Olcsó Nikon fényképező a nyárra

Vágólapra másolva!
Amennyiben nincs szükség különleges funkciókra, illetve fontos az egyszerű kezelhetőség és a mérsékelt ár, akkor a Nikon belépő szintű modellje megfelelő választás lehet a nyaraláshoz.
Vágólapra másolva!

A Nikon idén februárban jelentősen bővítette az addig mindössze egyetlen modellból álló, belépőszintű L-sorozatát. Az L-sorozat neve a Life, vagyis élet kifejezésből származik, és elsősorban olyanoknak készült, akik könnyen kezelhető, de mégis jó minőséget nyújtó fényképezőgépet keresnek. A jelenleg elérhető három változat sorrendben az L2, L3 és L4, a közöttük lévő különbség azonban elsősorban a képérzékelő felbontásában mutatkozik meg, amely 6, 5 illetve 4 megapixel.

A jelentős hasonlóság miatt a legolcsóbb modellt, a Coolpix L4-et teszteltük. Természetesen az alacsonyabb felbontáson kívül több funkció kimaradt az alapmodellből, így például kisebb beépített háttértárat kapott, sőt videó módban hangrögzítésre sem képes, így csupán némafilmek rögzíthetők vele.

Forrás: [origo]

Külső kialakítás, fogás

A fémutánzatú műanyag borítás elsőre talán rosszul hangzik, a gyakorlatban viszont meglepően kellemes és strapabírónak is tűnt a teszt során. A markolat nem kimondottan nagy méretű, mégis jó fogást ad, és a kezelőszervek jobboldali elhelyezkedése, és az átlagnál méretesebb gombok miatt egy kézzel a szokásosnál jobban használható az új Coolpix.

A kamera megközelítőleg három centiméter vastag, így zsebben nem kényelmes tartani, viszont az előbb említett ergonómikus tervezés miatt mégis jobb vele fényképezni, mint a pengevékony ultrakompakt gépekkel.

Forrás: [origo]

Átlagos optika, élességállítás

A Nikkor lencse nem sok meglepetéssel szolgál: háromszoros optikai zoomot kínál 38 - 114 milliméteres átfogás mellett, kisfilmes értékeken számítva. Ez a gyújtótávolság-tartomány a manapság megszokott értékeknek felel meg, pedig egy alacsonyabban kezdődő, például 28 - 84 milliméteres átfogás a gyakorlatban sokkal inkább hasznos lenne. Sajnos optikai képstabilizátort sem építettek az optikába, bár ez ilyen ár mellett talán nem is meglepő.

Bizony az élességállítási rendszer sem a legkifinomultabb, sebessége legfeljebb átlagosnak mondható, bár ebben az árkategóriában erre sem lehet különösebb panasz. Gyors mozgás fotózására nem ideális választás, épületek, tájképek és nem hiperaktív személyek fényképezésére viszont tökéletesen alkalmas jó fényviszonyok között.

A Coolpix L4 javára írandó ugyanakkor az, hogy ebben a masinában is megtalálható az úgynevezett Face-Priority AF funkció, mely automatikusan megtalálja a képkocán belül az emberi arcokat, és arra állítja az élességet.

Forrás: [origo]

Digitális kijelző

A kis kütyü hátoldalán nincs átnézeti kereső, azonban az ezáltal megnövelt területet egy 2 collos átmérőjű, 115 ezer pixeles LCD monitor borítja. A kijelző fényének erőssége öt fokozatban szabályozható, de erős napfényben még így is nehezen látható a kijelző, bár tükröződésmentes felületet kapott. Az extrém, közvetlen napfényt elkerülve ugyanakkor megfelelő képet mutatott.

Üzemmódok

Elsőként lényeges leszögezni, hogy a Nikon Coolpix L-sorozat fotóamatőröknek készült, így keresni sem érdemes a profibb gépeknél megszokott félautomata, illetve manuális expozícióállítási funkciókat. A célközönség ezzel szemben elégedett lehet, hiszen az automata módok bőségesen találhatók a kütyüben. Nem kevesebb, mint tizenötféle előre beállított témamód közül lehet választani, többek között: portré, tájkép, parti, strand, naplemente, vagy hajnal fotózására készen.

Ezeknél viszont érdekesebb a Nikon által kifejlesztett négy egyedi technológia: a már említett arcot kereső élességállítás (Face-Priority AF), a vörös szemet szoftveresen eltávolító (In-Camera Red-Eye Fix), a 10 kép közül a legélesebbet kiválasztó (Best Shot Selector), illetve az kép sötét részleteit utólag kivilágosító funkció (D-Lighting). A próbák során a piros szemeket eltávolító üzemmód kifogástalanul működött, csakúgy, mint a D-Lighting, mellyel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az utólagos korrekció után az árnyékos részletekben megnő a képzaj is.

Forrás: [origo]

Mozgóképfelvétel, akkumulátor

A Coolpix L4 modell egyik legnagyobb negatívuma a gyenge videó mód. Az L-sorozat többi változatával szemben csupán hang nélkül képes mozgóképet rögzíteni, méghozzá az átlagosnál valamivel rosszabb felbontásban. Igaz ugyan, hogy 640x480 pixeles felbontású filmet is lehet vele rögzíteni, azonban maximum 15 kép/másodperc sebességgel. Az élethűnek számító 30 kép/másodperc sebesség csupán negyedekkora méretű, 320x240 képpontos minőség esetén választható.

A beépített memória 16 megabájt, erre mindössze 9 darab fénykép, vagy 15 másodperc videó rögzíthető. Mindenképpen érdemes tehát vásárláskor egy nagyobb, legalább 256 megás SecureDigital kártyát is beszerezni.

Az L4-es két darab ceruzaelem méretű áramforrással használható. A hivatalos specifikáció szerint hagyományos alkáli elemekkel 250, nikkel-fémhidrid tölthető akkumulátorokkal 450, speciális lítium-ion elemekkel pedig akár 600 fénykép készíthető.

Végszó

Jelenleg bruttó 36 ezer forintos fogyasztói áron lehet Magyarországon megvásárolni a Nikon Coolpix L4-et. Ezért az árért csodákat természetesen nem lehet várni, a vártnál azonban mindenképpen több funkciót sűrítettek az apró fényképezőbe. A négy megapixeles felbontás kisebb papírképek nyomtatására elegendő, és a háromszoros, vagyis nem túlzottan messzelátó optika miatt a képstabilizátor hiánya sem annyira jelentős.

Manuális üzemmódokat nem kapott a gép, ellenben rengeteg automatikus funkcióval rendelkezik, melyek trükkösebb szituációkban is megfelelő végeredményt biztosítanak. Hab a tortán a Nikon négy egyedi fejlesztése, ezek szintén sokaknak segíthetnek a szebb fényképekhez. Az új alapszintű Coolpix legfontosabb hátránya a korlátozott videó mód, aki tehát gyakran használná ezt a funkciót, inkább a drágább modelleket próbálja ki.

Halász Dániel