kijelző. Az új kompakt Lumixok 2,5 collos digitális monitorral rendelkeznek, felbontásuk viszont érthetetlen módon változatlan: csupán 85 ezer pixel. Az alacsony pixelszám bizony a képminőség rovására megy, és erős napfényben sem látható túl jól a hátoldali LCD. Ilyenkor jó segítség lenne egy átnézeti képkereső, de ilyet sajnos nem szereltek a masinára. Szerencsére sötétben nagyon jó a képe, hiszen automatikusan kivilágosodik, így könnyebb komponálni.

Egyik nagy előnye általában a Panasonic fényképezőknek a gyors működés, fókuszálás. A beépített processzornak köszönhetően ez most sincs másként: a Lumix LZ5 nagyon fürgén reagált mindenre, nem várakoztatott meg használat közben. Az optika kitolódása rendkívül gyorsan, körülbelül másfél másodperc alatt megtörténik, ezt követően pedig villámgyorsan fókuszál. A speciális High Speed AF Mode választásakor kicsit pontatlanabbul, viszont az alapműködéshez képest kétszer sebesebben állít élességet.

Forrás: [origo]

Üzemmódok kifejezetten kezdőknek

A fő beállítótárcsán négy fontosabb üzemmód közül lehet választani, ezek pedig a következők: Auto, Economy, Simple, Scene. Az Auto mód esetén adja a legnagyobb szabadságot a kis gép, ilyenkor ugyanis szabadon lehet szabályozni a fehéregyensúlyt, képminőséget, ISO érzékenységet, képarányt, és még egy sor más opciót. Ugyanezeket a módosításokat az Economy módban is el lehet végezni, a különbség a kettő között az, hogy ez utóbbiban kevesebb energiát fogyaszt a fényképező a sötétebb LCD miatt.

A Simple módot azoknak érdemes választani, akiknek még a most leírt lehetőségek is idegenül csengenek. Itt mindössze az elem típusát (alkáli vagy oxyride) és a kívánt képméretet (nagyításra, emailre) lehet gyakorlatilag megadni. A Scene mód 14 gyakran előforduló szituációhoz kínál megfelelő expozíciós értékeket, illetve egyéb beállításokat. Az előre definiált üzemmódok között található például portré, tájkép, sport, éjszakai felvétel.

Van még egy opció, melyet szintén ide rejtettek el a tervezők, talán nem véletlenül: a Magas Érzékenység nevű mód. Ezt külön címkével reklámozzák a kamerán, és lényege az, hogy akár ISO 1600-as értékkel is képes felvételt készíteni, bár működése teljesen automatikus, vagyis nem szabályozható. A gondos elrejtésre talán magyarázatul szolgálnak a tesztképek, ahol a ISO 80 és 1600 értékkel készült felvétel egyaránt található. A minőség önmagáért beszél: vízfestményre emlékeztet az ISO 1600-as fotó. Akinek esetleg ez a célja, akkor külön effekt használata nélkül tud ilyet készíteni.

Forrás: [origo]

Videófelvétel

A Lumix LZ5 jó minőségű mozgóképfelvételi móddal rendelkezik: 640x480 pixeles felbontású filmet 30 kép/másodperc sebességgel képes rögzíteni korlátlan méretben, vagyis ameddig a memóriakártya meg nem telik. Beépített memóriaként a japán gyártó szűkmarkúan csupán 14 megabájtot tett a kamerába, erre pedig a legjobb felbontásban nem is enged videót rögzíteni. Az optikai zoomot nem lehet használni felvétel közben, a képstabilizátor viszont ekkor is működik.

Végszó

A Panasonic Lumix DMC-LZ5 ára Magyarországon jelenleg bruttó 80 ezer forint. Ezért az összegért a kategóriájában szokatlan módon, hatszoros zoomátfogású, optikai képstabilizátorral ellátott, 6 megapixeles fényképezőgépet kínál a távol-keleti gyártó. A komponáláshoz használható LCD kijelző mérete is megfelelő, csupán felbontása lehetne valamivel nagyobb. A kompakt gép egyik legfőbb előnye a jó minőségű lencserendszeren kívül a kimondottan gyors beépített processzor, mely gyors élességállítást és általános használatot tesz lehetővé.

Szintén pozitívum a szép videó, bár ehhez elengedhetetlen egy nagyobb méretű memóriakártya vásárlása, hiszen a 14 megabájtos háttértár semmire sem elegendő. Egyeseket zavarhat az optikai kereső hiánya is, és nem szabad vásárláskor megfeledkezni tölthető akkumulátorok beszerzéséről sem, hiszen a mellékelt két darab elem csak egyszer használható. A hirdetett magas képérzékenység a gyakorlatban használhatatlannak bizonyult. Összességében tehát a Lumix LZ5 egy jó minőségű fényképezőgép, mellyel a kezdő fotósok elégedettek lehetnek, ha nem akarnak nagyméretű nagyításokat készíteni.

Halász Dániel