Recolored: digitális kifestőkönyv

Vágólapra másolva!
Alig két hónappal ezelőtt mutattuk be a Recolored egy korai, béta verzióját: az elsősorban fekete-fehér fotók kiszínezésére szolgáló program azóta véglegessé érett és ezúttal a kezdeti és a jelenlegi változat közti különbségeket vettük górcső alá.
Vágólapra másolva!

Szinte természetes, hogy a szoftver nem kizárólag a fekete-fehér fotók színezésére használható, sőt alapvetően négy fő funkciója van: a már említett színesítés mellett a szelektív színcsere, a szelektív kiszínezés és az átszínezés is elvégezhető vele. Miben változott tehát a program a fejlesztés alatt álló változat óta?

Első indítás után azonnal feltűni, hogy a kezelőfelület alig különbözik a régitől. Minden ugyanott található, mint előzőleg, így aki szerzett már némi gyakorlatot a szoftver kezelésében, most sem fog elveszni.

A menüsorba bekerült egy új, Image elnevezésű opció, itt pedig két hiánypótló almenüpont található, amelyek utólag visszagondolva hiányoztak a bétából. A Grayscale parancs is megerősíti az állítást, miszerint nem csupán fekete-fehér képek kezelhetők a programmal. Ezzel lehet ugyanis az eredetileg színes fotókat monokrómmá, színtelenné tenni. Az alatta lévő Resize Image opció nem kifejezetten nevezhető egzotikus menüpontnak, ugyanis mindössze a betöltött fotó átméretezésére szolgál. Az átméretezés mértékegysége pixel és százalék egyaránt lehet.

Forrás: [origo]

A Fájl menübe bekerült a nyomtatási parancs (Print), így a Recoloredból közvetlen nyomtatásra is lehetőség van. Beállítása egyszerű, mindössze a nyomtatandó oldal példányszáma és a képméret állítható.

Az eszközpalettára felkerült egy új "szerszám" a Line tool (vonal eszköz), amely az L billentyűvel is aktiválható. Az alapszintű színesítés ugyebár úgy működött, hogy a felhasználó kiválasztott egy tetszőleges színt a jobb oldali palettáról, vagy az előre definiált színskálákról, azután a Brush (ecset) eszközzel elnagyolva kijelölte azokat a területeket, amelyeket át akart színezni erre a színre. Azután egy új színt kért, majd ismét következett az ecset eszköz. A Line tool a Brush tool mellé érkezett kisegítő eszköznek. Az egérmutatóval (szabadkézzel) húzható ecset eszköz sok esetben nem volt elég pontos. A vonal eszközzel határozottabban és pontosabban jelölhetők ki a problémásabb részek.

Forrás: [origo]

A jobb oldalt található előre megadott színminták új színekkel bővültek és bekerült közéjük két új színcsoport is. A Clouds csoportban különféle felhőszínek találhatók a fehér, bodros bárányfelhőtől, a borult ég szürkéjén át a pirkadat derengő lilás árnyalatáig. A Metal csoportban pedig különböző fémszínek közül választhat a felhasználó, az acélszürkétől a rézvörösig.

Néhány ésszerűsítés és könnyítés érinti még a szoftvert, mint például a színcsoportok nevének egyszerűsítése, vagy a két alapszín téglalapról lehagyott FC/BC elnevezés, hiszen így is tudja mindenki melyik az előtér és melyik a háttérszín. A Water/Sky színcsoportot két külön csoportba bontották, ezáltal több szín került a kategóriákba.

Forrás: [origo]

Említésre méltó még a Help menü alatti Tutorial rész, amely részletesen magyarázza el a cikk elején említett négy alapműveletet, a színesítést, szelektív színcserét, szelektív kiszínezést és az átszínezést. Érdemes áttanulmányozni az oktató részt, mivel a Recolored látszólag egyszerű, mégis minden finomságának megértéséhez érdemes tudni olyanokat is, hogy például a fehér és fekete színeket egyfajta maszkként használja a szoftver. A fehér színnel átfestett területek érintetlenek maradnak, míg a feketével jelölt kereten kívüli részek elszíntelenednek. Ezek megértése tényleg csak az ábrákkal illusztrált oktatóanyagok átolvasása után lesz érthető. A leckék mindegyikéhez félig, vagy teljesen kész mintaképek is megtalálhatók a program Examples mappájában, így könnyedén utánozhatók és megérthetők a leírások.

Forrás: [origo]

A béta változat egyik negatívuma az volt, hogy túlságosan lassan dolgozott. Az opciók között Fast (gyors) és Slow (lassú) beállítást lehetett választani, sőt ezek részletesen tovább konfigurálhatók voltak olyan értelmetlen beállításokkal, melyek valódi értelmét talán kizárólag a program fejlesztői értették, egy hétköznapi felhasználó biztosan nem. A két sebességbeállítás persze minőségbeállítást is jelentett, a lassú érték előnyére. Az már csak a sors keserű fintora, hogy gyári alapbeállításokon a két sebességérték között alig volt 1-2 másodperc különbség. Az új verzióban ehelyett négy minőségbeállítás áll rendelkezésre Colorization Quality néven (Low, Normal, High, Very High), amelyek közül a legalacsonyabb jelentős gyorsulást jelent és körülbeül fele annyi idő alatt színez ki egy képet, mint a béta változat "fapados" beállítása. A Very High, azaz nagyon magas minőség ötször annyi ideig tart, így időmilliomosoknak ajánlott. Minőségileg nincs szembetűnő különbség a két opció végeredménye között.

Forrás: [origo]

A Recolored béta legnagyobb hátránya a legváratlanabb pillanatokban bekövetkező fagyás volt. Szerencsére a jelenlegi változatnál nem volt tapasztalható hasonló jelenség. A Recolored v1.0.1 változatának 21 napos próbaverziója ingyen letölthető a fejlesztő honlapjáról, vagy az [origo] Szoftverbázisról. A végleges változat apróságokban tér el a bétától, de ezek az apróságok - stabil működés, néhány ésszerűbb kezelőeszköz, egy-két hasznos parancs - sokkal felhasználóbarátabbá teszik a korábban "faragatlan" programot. Már csak gyorsulnia kéne egy kicsit, hiszen messze van még a versenyautók sebességétől a jelenlegi állapotában inkább Trabantos tempójú szoftver.

Forrás: [origo]


B.P.
(www.digiretus.hu)