Így hat a szexuális teljesítményre a prosztatarák kezelése

Vágólapra másolva!
Megmarad-e szexuális teljesítőképesség a prosztatarák-terápia befejezése után? A válasz számos tényezőtől függ, de egy most megjelent kutatás szerint személyre szabottan nagy valószínűséggel megjósolható, hogy a páciens mire számíthat.
Vágólapra másolva!

Az esélyeket befolyásolja például az illető életkora, testsúlya, PSA (prosztata specifikus antigén) szintje, hogy melyik rasszhoz tartozik és voltak-e potenciaproblémái a kezelés előtt, továbbá az sem mindegy, hogy sebészeti beavatkozással, sugárterápiával vagy közel-besugárzással (ún. brachyterápiával) kezelik-e a kialakult daganatot. "Ha ezeket az adatokat értékeljük, igen realisztikus képet kaphatunk a szexuális teljesítőképesség várható alakulásáról" - áll a bostoni Beth Israel Deaconess Medical Center munkatársainak tanulmányában.

A Journal of the American Medical Association szakfolyóiratban megjelent tanulmány kizárólag korai stádiumban lévő prosztatadaganatos férfiakat vizsgált, és a potenciát érintő tényezőket vette figyelembe egy speciális kérdőív segítségével. Összesen 1027 prosztatadaganatos, 38 és 84 év közötti férfi vett részt a vizsgálatban, az eredmények pontosságát pedig egy több mint 1900 főből álló mintán tesztelték. A potenciára vonatkozó "jóslatok" a sebészeti úton kezelt férfiak 77 százalékánál, míg a sugárkezelésen átesettek 90 százalékánál bizonyultak pontosnak.

A leginkább potenciakímélő eljárás

50 éves férfiaknál sebészeti beavatkozással kezelt prosztatadaganat esetén 21 és 70 százalék közötti volt az esélye a tökéletes szexuális teljesítmény megtartásának attól függően, hogy milyen volt az illető PSA-szintje, és a műtét során idegkímélő technikát alkalmaztak-e.

Hagyományos sugárterápiánál - életkortól függetlenül - ugyanez az arány már 53 és 92 százalék közötti volt a PSA-szint és a kezelés kiegészítéseként adott hormonok függvényében.

A potenciát leginkább kímélő eljárásnak a közel-besugárzás bizonyult: egy 60 éves férfi esetében a potenciamegtartás esélye 58 és 98 százalék közötti volt attól függően, hogy melyik rasszhoz tartozott a páciens, és mekkora volt a testtömeg-indexe.

A daganatos betegek számára természetesen a rák legyőzése a legfontosabb, a különféle mellékhatások - jelen esetben a potenciazavarok - kezelése csak ezután jön; szerencsére a modern orvostudomány hatékony módszereivel segítséget nyújthat a legreménytelenebbnek tűnő potenciazavarok esetében is.