Gazdaságos DSLR-gép stabilizátorral

Vágólapra másolva!
A K100D a Pentax első tükörreflexes digitális gépe, amely beépített képstabilizátort kapott, miközben alig drágább, mint a konkurens termékek.
Vágólapra másolva!

Az új generációs Pentax készülékek nyár eleji sajtóbemutatójáról mi is beszámoltunk: akkor két új cserélhető objektíves digigépet lepleztek le, a K100D és a K110D modelleket. Az egyik újdonság maga a gépek elnevezése volt, ugyanis hosszú tradíciót szakítottak meg azzal, hogy a félrevezető *ist előtagot elhagyták.

A külső- és belső kialakításukban teljesen azonos kamerák egyaránt hat megapixeles érzékelőt kaptak. A két típus közül a K100D az okosabb, ebbe ugyanis beépítették az Anti-Shake stabilizációs technológiát: az eljárás lényege, hogy a kézremegést nem az optika, hanem a CCD mozgatásával kompenzálja, lehetővé téve az éles képek készítését nem túl jó fényviszonyok között is. Talán nem meglepő, hogy sokak érdeklődését keltette fel ez az utóbbi típus, hiszen ebben a kategóriában más gyártó nem kínál hasonló megoldást.

Forrás: [origo]

Külső kialakítás, fogás

A Pentax K100D esetében is el lehet mondani azt a gyakran ismétlődő frázist, miszerint alig lehet megkülönböztetni elődjétől, az *ist DS2 modelltől. A kamera hatalmas előnye, hogy érzésre jóval drágább készüléknek tűnik, mint valójában: bár nagyrészt műanyagból készült, egyes belső alkatrészek rozsdamentes acél alapanyagúak.

A Canon 400D-val szemben a markolat mérete nagyobb kezű fotósoknak is megfelelő, így ez a gép jóval kényelmesebb volt használat közben. A kezelőszervek elrendezése szintén átgondolt tervezést sugall: gyakorlatilag az összes gomb ott helyezkedik el, ahol a kell, és jól kézre áll. A külső kialakítást illetően tehát meglepően jól teljesítettek a japán tervezők.

Képérzékelő, egyedi stabilizátor

Az új tükörreflexes modellek egyaránt hat megapixeles képérzékelőt kaptak. Ez a jelenlegi fotós piacon talán már kevésnek tűnhet, elvégre szinte az összes gyártó kihozta a legújabb tíz megapixeles készülékeket. Az igazság azonban az, hogy a gyakorlatban nagyon kevés fotósnak van szüksége ennél nagyobb felbontásra, különösen figyelembe véve azt, hogy a nagyobb fájlméret és a zajosabb fényképek általában több utómunkát tesznek szükségessé.

A hat és a nyolc megapixeles készülékek között elhanyagolható a minőségbeli különbség, így a Canon 350D, Nikon D50, D70s, és a Samsung GX-1S típusok tekinthetők elsősorban az új Pentax konkurenciájának.

Forrás: [origo]

Az a funkció, mely a többi fényképező fölé helyezi a legújabb japán gépet, a már említett stabilizációs technológia. A kézremegést korrigáló eljárás lényege, hogy nem kell borsos áron speciális optikákat vásárolni hozzá (mint a Canon és a Nikon esetében), hiszen a vázba épített rendszer az összes eddigi Pentax lencsével működik.

Hasonló eljárást először a Konica Minolta dolgozott ki, majd a pénzügyi problémákkal küzdő vállalat technológiáit a Sony örökölte, és építette be az Alpha100-as típusba. A Pentax tájékoztatója szerint az úgynevezett Shake Reduction rendszer teljesen saját fejlesztés, ráadásul annyiban fejlettebb a többi technológiától, hogy nem csupán a vízszintes és a függőleges elmozdulást képes érzékelni, hanem a forgó mozgást is.

