ACDSee 9: képkezelés felsőfokon

Vágólapra másolva!
Kezdetben az ACDSee egyszerű képnézegető alkalmazásként indult, mára a fotórendszerezők mamutjává vált. Legújabb változata sorban már a kilencedik, a következő sorok ennek a verziónak az újdonságairól szólnak.
Vágólapra másolva!

Első látásra bizony nem sok különbséget vehet észre a korábbi verzióhoz szokott szem: változatlan színvilág és oldalkiosztás fogadja a felhasználót a program betöltése után. A legszembetűnőbb különbség a kissé áttervezett felső ikonsor lehet, mely az elődhöz képest megnőtt az új funkciók miatt. Egy-egy képre kattintva seregnyi ikon jelenik meg egymás alatt-mellett, amely gyorsíthatja a fontosabbnak ítélt szolgáltatások elérését, de egyben zsúfolja is az amúgy sem túl átlátható programablakot.

Ember legyen a talpán, aki probléma nélkül eligazodik az ACDSee kezelőfelületén. A szoftver már annyira összetett és sokrétű, hogy sértő lenne egyszerű képnézegetőnek nevezni, ugyanakkor bonyolultsága miatt ezt a feladatot már egyre komótosabban oldotta meg: az új változat egyik legfontosabb szolgáltatása éppen ezért a szabadon konfigurálható Quick View, vagyis gyorsnézet üzemmód, amely leegyszerűsíti és egyben felgyorsítja a képnézegetést.

Forrás: [origo]

Érdekes, bár kevésbé hasznos újdonság, hogy a fotók közvetlenül a Windows asztalán is megtekinthetők: az ACDSee Showroom nevű szolgáltatás segítségével. Ez lényegében nem más, mint a munkaasztalra helyezhető virtuális képkeret, amelyen belül diavetítés-szerűen váltakoznak a kijelölt fotók. A Showroom szolgáltatás a Create menü alatt aktiválható, és a képkeret mérete, színe, valamint egyéb jellemzői is szabadon beállíthatók.

Forrás: [origo]

A nyomtatás ablakban új lehetőség várja a felhasználót: különböző elrendezésű nyomatok készíthetők, kiválasztható a nyomatméret és ezen belül a nyomaton elrendezett képek száma is. Lehet egy, két, vagy három fotó, de akár 35 képes indexoldal is a végeredmény, vagy esetleg egy öntapadós címke példányai. A megfelelő elrendezés választásában kis nézőképek segítenek.

Forrás: [origo]

Az új verzió esetében a hangsúly persze a még jobb rendszerezhetőségen van: a fotók különböző csoportokba rendezhetők, ezernyi rendszerezési elv alapján. Új rendező szolgáltatás a Filter by, mely az előzetesen kategóriákba rendezett, vagy értékelt fotók gyorsabb megjelenítését szavatolja. A kategóriák az előző verzióból ismertek: Albums (albumok), People (emberek), Places (helyek) és Various (egyéb), de létrehozhatók egyéni címkék is.

A képek érték szerint (Rating) is rendezhetők: ez szintén a korábbi verziókból átmentett funkció. Az egyes képek 1-5 pontig értékelhetők, majd a pontszám alapján szűrőzhetők a Filter by paranccsal. A Group by a megjelenített képek csoportosító eszköze. Itt nem előre kategorizált csoportokról van szó, hanem olyan képek csoportjairól, amelyek valamilyen tulajdonságuk révén összetartoznak. Ilyen lehet például a szerző, a fényképezőgép, a készítés dátuma, a fájl mérete, vagy típusa szerinti csoportba rendezés. Ha például többféle fényképezőgéppel készültek a tárolt fényképek, akkor a Group by/Camera egy kattintással gép szerint csoportosítja őket.

A Group by parancs egyik almenüpontja a Table of Contents, amely egy új ablakkal zsúfolja a programfelületet. Itt összesítve jelennek meg a csoportok nevei és az azokba tartozó képek száma. Az adott névre kattintva könnyebben megtalálható a kérdéses csoport.

Forrás: [origo]

Egy új opcióval bővült a naptárnézet is. Itt alapesetben napok, hónapok vagy évek szerint rendezhetők a képek, viszont új rendezési elv az Events, azaz események szerinti csoportosítás. Ilyen lehet például a "Születésnap", vagy a "Kirándulás" címke. A megjelenített fotókat egyszerűen a megfelelő eseménycímkére húzva a nyári szabadság élményei egy pillanat alatt visszakereshetők, legyenek akár több mappában szétszórva a merevlemezen.

Forrás: [origo]

Jobb oldalon a szoftver által felkínált automatikus kategóriák választhatók. Ezek főleg a fájlokban tárolt szöveges információkra alapoznak, tehát az IPTC és EXIF adatokból olvassák ki a kategóriák alaptulajdonságát. EXIF-et minden digitális fényképezőgép ment a fotó mellé és általában tartalmazza a gép típusát, a készítés pontos dátumát, és a gép főbb beállításait.

A kategóriákra kattintva a szoftver megkeresi az adott szempontnak megfelelő képet, vagy képeket. Lehet rendszerezni az EXIF-ből kiolvasott géptípus, rekeszérték, záridő, vagy fehéregyensúly, de az előzetesen bevitt kulcsszavak szerint is. A kategorizálás lényege, hogy egyszerre több szempont is kijelölhető, így például meg lehet keresni az 1/60 záridővel készült, nagyméretű fotókat, melyek teleobjektívvel készültek.

Forrás: [origo]

Az adatok, megosztani nem kívánt fotók védelmére szolgál a Private Folder (személyes mappa) szolgáltatás. A külvilág elől elrejteni kívánt fotók, vagy mappák egy képzeletbeli titkos mappába rejthetők, amely egy max. 40 karakteres jelszóval védhető. A Private Folderbe helyezett mappák, kizárólag az ACDSee-ben nyithatók meg a jelszó begépelése után.

Forrás: [origo]

A különböző rendszerezési kritériumok mellett a képszerkesztő rész is bővült egy-két funkcióval. Az előző változat vörös szem eltávolító eszköze megújult, még egyszerűbb lett. Lényegében a felhasználónak már egyetlen beállítással sem kell törődnie, csupán a vörös szemre kattintania, vagy kijelölnie azt. A többit a program automatikusan elvégzi.

Egy új eszköz is bekerült a régiek közé, amely egyre jobban terjed a komolyabb képszerkesztő szoftverek között: a Shadows/Highlights (árnyékok/csúcsfények) egy világosságot beállító szolgáltatás, amely extrém fényviszonyok között készült képeknél hatásos, például olyanoknál, ahol a táj, portréalany vagy épület erős árnyékban van, míg a kép többi része túl világos. Az új eszközzel a túl sötét és túl világos területeket lehet korrigálni úgy, hogy a kép fényviszonyai nem borulnak fel. Az árnyékok kivilágosíthatók anélkül, hogy közben az égbolt kiégne, ugyanis a világosítás csupán a sötét területekre lesz hatással.

Forrás: [origo]

Aki eddig is elégedett volt az ACDSee teljesítményével, jobban teszi, ha marad a jól bevált verziónál, hiszen az új változat nem ad annyi újdonságot, amely megérne egy váltást. Az új ACDSee elsősorban a még fejlettebb rendszerezési szempontokat szem előtt tartók számára lesz vonzó, illetve azok számára, akik fotóik titkosítását fontos szempontnak tartják.

B.P.
(www.digiretus.hu)