Könnyebben náthásak leszünk, ha keveset alszunk

alvás alvó álmod férfi horkol horkolás
Man sleeping
Vágólapra másolva!
Jelentősen csökkentheti a betegségekkel szembeni ellenállást a túl kevés alvás, a kialvatlanság négyszeresére növeli a nátha kialakulásának kockázatát.
Vágólapra másolva!

Aric Prather, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatója és munkatársai 164 felnőttet vizsgáltak meg és az alkoholfogyasztásra, dohányzásra, táplálkozásra és stresszre vonatkozó szokásaikról kérdezték ki őket, majd egy héten át szenzorokkal elemezték alvásukat.

Ezt követően megfázást okozó vírussal fertőzték meg és egy hotelben izolálták őket. A következő héten naponta vettek mintát orrnyálkahártyájukból és megvizsgálták azokat.

Az alvás alapvetően befolyásolja az egészséget

Az eredmények szerint, aki éjszakánként kevesebb, mint hat órát aludt, annak 4,2-szer nagyobb esélye volt a megfázásra, mint annak, aki legalább hét órát. Aki öt óránál is kevesebbet aludt, annál 4,5-szer nagyobb volt a betegség kialakulásának kockázata.

Összességében az alvás jóval nagyobb befolyással bír az egészségre, mint a kor, a táplálkozás, a stressz vagy a dohányzás

- írják a kutatók a Sleep című szaklapban.

"Az alvásmérésünk szerint minden tényezőn túltesz. Nem játszott szerepet, mekkora stresszhatás alatt álltak a résztvevők, az etnikai hovatartozásuk, a képzettségük vagy a jövedelmük sem. Még az sem számított, dohányoznak vagy sem. A nem alvás alapvetően befolyásolja a testi egészséget" - fejtette ki Prather.

Az alvás jóval nagyobb befolyással bír az egészségre, mint a kor, a táplálkozás, a stressz vagy a dohányzás Forrás: PhotoAlto/Antoine Arraou

Az eddigi legfontosabb ilyen jellegű tanulmány

A szakértő szerint az új tanulmány sokkal fontosabb eredményekkel szolgál, mint a korábbiak, mivel azokon a résztvevőket vagy ébren tartották, vagy felébresztették, ezúttal azonban a normális alvási szokásaikat vették alapul. "Ez egy teljesen normális hét is lehetett volna a megfázásos időszakban" - fogalmazott Prather.

Társadalmilag is fontos felismerés a tanulmány eredménye. "Munkás, dolgos kultúránkban büszkék vagyunk arra, ha keveset alszunk és mégis megmarad a teljesítőképességünk. Több ilyen tanulmányra van szükségünk ahhoz, hogy eljusson a fejekbe:

- fejtette ki a kutató.