Vágólapra másolva!
A Panasonic alsó kategóriás, zsebben hordozható fényképezője, a Lumix FX3 próbáink során várakozáson felül teljesített, ugyanis árához képest rengeteg szolgáltatást nyújt, és képminősége is jobb elődeinél.
Vágólapra másolva!

A hat megapixeles, apró fényképező azzal érdemelte ki tesztelőnk érdeklődését, hogy technikai adottságai alapján a jóval drágább fényképezőkkel is felveszi a versenyt. Ezt ígérték legalábbis a masina paraméterei - megvizsgáltuk, az FX3-as Panasonic miként teljesít a gyakorlatban.

Igényes kialakítású, alumínium gépváz

Nem a világ legkisebb fényképezőgépe ugyan az új Lumix, a mindössze 24 milliméter vastag eszköz mégis kényelmesen elfér bármelyik zsebben, így ideális lehet azoknak, akik nem szeretnek egyetlen percet sem kamera nélkül tölteni. A Lumix FX3 fekete, illetve ezüstszínű változatban egyaránt kapható, nálunk ez utóbbi típus járt. Az eladási statisztikák szerint egyébként az ilyen színű gépek a népszerűbbek vevők körében, noha a fekete házzal bíró modellek profibban néznek ki.

Forrás: [origo]

A kezelőszervek elosztása a többi Lumix terméknél megszokott rendet követi, vagyis a hátfal jobb oldalán helyezkedik el az összes kapcsológomb, miközben a nagyméretű kijelző foglalja el a fennmaradó területet. Annak ellenére, hogy ultrakompakt masináról van szó, a gép fogása mégis jobb az átlagosnál, így akár egy kézzel is kényelmesen használható az előlapon található miniatűr markolatnak köszönhetően.

A kezeléssel kapcsolatban érdekesség az is, hogy az üzemmódválasztó tárcsa nem a gép tetején kapott helyet, hanem az exponálógombtól jobbra, a géptestbe lett süllyesztve. Bár így jóval kényelmesebben lehet tekerni, ugyanakkor néha zavart minket, hogy az átlagos kezelőszervekkel ellentétben nem lehet teljesen körbecsavarni, hanem ütközik mindkét irányban.

Forrás: [origo]

Valódi képstabilizátor, Leica optika

Az utóbbi hetekben több gyártó is bejelentett képstabilizátoros fényképezőket: ezek többségében azonban kiderült, mindössze digitális megoldásról van szó, és az adott termékbe nem építettek mozgó alkatrészeket sem az optikába, sem a képérzékelő szerkezetébe.

A Panasonic esetében ez szerencsére nem igaz, az FX3-asban is megtalálható a cég MEGA O.I.S. optikai képstabilizációs rendszere. Ez az objektív egyes belső részeinek finom mozgatásával képes csökkenteni a kézremegés okozta bemozdulásos életlenséget, lehetővé téve a rossz fényviszonyok közötti fotózást (álló téma esetén).

A Leica által tervezett objektív háromszoros zoomot kínál, kisfilmes értékeken számolva 35 - 105 milliméteres tartományban teszi lehetővé a fotózást, az alkalmanként fotózóknak így megfelelő lehet, de egyesek hiányolhatják a drágább FX-modellekben egyébként elérhető szélesebb látószöget.

Forrás: [origo]

Nagyméretű digitális kijelző

A Panasonic FX3-at nem látták el optikai, vagyis belenézős keresővel, bár ez nem meglepő, a tavaly óta megjelent, hasonló kategóriás fényképezők többsége esetében is hasonló a helyzet. A fotózáshoz kizárólag a 2,5 colos hátfali kijelző használható, szerencsére minőségére egyáltalán nem lehetett panasz. Fontos viszont kiemelni, hogy a borsosabb árú típusokkal ellentétben csupán 115 ezer pixel felbontású ez a monitor, így kevesebb részlet vehető ki rajta.

Előny viszont, hogy már ebbe a típusba is beépítettek az úgynevezett High Angle funkciót, így magas szögből, például tömegben, fej felett fotózva is jól látható képet ad az kijelző egy gombnyomás után.

Fotózás automata üzemmódokban

A japán vállalat egyik legolcsóbb digitális fényképezőjéről lévén szó, szinte magától értetődő, hogy manuális expozícióállítási funkciókat nem kapott a masina. A normál felvételi módban a gép automatikusan állítja az expozíciós értékeket, de a fotós kedve szerint módosíthatja a fehéregyensúlyt, képérzékenységet, képarányt, illetve számos egyéb opciót.

A Simple Mode fantázianevű üzemmódot egy piros szív jelzi, és kifejezetten a kezdő fotósok számára lett kitalálva: ezt aktiválva minden beállítást a gép automatikája határoz meg, egyszerűen csak az exponálógombot kell lenyomni.

A gyakran előforduló helyzetekre összesen tizenhatféle témamódot építettek be, ezek között található többek között portré, tájkép, tűzijáték, hóesés, vagy kisbabák fotózására alkalmas beállítás is. Ez utóbbi esetében a csecsemő születési idejét beállítva a gép automatikusan kiszámolja, hogy a fénykép készültekor hány napos, hetes, hónapos a baba a családban.

Forrás: [origo]

Szélesvásznú videó, strapabíró akkumulátor

A Lumix FX3-as az átlagosnál jobb minőségben lehet videót rögzíteni 640x480, illetve szélesvásznú felvétel esetén 848x480 pixeles felbontásban, másodpercenkénti 30 képkockás sebességgel. Mivel a készülék beépített memóriája csupán 13,5 megabájt, érdemes hozzá venni egy 1-2 gigabájtos SD-memóriakártyát.

A készülékhez saját lítium-ion akkumulátort mellékel a gyártó, ez tapasztalataink szerint elég jól teljesített, a gyári adatok szerint mintegy 300 felvételt lehet készíteni vele egyetlen töltéssel. A nem szabványos akkumulátor előnye, hogy bármikor rá lehet tölteni, hátránya viszont, hogy ha lemerül, nem lehet akárhol megvehető ceruzaelemet helyezni az gépbe.

Végszó

Azoknak, akik megfizethető árú, ám mégis igényesen megtervezett és extra funkciókkal ellátott zsebrevágható fényképezőt keresnek, érdemes kipróbálni a Panasonic belépőszintű termékét, a Lumix FX3-at, amely e sorok írásakor bruttó 50 ezer forint körüli áron kapható.

A korábbiaknál jobb minőségű, hat megapixeles érzékelő, a beépített képstabilizátor, és a szélesvásznú videómód egyaránt a modell előnyeiként sorolhatók fel, miközben hátrányként a kis felbontású LCD monitort, illetve a nagylátószög hiányát lehet kiemelni. Összességében tehát elmondható, hogy elégedettek voltunk a tesztelés során a belépő szintű kis Panasonickal, amely 1-2 évvel ezelőtt még csúcsmodellnek számított volna.

Halász Dániel