Képkeret készítése - 2. rész

Vágólapra másolva!
A különböző ötletes keretek töretlen népszerűségnek örvendenek a digitális fotósok körében: néhány gombnyomás és a netre szánt fotót máris egy digitális rámával övezve lehet feltölteni a webgalériába.
Vágólapra másolva!

Legutóbbi cikkünkben az ingyenesen használható PhotoFiltre szoftver néhány egyszerű keretezési lehetőségéről volt szó. Most továbblépünk a kissé összetettebb keretek felé. Nem kell azért átláthatatlanul bonyolult keretekre és szoftveres bűvésztrükkökre gondolni. A program ezen a téren sem igényel többet néhány gombnyomásnál, sőt, a Szűrők/Keret menü alatt található lehetőségek szinte teljesen automatikusan használhatók.

Az itt fellelhető eszközök közül az első kettő az Egyszerű-, és a Dia keret. Előbbinél egy szimpla paszpartu hatás érhető el. Beállítható a keret szélessége, színe és átlátszatlansága. Dia keret választás esetén ugyanez a három opció szabályozható, de ezeken kívül megadható a belső élek elmosottsága és a sarkok lekerekítettsége is. A végeredmény diafilmhez hasonló keret lesz.

Forrás: [origo]

Forrás: [origo]

A Szűrők/Keret menü alatt további négy keretezési eszköz található, melyek háromdimenziós hatást eredményeznel. Ezek közül a 3D-s gomb és a Nagy 3D-s gomb leginkább weboldalakra tervezett gombokhoz való, de keretezőnek is kitűnően használhatók, a 3D-s keret és a Lekerekített 3D-s keret funkciója pedig magától értetődő. Mind a négy eszköz teljesen automatikus, nincs lehetőségünk a keretek méretének megadására, egyedül az első két eszköznél van mód szimpla vagy dupla szélű megjelenés választására. A 3D-s gomb és Nagy 3D-s gomb lehetőségeknél egy élesebb, míg a kétféle 3D-s keret eszköznél lágyabb átmenetű, kissé térbeli hatású kereteket kapunk.

Forrás: [origo]

A bevezetőben ígért "komolyabb" keretezést az úgynevezett PhotoMasque szolgáltatás nyújtja. Ez lényegében egy maszk eszköz, amelynél fekete-fehér alakzatokat tehetünk a képre. A fehérrel telt részeken látszik majd át az eredeti kép, a fekete területek pedig egyfajta keretként funkcionálnak. Érdemes kipróbálni, ugyanis a gyakorlatban használva jóval könnyebb megérteni, mint csupán olvasni róla.

A PhotoMasque ablakának bal felső sarkában választható ki a megfelelő maszk. Ez egy GIF formátumú kép, tetszőleges alakzattal. A szoftver néhány tucat lehetőséget alapból felajánl, de a saját készítésű, kétszínű GIF ábrákat is elfogadja. Ez alatt egy kis nézőképen látható a kiválasztott maszk alakzat. Erre pillantva könnyebb megérteni az imént írtakat. A fehér részek maradnak átlátszók, attól függően, hogy mennyire közelítenek a teljesen fehér színhez. A sötétebb területek pedig fényerejüktől függően átlátszatlanok lesznek, azaz kimaszkolják az alattuk lévő képet. A nézőkép alatt lévő két gombbal inverzzé alakítható, illetve elforgatható a maszk.

Az ablak jobb oldalán a különféle beállításokon lehet változtani. Legfelül a maszk átlátszatlansága, illetve színe állítható be. Ez csak akkor lesz aktív, ha alább a Színkezelés menüből a Szín lehetőség lett kiválasztva. A legjobb keret hatást ez utóbbi beállítás, és a Minta opció adja. Az első pont kiválasztásával a kijelölt színnel lesz kitöltve a keret, a Minta lehetőség esetén pedig alul aktiválódik a Kitöltő Mintázat menüpont, ahol előre mentett textúrák választhatók. Ezek is előre elkészíthetők és JPEG-be menthetők, de a szoftver számos textúrát felajánl. A választott mintázattal lesz kitöltve maga a keret. Az Elmosás és Kétszínű jelölőnégyzetekkel a maszk szélének lágysága állítható, a Maszk nyújtása és Maszk mozaikban jelölőkkel pedig a választott képhez igazítható, vagy annak méretét figyelmen kívül hagyva, mozaikként alkalmazható.

Forrás: [origo]

A következő példában a Lines maszkot választottuk, majd 90 fokkal elforgattuk. Az átlátszatlanság 100%, tehát egyáltalán nem tűnnek elő a keret alatti képrészek. A Színkezeléshez a Minta lehetőség lett kiválasztva, így az alsó menüből kijelölhetővé vált egy textúra. Ez egy világos, vászonszerű textúra lett, mely kitöltötte a keretet. A rámát a Maszk nyújtása opcióval igazítottuk a kép méretéhez. Az Elmosás/Kétszínű opciókat figyelmen kívül hagyva kemény élekkel jelenik meg a keret, de mivel a képmérethez kellett igazítani, kissé elmosódott ezek bejelölése nélkül is.

Forrás: [origo]

A lehetőségek tárháza persze, ha nem is kimeríthetetlen, de igen sokrétű. A felsorolt eszközök önállóan, de akár egymásra épülve, kombinálva is alkalmazhatók, igen kreatív kereteket hozva így létre.

B.P.
(www.digiretus.hu)