Még mindig a férfiak dominálnak az orvostudományban

női kutató
Vágólapra másolva!
Az eredeti kutatásokat közlő, rangos orvosi folyóiratok első szerzői között sokkal kevesebb a nő, mint a férfi, állapította meg egy új kutatás.
Vágólapra másolva!

A texasi Baylor Scott & White Kutatóintézet munkatársai által végzett tanulmány a legmagasabb rangú (legmagasabb impakt faktorú) orvosi folyóiratokban az elmúlt 20 évben megjelent cikkeket tekinti át. Az eredményeket a BMJ (korábban British Medical Journal) legújabb számában tették közzé.

Növekedés 2014-ig

A kutatók megállapították, hogy noha 2014-ben már jelentősen nagyobb számban fordultak elő nők a cikkek vezető szerzői között, mint 20 évvel korábban, még mindig kevesebben vannak, mint a férfiak, és úgy tűnik, hogy egyes folyóiratoknál újra csökkenni kezd ez a szám.

Az is érdekes felismerés, hogy a folyóiratok között is jelentős különbség van a női szerzők arányát tekintve.

„Tanulmányozni kell a jelenség hátterében álló okokat, hogy kidolgozhassák azokat a stratégiákat, amelyekkel növelni lehet a nők befolyását és részvételét a jövőbeni egészségügyi célok és a klinikai gyakorlati modellek megvalósításában” – mondta dr. Giovanni Filardo, a cikk társszerzője, a tanulmányt végző kutatócsoport vezetője.

Forrás: Wikimedia Commons

Stagnálás, sőt csökkenés

„A nők jelentősen növelték az első szerzős arányszámot az 1994-es 27%-ról a 2014-ben megfigyelt 37%-ra” – mondta Filardo. „Azonban nagyjából 2009 óta a női első szerzőség aránya stagnálni látszik. Ráadásul a női első szerzőség 2009 és 2014 között hanyatlott a világ két legnagyobb hatású folyóiratában, a BMJ-ben és a New England Journal of Medicine-ben.”

Az a tény, hogy a nők alulképviseltek az orvosi cikkek vezető szerzőiként, azt jelenti, hogy nincs lehetőségük kellő súllyal képviselni a véleményüket az egészségügyi kérdésekben. Ezért a Baylor Scott & White Health örömét fejezte ki, hogy kutatói felhívták a figyelmet erre a jelenségre, és fórumot szervez a BMJ részvételével, hogy megvitassák a problémát.