Cserélhető optikák, átlagos autófókusz

Sokak számára feltehetően magától értetődő, mégis érdemes kiemelni azt, hogy a digitális tükörreflexes gépek egyik előnye a kompakt típusokkal szemben a cserélhető objektíves kivitel. Ez azt jelenti, hogy nincs egy gyárilag meghatározott tartományhoz kötve a fotós, hanem az adott szituációnak megfelelően változtathatja az ideális optikát.

A Pentax K100D-hez alapfelszereltségben egy 18-55 milliméteres lencse jár, ennek átfogása kisfilmes értékeken számolva 27-83 milliméternek felel meg, vagyis általános fotózásra megfelelő. Az optika kivitelét tekintve jobb minőségű, mint a Canon és a Nikon megegyező paraméterű lencséi, ugyanakkor jelentős vignettálást produkál. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a képszélek sötétebbek a fotó közepéhez viszonyítva, ami néha zavaró lehet.

A japán vállalat a fotósok körében különleges optikáiról is ismert, egyes típusok nem találhatók meg a többi rendszerhez. Szeptemberben például egy olyan új lencsét mutattak be, mely mindössze 26 milliméter hosszú és 130 grammos, annak ellenére, hogy kisfilmes értékeken 107 milliméteres gyújtótávolságot biztosít. A kit objektívvel tesztelt masina élességállításának sebességéről nem lehet sok érdekességet elmondani: hozza a kategóriában elvárt színvonalat, se többet, se kevesebbet.

Forrás: [origo]

Hátfali kijelző, menürendszer

A Pentax új fényképezője 2,5 col átmérőjű, 210 ezer pixel felbontású LCD monitort kapott, ugyanakkor a Canon 400D-vel ellentétben meghagyták a felső státusz kijelzőt is a mérnökök. Erős fényben nehezen látható a hátsó LCD, ugyanis nem vonták be tükröződésmentes felülettel.

Itt érdemes kiemelni, hogy a legtöbb lényeges funkció módosítását is a digitális monitoron lehet elvégezni, így többek között a fényérzékenység vagy a fehéregyensúly állítása is itt történik. Ezeket nagyon ötletesen oldották meg a tervezők, elég zavaró viszont, hogy a vakumódok beállítása kizárólag a rendkívül bonyolult menürendszeren keresztül lehetséges. A menü külön hátránya, hogy szinte az összes angol nyelvű kifejezést rövidítve jeleníti meg, tovább nehezítve az egyszerű kezelést.

Üzemmódok

A Pentax K100D is tartalmazza a szokásos funkciókat: lehet teljesen manuálisan szabályozni az expozíciós értékeket, de akár teljesen az automatikára is lehet hagyatkozni. A két véglet között teremt egyensúlyt a rekeszautomata és az időautomata üzemmód, valamint az előre beállított témamódok.

Az egyediséget inkább az jelenti, hogy lehetőség van az elkészült felvételek módosítására is, mégpedig fekete-fehér, szépia, és egyéb színhatások alkalmazására. Egy további érdekes funkció segítségével pedig karcsúbbá, kecsesebbé tehetők az előnytelen egészalakos vagy portré fotók.

Forrás: [origo]

Végszó

A Pentax K100D az alap objektívvel jelenleg bruttó 180 ezer forint körüli összegért vihető el a fotós boltok polcairól, vagyis a Canon 350D-vel és a Nikon D50-el gyakorlatilag azonos árkategóriába tartozik. Ezeknél azonban jóval többet nyújt a K100D hiszen egyedi képstabilizációs rendszert épített a fényképezőbe, melynek funkcióira és képminőségére sem lehet panasz. Az is pozitívum, hogy ceruzaelemekkel is működtethető a készülék, így nyaralás során könnyen be lehet szerezni új áramforrásokat, ha ezek lemerülnének.

A kényelmes, és jól felépített cserélhető optikás kamera legfőbb hátránya, hogy nehezen áttekinthető a menürendszere. Egyeseknek pedig az is zavaró lehet, hogy bár az átlagosnál masszívabb kivitelű a mellékelt objektív, képminősége nem tökéletes, és a képszéleknél elsötétednek miatta a fotók.

Halász Dániel