PhotoFiltre: fényviszonyok kiegyenlítése

Vágólapra másolva!
Gyakran problémát jelenthet fényképezés során az, hogy kiegyenlítetlenek a fényviszonyok. Főleg verőfényben fordul elő, hogy a táj, vagy épület tömbje sötét árnyékba borul, míg az ég vakítóan világos marad. Az utóbbi hetek során bemutatott ingyenes fotószerkesztő, a PhotoFiltre is képes megoldani ezt a problémát. Mindössze az alábbi leírást érdemes elolvasni hozzá.
Vágólapra másolva!

Az alábbi fotó tipikus példája a "zavaros" fényviszonyoknak. Az ég túlságosan világos, néhány fehér felhőrészlet már ki is égett, a vár pedig hozzá képest túl sötét. A probléma az épület kivilágosításával, illetve az égbolt elsötétítésével oldható meg. Ehhez külön kell őket kijelölni, ez pedig első látásra nem kis feladat. A hagyományos módon nekifutva a kijelölésnek, a vár sziluettje mentén kellene apró vonalakat elhelyezni és összekötni, de ez rendkívül időigényes munka, ráadásul az épület sziluettjén belül is vannak olyan világos részek, amelyek nem igényelnek világosítást. A megoldás egy olyan kijelölés létrehozása, amely csupán a sötét területeket választja ki, hogy ezután szabadon világosíthatók legyenek.

Forrás: [origo]

Ehhez legelőször színteleníteni kell a képet, ami a Szűrők/Színek/Szürkeskála menüponttal oldható meg. A következő lépés a Beállítás/Negatív parancs, mely invertálja a képet. A világos és a sötét területek még jobb elkülönüléséhez alkalmazni kell a Beállítás/Fényerő/Kontraszt menüpontot. A megjelenő ablakban a Fényerő skálája kerüljön 20, míg a kontraszté 100%-ra. Így az eltérő világosságú területek kontrasztja még erősebb lesz. Az előkészítő lépések közül az utolsó az elmosás. Leghatásosabb módja pedig a Szűrők menü Elmosás/Gauss elmosás pontja, ahol 2-es értéket érdemes beállítani. A fotó egyre furcsább alakot ölt, de bizony szükség van ezekre a lépésekre a végcél érdekében. A kép mostanra nagyjából a következőképpen néz ki:

Forrás: [origo]

Most következik maga a kijelölés, amelyhez a Varázspálcát lehet használni a jobb oldali eszköztárról (fentről a második ikon, balra). Az alatta lévő ablakrészben a Tűrést 100-ra, valamint a Szín jelölőnégyzetet aktívra állítva folytatódhat a munka. A Varázspálca segítségével összefüggő színterületek jelölhetők ki, így már talán érthető, miért volt szükség a kép ilyen módon való megváltoztatására. Az épület tömbjén belül egy fehér területre kattintva a varázspálca kijelöli az összes világos színű és ahhoz közeli részt, amelyek megegyeznek a vár legárnyékosabb területeivel. Elmosásra azért volt szükség, hogy a kijelölés szélei ne maradjanak élesek. Ehhez még egy kis segítség, ha a Kijelölés/Élsimítás pontot Progresszív Kontúrra állítjuk.

Forrás: [origo]

A vár sötét területei tehát ki vannak jelölve - ezt egyébként a világos részek körüli zöld szaggatott vonal jelzi. Következzék az eredeti képállapot visszaállítása, hiszen csak a kijelölésre volt szükség, a jelenlegi állapotra nem. A felső ikonsor Visszavonás ikonja egy visszafelé görbülő piros nyíl. Erre kell négyszer egymás után kattintani, és a kép máris a régi. Egy apró kivétel azért akad rajta, mégpedig a kijelölési körvonal, ami a visszalépéskor sem tűnt el.

A kijelölt területek világosítására számos módszer kínálkozik. Az egyik legjobb a Beállítás/Gamma Korrekció menüpont. Megjelenő ablakában a csúszkát addig kell jobbra húzni, amíg az árnyékos részek kellően világosak lesznek. Ez a példánál körülbelül 1,50-es értéket jelent. Nem kell az épületet teljesen kivilágosítani, csupán a minél természetesebb hatás elérése a cél.

Forrás: [origo]



A Gamma korrekció után szükség lehet a kontraszt emelésére is. Ez az opció a Beállítás/Fényerő/Kontraszt menü alatt érhető el. Az ég korrigálásához az egész kijelölés invertálására, vagyis megfordítására, lesz szükség, tehát azok a részek, melyek eddig kijelöletlenek voltak (a világos területek és az égbolt), azok most körvonalat kapnak, mégpedig a CTRL+I billentyűkombináció hatására. Most a világos területek körül "menetelnek" a zöld hangyák. Az ég világosságának csökkentéséhez első lépésben a Beállítás/Kézi kiegyenlítés parancsát kell alkalmazni (Fények - Küszöbérték: 150, Intenzitás: -10%), majd újra a Gamma korrekciót, ezúttal 0,80-as értékkel.

Forrás: [origo]

A kijelölés a CTRL+D billentyűkkel tüntethető el a kész képről, mellyel nem maradt más teendő, mint a mentés. A fenti mintán jól látható a különbség a kiindulás, illetve a végeredmény között. Remélhetőleg a jobb oldali, módosított kép javára! Az épület világosabb, az égbolt sötétebb. A fotó fényviszonyai sokkal kiegyensúlyozottabbak lettek.