Mini digitális kamera ormánnyal

Vágólapra másolva!
A digitális fényképezők nagy dömpingjében egy különleges típussal egy kisebb gyártó is sikert arathat: a Ricoh Caplio R4 hatalmas, ormányhoz hasonló optikájával, s számos extra funkciójával tűnik ki az átlagból. Megvizsgáltuk, a kis gép mit tud a gyakorlatban.
Vágólapra másolva!

A leghíresebb gyártók annyira uralják a fotós piacot, hogy a sajtóban ritkán esik szó a kisebb márkákról, ezért most egy 1936-ban alapított vállalat, a Ricoh egyik termékék vettük szemügyre. A Ricoh Caplio R4-nek pedig bizony nincs szégyenkeznivalója a vetélytársakkal szemben, hiszen a papírforma szerint rendkívül meggyőző adottságokkal ruházták fel: a géptestből szokatlanul hosszan kinyúló optikája nagylátószögű, ugyanakkor akár hétszeres nagyítást is lehetővé tesz.

A képstabilizátorral is felszerelt apró gép specifikációja szerint érdekes választás lehet, ezért kíváncsiak voltunk, hogyan állja meg a helyét a gyakorlatban, képes-e viszonylag kevésbé ismert fotós márkaként is maradandót letenni az asztalra.

Külső kialakítás, fogás

A dobozból kicsomagolva a Caplio R4-et az első és legfontosabb észrevételünk az volt, hogy bár a fémborítású masina ugyan nem a legkisebb ultrakompakt fényképező, mégis kényelmesen zsebre lehet vágni.

A kezelőszervek kialakítása megfelelő, lehetővé teszi akár az egykezes használatot is, viszont a bekapcsológombot nem túl szerencsésen helyezték el: ezzel többször is akadt kisebb gondunk. A besüllyesztett kapcsolót néha csak körömmel lehetett úgy lenyomni, hogy az reagáljon is. Természetesen ennek is van némi előnye, így ugyanis minimálisra csökkent annak az esélye, hogy a gépet véletlenül kapcsolja be használója.

Forrás: [origo]

Méretes optika, változatos élességállítási módok

A Ricoh termékének egyik különlegessége a speciális lencserendszerben rejlik, hiszen ez nem kevesebb, mint hétszeres átfogású optikai zoomot biztosít, ami egy ilyen kis méretű gép esetén igazán unikumnak számít. A nagy optikai átfogás további előnye, hogy a legtöbb mai fényképezővel ellentétben, már viszonylag nagy gyújtótávolságnál kezdődik. Az R4-es átfogása kisfilmes értékekre átszámítva 28 - 200 milliméteresnek felel meg, mely valóban szinte minden szituációra megfelel. A széles látószög sok esetben, például csoportképek, épületek fényképezésénél elengedhetetlen, míg a hatalmas zoom egy messzi szobrot képes közel hozni a fotóra. Bár a nagylátószög már egyre több kompakt gépben megtalálható, reményeink szerint hamarosan még több gyártó 28 milliméternél kezdődő optikával szereli fel gépeit, ez ugyanis egy átlagos felhasználó számára sokkal hasznosabb lehet az óriási optikai zoomnál.

Élességállítás tekintetén meglehetősen nehéz egyértelmű véleményt írni a Caplio R4-ről, több ok miatt is. Pozitívuma például, hogy ötféle autófókusz üzemmóddal rendelkezik, ugyanakkor az érdes, ciripelő hang, melyet állítás közben kiad magából, bizony elég ijesztő, többször olyan érzésünk volt, mintha homokszem került volna a rendszerbe. A külföldi fórumokat böngészve sajnos kiderült, hogy ez nem egyedi eset, az összes R4-es ilyen zajosan működik, persze ez főként csak beltéren, például egy templomban történő fotózáskor lehet zavaró.

Forrás: [origo]

Azok számára, akik korábban az élességállítás lassúsága miatt nem vásárolt kompakt viszont a lassú élességállítás miatt szalasztott már el fényképeket, annak jó választás lehet az új Caplio. Ez a gép ugyanis bármelyik élességállítási módot (Multi-AF, Snap, Infinity ) használva villámgyorsan teljesített. Az R4-esen egyébként az Multi-AF az alapbeállítás, mely a legtöbb helyzetben megfelelő, amikor azonban különlegesen gyors reakcióidőre van szükség (például egy száguldó autót kívánunk lencsevégre kapni), érdemes az utóbbi két opció egyikét választani, ilyenkor ugyanis egy fix, ideálisnak tekintett értékkel készül a fénykép, valójában fókuszálás nélkül. Ez elsőre furcsán hangzik, de megfelelő beállítás esetén kiváló eredményt ad: a fotóriporterek is így fényképeztek nem is olyan régen.

