PhotoFiltre: automatizálható műveletek

Vágólapra másolva!
Ezen a héten az otthoni használatra ingyenes PhotoFiltre képszerkesztő szoftver újabb hasznos funkciójának használatát mutatjuk be.
Vágólapra másolva!

Sok esetben lehet szükség a képfájlokon végrehajtott műveletek automatizálásra: ez a lehetőség hasznos például, ha seregnyi képet kell egyszerre átnevezni, vagy átméretezni. Könnyen belátható, hogy több száz, vagy több ezer fotó esetén ez milyen embertelen feladat lenne. Ilyenkor jön jól a kötegelt feldolgozás, vagy más néven automatizálás. Erre a célra külön szoftverek is léteznek, de a fejlettebb képszerkesztőkkel is megoldható a feladat: az egyszerűbb képmódosítások tekintetében a PhotoFiltre is jól használható erre a célra.

A PhotoFiltre csoportos képfeldolgozó képessége az Eszközök/Automatizálás menüpont alól hívható elő. A megjelenő ablak hat szekcióra oszlik: Fájl, Kép, Beállítás, Szűrők, Kijelölés elforgatása, Művelet. Minden ablakban különböző műveletek adhatók meg. Egy művelet beállítása esetén csak ezt hajtja végre a program, több művelet beállításánál viszont sorban mind végrehajtódik a képeken.

A Fájl ablakrészben készíthetők elő a fotók a csoportos műveletekre és itt adható meg a módosított képek mentésének helye, azaz a célkönyvtár is. Az egyszerre feldolgozni kívánt képeket célszerű előzőleg egy külön (forrás) könyvtárba összegyűjteni és egy önálló célkönyvtárat is létrehozni, ahová kész változataik kerülnek. Az összegyűjtött képek helyét a Forrás könyvtár menüpont alatt jelölhetjük ki. A bal fölső nagy ablakban ilyenkor sorban látszik a könyvtár tartalma. A Forrás formátum pont alatt egy tetszőleges formátumra (pl. JPEG, vagy BMP) szűkíthetők a képek. Az Egyedi kiválasztás menüpont kijelölésével a bal oldali listából magunk választhatjuk ki egyenként a módosítandó fotókat. Ellenkező esetben az összes képet kijelöltnek veszi a szoftver. A mentés helye és formátuma, tehát a célkönyvtár és célformátum az alsó részben állítható be. A Sorozatnév-vel átnevezhetők a képek, ha alá beírjuk a képek új nevét. Az újramentett képek minőségét a jobb alsó csúszkával lehet megadni.

Forrás: [origo]

A Kép lapon a fotó, vagy a vászon mérete állítható be, de egyszerű keret is rendelhető a fotókhoz. A képméret pixelben és százalékban állítható be. Az Arányok megtartása opció bejelölésével a fotó oldalarányai megmaradnak, így elég csak a szélesség vagy a magasság megadása, a másik érték arányosan változik. A Lapméret-tel kisebbre vagy nagyobbra vehetjük a fotó mögötti képzeletbeli "vásznat". Ha nagyobb a vászon, akkor fontos annak mintázata, ami a Háttér mintázat részben változtatható. Fontos a kép pozíciója is a vásznon. Lehet középen, a sarkokon, vagy a négy oldal valamelyikén, a fotó ki is emelhető képzeletben a vászonról, némi árnyék megadásával. Keretezésnél annak színe és szélessége állítható be. A Külső jelölőnégyzet használatával a keret a képen kívül fog látszani és a megadott szélesség értékkel növeli annak méretét. Ha ezt nem jelöljük be, akkor a kép széleiből vág ki ugyanekkora méretű területet.

Forrás: [origo]

A Beállítás menüpontban a fotó világossága (Fényerő), kontrasztja, színeinek erőssége (Telítettség) állítható be. A Gamma korrekció-val a kép összfényereje állítható be. Ne feledjük, hogy a módosítások az kijelölt összes képre azonos mértékben lesznek érvényesek: itt sajnos teljesen vakon kell dolgozni. Ha egy köteg sötét kép világosítása a cél, akkor egyikükön érdemes előre kipróbálni, hogy milyen beállítások lesznek jók ennél a szekciónál. Ehhez a PhotoFiltre Beállítás menüpontja alatt egy mintaképen kikísérletezhető a megfelelő kontraszt, vagy világosság. Színcsatornánként is beállíthatók a felsorolt tulajdonságok, amelyek ilyenkor csak a választott csatornára lesznek érvényesek.

Forrás: [origo]

A Szűrők szekcióban hat automata effekt adható a fotókhoz: ez lehet az élesítés, az élek tompítása, a kép elmosása, vagy zajosabbá, szemcsésebbé tétele, a kissé szoborhatást keltő domborítás, vagy a televízió képéhez hasonló látvány. Alul egy színes fólia húzható a képre, aminek átlátszósága százalékosan állítható.

Forrás: [origo]

A Kijelölés elforgatása fülön, voltaképp nem a kijelölés, hanem a teljes kép forgatható, vagy tükrözhető. A lehetőségek egyértelműek. Jobbra és balra 90 fokkal, valamint 180 fokkal forgatható és a függőleges/vízszintes tengely mentés tükrözhető egy kép, illetve a kijelölt összes kép egyszerre.

Forrás: [origo]

A Művelet ablakrészben tekinthetők át sorrendben a beállítások. Ezek a bal alsó sarokban lévő gombbal elmenthetők és később visszahívhatók, ha újabb csoport képhez lenne rájuk szükség. Az OK gombbal az összes beállított művelet végrehajtódik a képeken, a Mégsem gomb pedig kilépteti a felhasználót az Automatizálás ablakból.

Forrás: [origo]

B.P.
(Digiretus.hu)