Képérzékelő, digitális kijelző

Az apró masina másik fontos egyedi tulajdonsága a nagy optikán kívül a képérzékelő. A hat megapixeles CCD-t beépített képstabilizátorral is felvértezték: a fotók rögzítésekor nem az optika valamelyik lencséje, hanem közvetlenül az érzékelőchip mozog, korrigálva az apró kézmozgásokat. A tesztjeink során gyakorlatban is jól vizsgázó technológia mellett a fényképezőgép javára írható, hogy az ISO 64 és 800 között állítható érzékenység sokszor hasznos, a képzaj pedig meglehetősen filmszerű, tehát nem túl zavaró, összességében elmondható, az új Capliót rossz fényviszonyok közt is jól lehet használni.

A Ricoh R4 hátoldalát vizsgálva kiderül, hogy nem rendelkezik optikai átnézeti keresővel, viszont a ma már szinte szabványnak számító 2,5 collos átmérőjű LCD-vel szerelték fel. A tükröződésmentes bevonatnak köszönhetően viszonylag jól lehet napfényben is használni, de a képernyő felbontása már kevésbé tökéletes: csupán 153 ezer pixeles. Szerencsére próbáink során még így sem volt rá panasz, mivel az élességével, színeivel nem volt különösebb probléma.

Forrás: [origo]

Üzemmódok

Az R4 méretei miatt talán nem meglepő, de mindenképpen megemlítendő, hogy manuális expozícióállítási lehetőséget egyáltalán nem kapott. Beépítettek viszont kilenc különböző, előre beprogramozott üzemmódot, melyekkel többek között portré, sport, tájkép és makró készíthető. Szintén az üzemmódok között található az úgynevezett Skew Correction Mode. Ez egy elég jópofa funkció, amely táblák, poszterek és más hasonló felületek fotózását könnyíti meg azáltal, hogy a torzuló perspektívát utólag korrigálja, így ezek úgy néznek ki, mintha szemből fotóztuk volna őket.

Mozgóképfelvétel

Videofelvételre a Ricoh bizony nem ajánlott vétel, mivel legfeljebb mindössze 320 x 240 pixeles felbontású mozgóképet tud rögzíteni. Ilyen alacsony felbontás ma már kuriózumnak számít, hiszen a legtöbb típus ennél négyszer nagyobb területű, azaz 640 x 480-as videók rögzítésére képes. A fényképező egyébként 15 vagy 30 kép/másodperc sebességgel tudja felvenni az eseményeket a memóriakártya megteléséig, túl jó minőséget azonban nem érdemes várni tőle.

Forrás: [origo]

Memóriakártya, akkumulátor

A fotók tárolására és a filmek rögzítésére a beépített 26 megabájtos háttértáron kívül SecureDigital és MMC memóriakártyák alkalmasak. Hat megapixeles gépről lévén szó, érdemes minimum 512 megabájtos memóriát vásárolni az R4-eshez, hogy nem kelljen folyamatosan törölgetni a nem jól sikerült felvételeket. Az energiafelhasználásról nincs pontos adatunk, de a tesztfotók rögzítése nyomán szerzett tapasztalatokra alapozva becsléseink szerint a vaku használata nélkül, de a képstabilizátort bekapcsolva hagyva legalább kétszázkép készíthető az új Caplióval egyetlen töltéssel.

Végszó

A Ricoh Caplio R4 ára Magyarországon jelenleg bruttó 90 ezer forint körül mozog, ebben a kategóriában a gép két legfőbb vetélytársának a Panasonic FX01, vagy a Sony T9-et tartjuk. Megfontolandó vétel ugyanakkor a kevésbé ismert Ricoh új gépe is, hiszen ilyen nagy optikai átfogást egyetlen más, hasonló ultrakompakt masina nem nyújt a jelenleg kapható típusok közül.

A meggyőző képminőség, gyors működés és az egyedi képstabilizátor mindenképpen a Caplio R4 mellett szólnak. Ami miatt mégis kétségeink támadtak: a kerregő autófókusz, illetve a bizonytalan minőségű bekapcsológomb. Aki eltekint ezektől a hiányosságoktól, és videót sem szeretne felvenni, annak érdemes kipróbálni egy R4-est.

Halász Dániel